الکساندر یکم (روسیه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از الکساندر یکم روسیه)
پرش به: ناوبری، جستجو
الکساندر یکم
تزار روسیه
دوران ۲۴ مارس ۱۸۰۱ - ۱ دسامبر ۱۸۲۵
۱۵ سپتامبر ۱۸۰۱
پس از پل اول
پیش از نیکلای اول
ملکه شاهدخت لوئیز بادن
نام کامل
الکساندر پاولوویچ رومانوف
دودمان House of Holstein-Gottorp-Romanov
پدر پل اول
مادر ماریا فئودورفنا
زادهٔ ۲۳ دسامبر ۱۷۷۷(۱۷۷۷-12-۲۳)
سن پترزبورگ، امپراتوری روسیه
درگذشته ۱۲ ژانویه ۱۸۲۵ میلادی (۴۷ سال)
تاگانروگ، امپراتوری روسیه
مدفن کلیسای جامع پتر و پل
امضاء
مذهب ارتدوکس شرقی

الکساندر یکم تزار روسیه بین سال‌های ۱۸۰۱ تا ۱۸۲۵ بود.

او در زمان خود کارهای جدیدی انجام داد. او سازمان پلیس مخفی را منحل کرد، ممنوعیت سفر به خارج را برداشت و ممیزی و سانسور کتابها را نیز لغو کرد. او همچنین آموزش و پرورش را اصلاح نمود و زندگی بسیاری از بردگان را بهبود بخشید. البته او بعدها از اصلاحاتش مایوس و سرخورده شد و شیوه‌های سختگیرانه‌ای را در پیش گرفت که باعث نارضایتی مردم شد.

الکساندر یکم تزار روسیه، در دومین سال سلطنت خود به فکر جهانگشایی در جنوب و شرق آن کشور افتاد و در جلسه ۱۸ سپتامبر ۱۸۰۲ (مصادف با ۲۷ شهریور) با ژنرال‌های خود، موضوع را مطرح ساخت. در مرحله نخست، هدف تزار تصرف همه گرجستان و قسمت‌های دیگری از قفقاز و نیز همه آلاسکا و غرب کانادای امروز و شمال غربی ایالات متحده (در آن زمان کالیفرنیای اسپانیای نو، مکزیک و وارگون) بود. حکمران شهر تفلیس قبلاً اعلام کرده بود که تحت فرمان تزار است نه دولت ایران زیرا که آغامحمدخان قاجار، شاه وقت ایران در لشکرکشی به تفلیس برای تنبیه او دست به خشونت و اعدام [متمردان] زده بود. دولت تهران تصمیم حکمران تفلیس را نپذیرفته بود به ویژه که حاکمان مناطق دیگر گرجستان و نیز آبخیزستان(آبخازیا) همچنان وابسته به ایران بودند و از دولت تهران ابراز اطاعت می‌کردند.

در دورهٔ وی هم‌چنین ناپلئون بناپارت، امپراتور فرانسه، روسیه را مورد حمله خود قرار داد که منجر به فتح مسکو شد اما الکساندر فرمان آتش زدن شهر را داد که این امر باعث از بین رفتن آذوقه شهر شد. و ناپلئون به خاطر کمبود آذوقه مجبور شد در سرمای زمستان به روسیه برگردد که به سرمازدگی و نابودی سپاهش انجامید.[نیازمند منبع]

در ضمن مرگ او نیز مرموز بود و بعد از او نیکلای اول که برادرش بود جانشین او شد.

منابع[ویرایش]