ادج ( کشتی‌گیر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آدام جوزف کپلند

ادج
زادروز ۳۰ آوریل۱۹۷۳
کانادا
ملیت کانادایی
پیشه کشتی کج

آدام جوزف کپلند معروف به ادج (به انگلیسی: Edge) ورزش‌کار کشتی حرفه‌ای در WWE می‌باشد. او کانادایی و متولد ۳۰ آوریل۱۹۷۳ در انتاریو است. وی فعالیت ورزشی خود در این رشته را از سال ۱۹۹۲ میلادی آغاز کرده‌است.

در تاریخ ۱۱ آوریل ۲۰۱۱ ادج به دلیل صدمه‌هایی که به بدنش وارد شده بود و با پیشنهاد دکتر معالج خود بازنشسته شد و از دنیای کشتی کج خداحافظی کرد. او در سال ۲۰۱۰ تبدیل به یک چهر هٔ فیس شد قبل از آن او با آندر تیکدر درگیر بود و پس از چند شکست از او توانست در پیپر ویو تی ال سی سال ۲۰۰۷ با دخالت کرت هاوکینز و زک رایدر آندرتیکر را روی انبوه میزها بیندازد و قهرمان کمربند سنگین وزن شود او برندهٔ رویال رامبل سال ۲۰۱۰نیز شده است. بعد از درگیری شدیدی که با اندر تیکر داشت با او دوست شد وبارها از او دفاع کرد. از دیگر افتخارات او این است که اولین برندهٔ money in the bankبوده است. در ضمن او پس از یک سال مصدومیت در رویال رامبل ۲۰۱۰ برنده شد. او دو گروه تگ تیم قدرتمند را تشکیل داده: rated rkoبه همراه رندی اورتون وedge and christchenبه همراه کریشن. ازجمله دشمنان او: آندرتیک (در رستلمنیا) ر. کین (برای بدست آوردن سنگین وزن). آلبرتو دلریو (سر کمربند سنگین وزن). باتیستا (سر کمربند سنگین وزن)

از جمله افرادی که هم دوست و هم دشمن ادج بوده می‌توان به ری میستریو اشاره کرد.(در سال ۲۰۰۸ دشمنی انها و در سال ۲۰۱۰ تا آخر کریر هم دوست بودند) افتخارات:اولین برندهٔ مانی د بنک. رکورد دار قهرمانی سنگین وزن با ۷ فهرمانی. قهرمان ۱۱ دورهٔ جهان. کینگ اف د رینگ ۲۰۰۲. برندهٔ رویال رامبل ۲۰۱۰ فینیشر:اسپیر. از مزایای این فینیشر قدرت غافلگیری هست و میشه از اون استفاده‌های زیادی برد. مثلاً اگر به aa جان سینا اشاره کنیم نه میشه با اون حریفو غافلگیر کرد و هم زدن آن سخت هست ولی اسپیر به راحتی زده می‌شود.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Edge»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۶ اوت ۲۰۱۳).
جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ادج ( کشتی‌گیر) موجود است.