آندرتیکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آندرتیکر

آندرتیکر در رستلمنیا 30
زادروز ۲۴ مارس ۱۹۶۵(۱۹۶۵-03-۲۴) ‏(۴۹ سال)
هیوستون، تگزاس
Flag of the United States.svg ایالات متحده آمریکا
پیشه کشتی گیر
سال‌های فعالیت ۱۹۸۴ - تاکنون
قد ۲٫۰۸ متر
وزن ۱۳۶ کیلوگرم
لقب مرد مرده،مجازاتگر،سالطان درد

آندرتیکر (به انگلیسی: The Undertaker)، یکی از معروف ترین و محبوب ترین کشتی‌گیران حرفه‌ای حال حاضر جهان می باشد که در كمپاني WWE حضور دارد و هم اکنون در مسابقات اسمکدان شرکت می کند. او به مدت بیست و چهار سال با کمپانی دبلیودبلیوای همکاری کرده‌است. آندرتيكر کشتی حرفه‌ای را از World Class Championship Wrestling در سال ۱۹۸۴ آغاز نمود. سپس او به World Championship Wrestling در سال ۱۹۸۹ رفت. وقتی که WCCW قراردادش را تمدید نکرد، او در سال ۱۹۹۰ به دبلیودبلیوای پیوست و تا هم اکنون با این کمپانی همکاری کرده‌است. اندر تیکر دو لقب کاملا متضاد یک دیگر دارد: مرد مرده و نمرده که سرچشمهٔ آن ها از شخصیت‌های مختلف وی در طول سال‌ها است. او با مامور کفن و دفن غربی در سال ۱۹۹۰ شروع کرد و در پایان دهه‌ی۹۰، با عنوان رهبر تاریکی بازی کرد. قبل از بازگشتش به مرد مرده در مارس سال ۲۰۰۴، با عنوان امریکایی عوضی(یک موتور سوار) که از ۲۰۰۰ تا۲۰۰۳ از آن استفاده کرد نیز بازی کرد. بازی‌هایی که او تخصص آن ها را دارد، مسابقه تابوت، زنده دفن شده، جهنم درون یک قفس و آخرین سواری هستند.کین به عنوان برادر وی خوانده می‌شود و اين دو يكي از بهترين تيم هاي تاريخ را تشكيل دادند. آندر تیکر در رستلمنیا رکورد شکست ناپذیری ۲۱-۰(۲۱بازی،۲۱برد) را تا سال 2014 حفظ کرد تا این که در رستلمنیا 30 در یک مسابقه تک به تک به براک لزنر شکست خورد. البته وی هم چنان صاحب رکورد بیش ترین برد است و هم چنان نفر اول رستلمنیا می باشد. همچنین آندرتيكر، کسی است که در اولین شوی WWE RAW در سال ۱۹۹۳ مسابقه داد و پيروز شد.

دوران حرفه‌ای[ویرایش]

از سال ۱۹۹۰ تا سال ۱۹۹۴[ویرایش]

آندرتيكر کار خود در WWE را در سوروایور سریس ۱۹۹۰ آغاز کرد و در آن عضو تيم تد ديبياسي بود. پس از مدّتی، پول بیرر (Paul Bearer) را به عنوان مربّی همراه برگزید. پول بيرر، جامی فلزی را با خود به همراه داشت که با آن آندرتیکر را مسخ می‌نمود و به او قدرت می‌بخشید. آندرتیکر در رستلمنیا ۷ ، جیمی اسنوکارا شکست داد. پس از چند مسابقهٔ دیگر، در سوروایور سریس ۱۹۹۱ علیه هالک هوگان (Hulk Hogan) مبارزه کرد و نخستین عنوان قهرمانی كمربند WWE خود را به دست آورد. البته هوگان پس از چند روز، در مبارزه‌ای سنگین او را شکست داد و کمربند قهرمانی را پس گرفت. آندر تیکر در رستلمینیا۸، هم تیمی خود جیک رابرتز (Snakes Robert) را شکست داد(سال ۱۹۹۲). او هم چنین علیه برزکر brezekker مبارزه کرد و پیروز گشت. در سوروایور سریس ۱۹۹۲ نخستین مسابقهٔ تابوت (Casket match) بین آندرتیکر و کامالا Kamala (مبارز فوق سنگین وزن سیاه پوست که خود را شبیه آدمخوران آفریقایی آرایش می‌کرد) انجام شد که در آن مسابقه، آندرتیکر پیروز شد. آندرتيكر در ۱۹۹۳ با جاينت گونزالز (بلند قامت ترين كشتي گير تا به امروز) درگير شد و در رستلمنيا ۹ او را شكست داد.

از سال ۱۹۹۴ تا سال ۱۹۹۷[ویرایش]

آندرتیکر برای کسب عنوان قهرمانی WWE در رویال رامبل ۹۴،باید در برابر یوکوزانا قهرمان آن زمان کشتی می‌گرفت.این مسابقه به صورت تابوت برگزار شد که در آن، یوکوزانا با کمک چند کشتی دیگر وی را شکست داد.آندرتیکر که از ناحیهٔ پشت آسیب دیده بود، مجبور شد چند ماه به استراحت کند.پس از برگزاری مسابقات رستلمنیا ۱۰، تد دیبیاسی مرد یک میلیون دلاری آندرتیکر بدلی را به مردم معرّفی کرد.آندرتیکر واقعی پس از گذراندن دوران استراحت، به رینگ بازگشت و در سامراسلم ۱۹۹۴، آندرتیکر بدلی را قهرمانانه شکست داد.ضمن آن که چند ماه بعد در سوروایور سریس همان سال و در یک مسابقهٔ تابوت ديگر موفّق شد تا از یوکوزانا انتقام بگیرد.در همین دوران بود که آندرتیکر با نور پردازی پیش رفته تر، گریم های ترسناک و صحبت کردن در غیبت، شخصیّت ماورایی و هولناک خود را ارتقا داد.

رقابت بین آندرتیکر و اعضای گروه یک میلیون دلاری (شاگردان تد دیبیاسی) در این دوران بسیار پر طرفدار شده بود. آندرتیکر موفّق شد تا بم بم بیگلو و کینگ کونگ باندی را شکست دهد. در رستلمنیا ۱۱ هنگامی که علیه کینگ کونگ باندی مبارزه می‌کرد،کاما در مسابقه دخالت کرد و جام فلزی آندرتيكر را به زور از پول بیرر گرفت.اما در نهایت آندرتیکر کینگ کونگ باندی شکست داد.مدّتی بعد کاما جام آندرتیکر را ذوب کرد و از فلزش گردنبند ساخت.دشمنی آندرتیکر و کاما به مبارزات بین آن دو در سامراسلم منتهی شد و با پیروزی آندرتیکر خاتمه یافت.

آندرتیکر در رستلمنیا ۱۲ رو در روی دیزل (کوین نش) قرار گرفت که با پیروز شدن در برابر این حریف قدرتمند، رکورد پیروزی‌هایش را در رستلمنیا به ۵ رسید.

رقیب سرسخت دیگر او میک فولی (با نام منكايند) بود که درگیری بین آن ها بسیار جدی شده بود.در سامراسلم ۱۹۹۶ مبارزه اتاق ذوب بین آن دو انجام گرفت.پول بیرر که تغییر موضع داده بود، با جام فلزی به آندرتیکر حمله کرد و این امر باعث شد منكايند بازی را ببرد.آندرتیکر برای انتقام، مبارزه‌ای را به نام زنده به گور ترتیب داد.در این مبارزه، برنده می‌بایست حریف را زنده دفن کند.آندرتیکر با وجود کسب پیروزی علیه منكايند،با دخالت چند مبارز مواجه شد.آنها آندرتیکر را دفن کردند.در سوروایور سریس ۱۹۹۶ بین آندرتیکر و منكايند مبارزه‌ای دیگر برگزار شد.آندرتیکر در صورت پیروزی می‌توانست پول بیرر را که در قفسی محبوس و از سقف آویزان بود به چنگ آورد.با وجود کسب پیروزی،گروه جلاد (Executioner) وارد رینگ شد و کمک کرد تا پول بیرر فرار کند.آندرتیکر علیه گروه جلاد در پي پر ويو It's Time مبارزه کرد و آن‌ها در يك مسابقه Armageddon Rules شکست داد.

از سال ۱۹۹۷ تا سال ۱۹۹۹[ویرایش]

آندرتيكر در پي پر ويو Final Four در مسابقه ۴ نفره سر كمربند WWE شركت كرد ولي موفق نشد پيروز شود و برت هارت صاحب كمربند ماند. مدتي بعد ، هارت كمربند را به سايچو سيد باخت و در رستلمنيا ۱۳ آندرتيكر حريف سايچو سيد انتخاب شد و با شكست دادن سيد براي دومين با قهرمان كمربند دابليو دابليو اي شد و ركورد برد هايش در رستلمنيا به ۶ رسيد. آندرتيكر در پي پر ويو Revenge of the Taker از كمربند خود مقابل منكايند ، در پي پر ويو روز سرد در جهنم (A COLD DAY IN HELL) مقابل استیو آستین ، در پي پر ويو پادشاه رينگ (KING OF THE RING) مقابل Faarooq و در پي پر ويو Canadian Stampede مقابل ويدر دفاع كرد. آندرتيكر در سامراسلم مي بايد از عنوان خويش مقابل برت هارت دفاع كند ولي در آن مسابقه به علت دخالت داور مخصوص آن يعني شان مایکلز شكست خورد و برت هارت به عنوان قهرمان جديد معرفي شد. آندرتيكر در پي پر ويو Badd Blood مقابل مايكلز در يك مسابقه جهنم در قفس مبارزه كرد ولي در آن مسابقه به خاطر دخالت برادرش کین در آن مسابقه شكست خورد. پول بيرر در آن زمان مربي كين بود. آندرتيكر و كين در رستلمنيا ۱۴ مقابل هم قرار گرفتند و آندرتيكر پس از انجام سه بار حركت تمبستون توانست پيروز شود و تعداد برد هايش در رستلمنيا را به ۷ برساند. مدتي بعد ، پول بيرر ، آندرتيكر را به مبارزه با كين در يك مسابقه جهنم (INFERNO) (كه در سال ۲۰۱۳ نامش به رينگ آتش يا همان RING OF FIRE تغيير كرد) طلبيد و اين مسابقه با پيروزي آندرتيكر به اتمام رسيد.

آندرتيكر در پي پر ويو پادشاه رينگ سال ۱۹۹۸ ، يك بار ديگر با منكايند ، اين بار در يك مسابقه جهنم در قفس مبارزه كرد و پيروز شد. اين مسابقه بهترين مسابقه سال ۱۹۹۸ نام گرفت. مدتي بعد آندرتيكر با برادرش كين هم تيمي شد و اين دو گروه برادران ويراني را تشكيل مي دادند. در سامراسلم آندرتيكر مفابل استيو آستين (صاحب كمربند WWE) مبارزه كرد ولي نتوانست صاحب كمربند WWE شود. مدتي بعد آندرتيكر و كين دوباره درگير شدند و اين دشمني در پي پر ويو Rock Bottom تمام شد ، جايي كه آندرتيكر يك مسابقه زنده به گور مقابل استيو آستين داشت و كين در آن دخالت كرد و يك تمبستون روي آندرتيكر انجام داد و آستين با دفن كردن آندرتيكر برنده شد. در اين زمان پول بيرر بعد از چند سال دوباره از آندرتيكر حمايت كرد.

آندرتيكر و پول بيرر در سال ۱۹۹۹ گروه وزارت خانه ي تاريكي را تأسيس كرد و چند نفر عضو آن بودند. اين گروه در موارد زيادي از آندرتيكر حمايت مي كردند و به كمك او مي آمدند. او در رستلمنيا ۱۵ ، توانست بيگ باس من را در يك مسابقه جهنم در قفس شكست دهد و ركورد برد هايش را به ۸ ارتقا داد. آندرتيكر با شكست دادن استيو آستين در Over The Edge توانست براي بار سوم قهرمان كمربند WWE بشود و در پي پر ويو پادشاه رينگ از عنوانش مقابل راك دفاع كرد ولي در شب بعد در WWE RAW كمربند را به استيو آستين باخت. آندرتيكر در پي پر ويوFully Loaded مقابل آستين در يك مسابقه اولين خون (First Blood) سر كمربند مبارزه كرد ولي پيروز نشد.

در سامراسلم سال ۱۹۹۹ آندرتيكر و بيگ شو (گروه The UnHoly Alliance) با شكست دادن كين و ايكس پك قهرمانان تگ تيم جهان شدند و تا مدتي صاحب كمربند هاي تگ تيم بودند تا اين كه كمربند ها را به گروه راك ان ساك كانِكشن (راك و منكايند) باختند. آندرتيكر و بيگ شو در يكي از شو هاي WWE SMACKDOWN مقابل راك و منكايند يك مبارزه زنده به گور تگ تيم برگزار كردند و با پيروزي در آن براي بار سوم قهرمان تگ تيم شدند. در اين زمان آندرتيكر به خاطر مصدوميت مجبور شد چند ماهي از مسابقات دور باشد و در رستلمنيا ۱۶ (كه به رستلمنيا ۲۰۰۰ معروف بود) حضور پيدا نكرد.

از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۰۳[ویرایش]

آندرتیکر در حال انجام حرکت تمبستون روی ریک فلیر در رستلمنیا 18

آندرتیکر در سال ۲۰۰۰ با چهره‌ی جدید یک موتور سوار وارد رینگ می‌شد. او به دلیل مصدومیت نتوانست در رستلمنیا ۱۶ (رستلمنیا ۲۰۰۰) شرکت کند.او در رستلمنیای ۱۷ در سال ۲۰۰۱ با تریپل اچ مسابقه داد که موفق به شکست او شد. مدتی بعد او و کین تیم برادران نابودگر را دوباره تشکیل دادند و دوبار قهرمانان تگ تیم دبلیو دبلیو ای و یک بار قهرمانان تگ تیم دبلیو سی دبلیو شدند و بهترین تیم سال ۲۰۰۱ نامیده شدند. این دو در پایان سال ۲۰۰۱ به همکاری خود پایان دادند. آندرتیکر در رستلمنیا ۱۸ در سال ۲۰۰۲ ریک فلیر را در یک مسابقه بودن رد صلاحیت شکست داد.

در سال ۲۰۰۲ او با کمک وینس مکماهون توانست هالک هوگان را شکست دهد و برنده کمربند قهرمانی WWE شد اما مدتی بعد در یک مسابقه ۳ نفره مقابل راک و کرت انگل قرار گرفت که در آن مسابقه راک پیروز شد و قهرمان جدید نام گرفت. آندرتیکر که مدتی بود به اسمکدان آمده بود در پی‌پرویو نومرسی سال ۲۰۰۲ در یک مسابقه جهنم درون یک قفس به براک لزنر که کمربند قهرمانی WWE را به دست آورده بود ، شکست خورد و نتوانست دوباره قهرمان نامیده شود.

در رستلمنیا ۱۹ سال ۲۰۰۳ در یک مسابقه نابرابر ، آندرتیکر در برابر گروه ای-ترین شو (آی-ترین و بیگ شو) قرار گرفت و آنان را شکست داد.در پی‌پرویو ونجنس همان سال آندرتیکر در یک مسابقه جان سینا را شکست داد. در پی‌پرویو سوروایور سریس٫ او در یک مسابقه زنده به گور با دخالت کین به نقع وینس مکماهون٫ توسط وینس مکماهون زنده به گور شد و شکست خورد و تا چند ماه در مسابقات شرکت نداشت.

از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۰۵[ویرایش]

آندرتیکر پس از بازگشتش٫ دوباره با شکل قدیمی خود یعنی مرد مرده بازگشت. او در رستلمنیا ۲۰ سال ۲۰۰۴ برای بار دوم در پی‌پرویو رستلمنیا در برابر کین قرار گرفت و باز هم او را شکست داد.

در اواخر سال 2004 عامل شکست های آندرتیکر در مسابقاتش دخالت های Heidenreich بود که این امر به یک درگیری بین این دو انجام شد و آندرتیکر در رویال رامبل سال 2005، Heidenreich را در یک مسابقه تابوت شکست داد.

او در سال ۲۰۰۵ با رندی اورتون درگیری پیدا کرد و در رستلمنیا ۲1 حتی با وجود دخالت های پدر رندی اورتون (باب اورتون) به نفع پسرش او را شکست داد اما بعد در پی‌پرویو سامراسلم رندی اورتون با دخالت پدرش توانست آندرتیکر را شکست دهد.در پی‌پرویو نومرسی رندی به همراه پدرش در یک مسابقه آندرتیکر رو درون تابوت انداختند و آن را آتش زدند.بعد از این ماجرا آندرتیکر تا مدتی از مسابقات دور بود تا این که بازگشت و رندی اورتون را در آرماگیدان در یک مسابقه جهنم درون یک قفس شکست داد.

از سال ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۰۸[ویرایش]

آندرتيكر در رويال رامبل بعد از مسابقه كرت انگل و مارك هنري بازگشت و با خراب كردن رينگ به وسيله ي رعد و برق ، كرت انگل را به مبارزه سر كمربند قهرماني سنگين وزن (كه در دست كرت انگل بود) دعوت كرد. آن ها در پي پر ويو بدون راه خروج (No Way Out) رو در روي هم مبارزه كردند ولي در نهايت انگل پيروز شد. مدتي بعد آندرتيكر در شوي WWE SMACKDOWN دوباره مقابل انگل قرار گرفت ولي مارك هنري دخالت كرد و به آندرتيكر حمله كرد. آندرتيكر هنري را در رستلمنيا ۲۲ در يك مسابقه تابوت شكست داد و ركورد برد هايش را به ۱۴ ارتقا داد.

آندرتيكر و مارك هنري در يكي از شو هاي WWE SMACKDOWN دوباره مقابل هم قرار گرفتند اما گريت كالي براي اولين با در WWE حضور پيدا كرد و با حمله به آندرتيكر يك درگيري جديد ايجاد كرد. آن ها در پي پر ويو روز قضاوت (Judgment Day) مقابل هم قرار گرفتند اما كالي پيروز شد و آندرتيكر تا مدت زماني حضور پيدا نكرد تا اين كه به مسابقات بازگشت و كالي را در يك مسابقه Last Man Standing در يكي از شو هاي WWE SMACKDOWN شكست داد.

تيم برادران ويراني

آندرتيكر در پي پر ويو No Mercy مقابل قهرمان كمربند US ، كن كندي قرار گرفت اما با قانون رد صلاحيت شكست خورد زيرا با كمربند ضربه اي به كندي وارد كرده بود. مدتي بعد در شوي WWE SMACKDOWN آندرتيكر و کین بعد از ۵ سال يك بار ديگر تيم برادران ويراني را تشكيل دادند و مقابل كن كندي و ام وي پي قرار گرفتند و پيروز شدند. آندرتيكر و كن كندي در سوايور سريس در يك مسابقه اولين خون مقابل هم قرار گرفتند ولي كن كندي به خاطر ضربه ي ام وي پي با صندلي به آندرتيكر برنده شد اما آندرتيكر بعد از مسابقه حركت پاياني خود يعني حركت Tombstone piledriver را روي كندي انجام داد. اين دو در پي پر ويو Armageddon در يك مسابقه ي آخرين سواري مقابل هم قرار گرفتند كه با پيروزي آندرتيكر به اتمام رسيد. مدتي بعد در اواخر سال ۲۰۰۶ در يكي از شو هاي آندرتيكر و كين يك بار ديگر يك مسابقه تگ تيم ، اين بار مقابل بوكر تي و فينلي دادند و پيروز شدند.


آندرتیکر در مسابقه ۳۰ نفره رویال رامبل سال ۲۰۰۷ شرکت کرد و پیروز شد و باتیستا که صاحب کمربند قهرمانی سنگین وزن بود را به عنوان حریفش انتخاب کرد و در رستلمنیا او را شکست داد و پنجمین قهرمانی جهانی اش را به دست آورد و رکورد رستلمنیا خود را به ۱۵ برد ارتقا داد. مدی بعد مارک هنری به آندرتیکر حمله کرد و این امر موجب صدمه دیدن او برای مدتی شد و کمربند سنگین وزن بودن صاحب ماند تا این که باتیستا دوباره آن را به دست آورد. مدت زمانی بعد آندرتیکر برگشت و در پی پر ویو Unforgiven مارک هنری را شکست داد. در سوایور سریس آندرتیکر در یک مسابقه جهنم درون یک قفس سر کمربند مقابل باتیستا قرار گرفت که آن مسابقه به خاطر دخالت ادج با پیروزی باتیستا به اتمام رسید.

آندرتیکر در مسابقه ۳۰ نفره رویال رامبل ۲۰۰۸ شرکت کرد ولی نتوانست پیروز شود اما در پی پر ویو بدون راه خروج (No Way Out) در یک مسابقه ۶ نفره اتاق حذف که برنده می توانست قهرمان کمربند سنگین وزن را در رستلمنیا ۲۴ به مبارزه بطلبد ، پیروز شد و در رستلمنیا ادج (که در آن زمان قهرمان بود) را شکست دهد و ششمین عنوان قهرمانی جهانی اش را به دست آورد و البته رکورد رستلمنیا خود را به ۱۶ برد ارتقا دهد. آندرتیکر در پی پر ویو واکنش شدید (Backlash) از عنوانش در مقابل ادج دفاع کرد اما در پی پر ویو روز قضاوت (Judgment Day) مدیر برنامه ریزی اسمکدان یعنی فیکی گررو به خاطر این که آندرتیکر در آن شب با Countout مقابل ادج پیروز شده بود ، اعلام کرد که کمربند بدون قهرمان است. در پی پر ویو یک شب ایستادن (One Night Stand) در یک مسابقه میزها ، نردبان ها و صندلی ها (T-L-C) به ادج شکست خورد. آندرتیکر در سامراسلم ادج را در یک مسابقه جهنم درون یک قفس شکست داد.

از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۰[ویرایش]

در اواخر سال ۲۰۰۸ ، آندرتیکر با بیگ شو درگیر شد و توانست بیگ شو را در یک مسابقه تابوت شکست دهد. در سال ۲۰۰۹ در رستلمنیا ۲۵ شان مایکلز را شکست داد.این مسابقه توسط کمپانی دبلیو دبلیو ای زیباترین مسابقه تاریخ کشتی حرفه‌ای نام گذاری شد.آندرتیکر بعد از آن مسابقه چند ماه از مسابقت دور بود.بعد از بازگشتش در هل‌این‌اسل با شکست سی ام پانک دوباره قهرمان سنگین وزن جهان شد.اما کمربند خود را در پی‌پرویو المنیشن چمبر با دخالت شان مایکلز به کریس جریکو واگذار کرد. او در رستلمنیا ۲۶ سال ۲۰۱۰ دوباره با شان مایکلز مسابقه داد.شرط این مسابقه این بود که در صورت باخت آندرتیکر رکورد وی (نباختن هیچ بازی در رستلمنیا) می شکند و اگر شان مایکلز ببازد باید از کشتی حرفه‌ای خداحافظی کند. آندرتیکر این بار هم در مسابقه پیروز شد و باعث خداحافظی شان مایکلز از دبلیو دبلیو ای شد. او مدتی بعد با کین درگیری پیدا کرد و چند بار با هم مسابقه دادند که در آخرین آن ها که یک مسابقه زنده به گور بود به علت دخالت گروه نکسز شکست خورد و مدتی در مسابقات غایب بود.

از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۲[ویرایش]

بازگشت آندرتیکر و درخواست مبارزه مجدد با تریپل اچ در سال 2012

آندرتيكر در يكي از شو هاي WWE RAW برگشت ولي در حين صحبت هاي او تريپل اچ آمد و آندرتيكر را به مبارزه در رستلمنیا 27 طلبيد. بين اين دو يك مسابقه بدون رد صلاحيت (DQ) و countout انجام شد و در آن مسابقه تريپل اچ از از آندرتيكر حركات Chokeslam و The Last ride و حركت اصلي آندرتيكر يعني Tombstone piledriver را دريافت كرد ولي تسليم نشد و ۳ بار حركت پاياني خود يعني پديگري و يك با هم حركت پاياني خود آندرتيكر يعني تمبسون (Tombstone piledriver) را انجام داد ولي آندرتيكر هم تسليم نشد و توانست با حركت دروازه جهنم (Hell's Gate) تريپل اچ را تسليم كند. پس از مسابقه آندرتيكر به علت آسيب شديدي كه ديده بود نتوانست با پاي خودش رينگ را ترك كند و به علت مصدوميت شديد ، ديگر حضور نيافت. اين مسابقه تنها ترين مسابقه آندرتيكر در سال ۲۰۱۱ بود. تريپل اچ به خاطر انجام دادن حركت Tombstone piledriver روي آندرتيكر ، یک جايزه Slammy Award را برد. آندرتیکر در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۱۲ یک شب پس از رویال رامبل ۲۰۱۲ بعد از گذشت ۱۰ ماه دوری از مسابقات در شوی WWE RAW بازگشت و بار دیگر رو در روی تریپل اچ قرار گرفت و به او فهماند که می‌خواهد بار دیگر ، این بار در رستلمنیا 28 با او مبارزه کند ولی تریپل اچ بدون این که حرفی بزند رینگ را ترک کرد و آنرتیکر چندبار دیگر به او پیش نهاد داد . در نهایت با مطرح کردن شکست خوردن شان مایکلز از آندرتیکر و این که تریپل اچ از شان مایکلز ضعیف تر است ، تریپل اچ تقاضای مسابقه آندرتیکر را پذیرفت ولي شرط گذاشت كه نوع مسابقه باید جهنم درون یک قفس باشد و آندرتيكر قبول كرد. آندرتيكر توانست برای بار سوم تریپل اچ را در رستلمنیا شکست دهد و به رکورد ۲۰ برد و صفر باخت برسد. در پایان مسابقه‌شان مایکلز که داور ویژه مسابقه بود به همراه آندرتیکر از تریپل اچ تقدیر کردند.

آندرتیکر و کین در حال انجام حرکت Tombstone piledriver در قسمت 1000 از شوی WWE RAW

آندرتيكر پس از اين مبارزه ديگر حضور نيافت (فقط يك بار در هزارمين قسمت WWE RAW پيدا كرد و برادرش کین را از حمله 6 نفر نجات داد و آن ها دو نفری حریف آن 6 نفر شدند.) تا تريپل اچ زماني كه جايزه بهترين مسابقه سال ( مبارزه جهنم در قفس با آندرتيكر) را دريافت مي كرد ، اعلام كرد كه هنوز كسي آخرين مبارزه آندرتيكر را نديده و او بازنشسته نخواهد شد و به WWE باز خواهد گشت.

از سال ۲۰۱۳ تا به امروز[ویرایش]

آندرتیکر مدتی قبل از رستلمنیا 29 در شوی راو (WWE RAW) به سبک قدیمی به رینگ آمد و تقاضا حریف کرد که در این لحضه رندی اورتون ، سی ام پانک ، بیگ شو و شیمس وارد رینگ شدند و هر چهار نفر طالب مسابقه با آندرتیکر بودند که در نهایت فيكي گررو مسابقه چهار نفره تشکیل داد که سی ام پانک پیروز مسابقه شد و به مساف آندرتیکر در رستلمنیا ۲۹ رفت. مدتي بعد دوست قدیمی آندرتیکر و كين يعني پول بيرر فوت کرد . زمانی که آندرتیکر و کین در حال اجرای مراسم یاد بود پول بيرر بودند سی ام پانک دخالت کرد و جام قديمي پول بيرر را دزدید و بارها به خاطره او بی احترامی کرد و آندرتيكر و كين را به تمسخر گرفت. این دو درنهایت در رستلمنیا 29 باهم مسابقه دادند که آندرتیکر با وجود دخالت های بسیار پول هيمن كه مربي هراه سي ام پانك بود ، موفق شد سی ام پانک را شکست داده و رکورد پيوزي هاي خود در رستلمنيا را به ۲۱-۰ ارتقا دهد. پس از آن مسابقه ، در WWE RAW گروه حفاظ به آندرتیکر حمله ور شدند اما کین و دنیل برایان (تیم هل نو) به کمک آندرتیکر آمدند و گروه حفاظ را فراری دادند. در يكي از شو هاي WWE RAW دو گروه برادران ويراني (آندرتيكر و كين) و تيم هل نو (كين و دنيل برايان) با هم تركيب شدند و در مقابل گروه حفاظ (سِت رالنز و دين امبراس و رومن رينز) مسابقه تگ تيم سه به سه دادند و حفاظ برنده شد. در شو WWE SMACKDOWN آن هفته آندرتيكر مقابل دين امبراس قرار گرفت و با انجام حركت دروازه جهنم (Hell's Gate) ، دين امراس را تسليم كرد ولي پس از مسابقه گروه حفاظ حركت بمب قدرت سه گانه را روي آندرتيكر انجام دادند و با اين كار آندرتيكر را روي ميز گزارش گران كوبيدند و ميز شكست. بعد از آن آندرتيكر تا پایان سال ۲۰۱۲ حضور ديگري نيافت اما كين اين درگيري را ادامه داد ولي موفق نشد و البته در پي پر ويو قوانين بي شمار ، كين و دنيل برايان كمربند هاي تگ تيم را به ست رالنز و رومن زينز (۲ عضو گروه حفاظ) باختند و همکاری تیمی آن ها پایان یافت.

در تاریخ ۲۴ فوریه سال 2014، براک لزنر که بازگشته بود به همراه پول هيمن در WWE RAW حضور یافت تا اعتراض خود را به خاطر نداشتن مسابقه قهرمانی در رستلمنیا ۳۰ اعلام کند. تریپل اچ به خاطر راضی کردن او یک قرارداد آزاد به او داد تا برای خودش یک رقیب غیر از قهرمان برای رستلمنیا انتخاب کند. ولی لزنر و هیمن این را نمی خواستند چون کسی جز قهرمان را لایق مبارزه با لزنر نمی دیدند و تصمیم گرفتند رینگ را ترک کنند که ناگهان آندرتیکر پس از چندین ماه دوری از مسابقات بار دیگر برگشت و به نشانه پاسخ به او وارد میدان شد، سپس به درون رینگ آمد و لزنر را که به او اصرار می کرد که قرارداد را امضا کند با حرکت Chokeslam به میز کوبید. در آن مسابقه در نهایت تعجب آندرتیکر در حالی که تصمیم به انجام مجدد حرکت Tombstone piledriver داشت، از لزنر یک F-5 دریافت کرد و شکست خورد. وی پس از خروج از سالن ورزشی در بیمارستان بستری شد.

خصوصیات و افتخارات[ویرایش]

رکورد رستلمنیا[ویرایش]

از سال ۱۹۹۱ تابه‌امروز ۲۹ رستلمنیا برگزار شده که آندرتیکر در ۲۱ تای آن‌ها شرکت داشته است.اولین حضور وی در رستلمنیا مربوط به سال ۱۹۹۱ (رستلمنیا ۷) و آخرین حضور وی تابه‌حال در سال ۲۰۱۳ (29) بوده است.او در این میان در رسلمنیاهای ۱۰ و ۱۶ حضور نداشته است. آندرتیکر تمامی مسابقات خود در رستلمنیا را پیروز شده است.

 • شکست در رستلمنیا : در سال 2014 در رستلمنیای 30 براک لزنر رکورد شکست ناپذیر آندرتیکر یعنی 21 برد و صفر باخت را به اتمام رساند و توانست رکورد آندرتیکر را 21-1 در رستلمنیا تبدیل کند.او در رسلمنیا با سوپراستارهای زیادی از جمله تریپل اچ - شان مایکلز - رندی اورتون - س ام پانک و باتیستا مسابقه داده اما با اسطوره هایی مانند استون کلد استیو آستین ؛ راک ؛ بیل گلدبرگ شکست ناپذیر ؛جان سینا؛اسکات استینر،هال هوگان ، کرت انگل ، استینگ مسابقه ای نداده است.


رستلمنیا سال برگزاری حریف رکورد توضیحات
۷ ۱۹۹۱ جیمی اسنوکا ۱-۰
۸ ۱۹۹۲ جیک رابرتز ۲-۰
۹ ۱۹۹۳ جاینت گونزالز ۳-۰ برد با دیسکوالیفای (رد صلاحیت)
۱۱ ۱۹۹۵ کینگ کونگ باندی ۴-۰
۱۲ ۱۹۹۶ دیزل (کوین نش) ۵-۰
۱۳ ۱۹۹۷ سایچو سید ۶-۰ مسابقه بدون رد صلاحیت سر کمربند قهرمانی WWE
۱۴ ۱۹۹۸ کین ۷-۰
۱۵ ۱۹۹۹ بیگ باس من ۸-۰ جهنم درون یک قفس
۱۷ ۲۰۰۱ تریپل اچ ۹-۰
۱۸ ۲۰۰۲ ریک فلیر ۱۰-۰ بازی بدون رد صلاحیت
۱۹ ۲۰۰۳ بیگ شو و ای ترین ۱۱-۰ بازی نابرابر دو به یک
۲۰ ۲۰۰۴ کین ۱۲-۰
۲۱ ۲۰۰۵ رندی اورتون ۱۳-۰
۲۲ ۲۰۰۶ مارک هنری ۱۴-۰ مسابقه تابوت
۲۳ ۲۰۰۷ باتیستا ۱۵-۰ سر قهرمانی سنگین وزن جهانی
۲۴ ۲۰۰۸ ادج ۱۶-۰ سر قهرمانی سنگین وزن جهانی
۲۵ ۲۰۰۹ شان مایکلز ۱۷-۰
۲۶ ۲۰۱۰ شان مایکلز ۱۸-۰ کریر شاون مایکلز در برابر رکورد آندرتیکر (بدون کانت اوت و رد صلاحیت)
27 ۲۰۱۱ تریپل اچ ۱۹-۰ مسابقه بدون رد صلاحیت
28 ۲۰۱۲ تریپل اچ ۲۰-۰ جهنم درون یک قفس
29 ۲۰۱۳ سی ام پانک ۲۱-۰
٣٠ ٢٠١٤ براک لزنر ۲۱-1

سایر افتخارات[ویرایش]

 • ۴ بار قهرماني WWE
 • ۳ بار قهرماني كمربند سنگين وزن
 • ۶ بار قهرماني تگ تيم جهان : ۲بار با كين - ۲بار با بيگ شو - ۱بار با استيو آستين - ۱بار با راك
 • ۱ بار قهرماني تگ تيم دابليو سي دابليو با كين
 • ۱ بار قهرماني كمربند هاردكُر در ۲۰۰۱
 • بهترين تگ تيم سال ۲۰۰۱ از طرف مجله PWI همراه با كين
 • بهترین مسابقه تاریخ (در مقابل شان مایکلز در رستلمنیا 25)
 • 4 بار جایزه بهتریت مسابقه سال :

1- مسابقه جهنم درون یک قفس در مقابل منکایند در پی پر ویو پادشاه رینگ 1998

2- مسابقه تک به تک در مقابل شان مایکلز در پی پر ویو رستلمنیا 25 (2009)

3- مسابقه بدون رد صلاحیت در مقابل شان مایکلز در پی پر ویو رستلمنیا 26 (2010)

4- مسابقه جهنم درون یک قفس در مقابل تریپل اچ در پی پر ویو رستلمنیا 28 (2012)

حرکت پایانی[ویرایش]

انجام حرکت Tombstone Piledriver روی ادج
 • حرکت Tombstone Piledriver (حرکت پایانی اصلی)
 • حرکت Last Ride
 • حرکت Chokeslam
 • حرکت Hell's Gate (نام دیگر : Devil's Triangle) (نام اصلی حرکت : gogoplata)
 • حرکتold school_سیگنلچر

مربی ها و افراد همراه[ویرایش]

 • پول بیرر
 • کین (طی زمان هایی که این دو به صورت تگ تیم کار می کردند)
 • پول هيمن (قبل از فعالیت آندرتیکر در WWE و با این نام)

القاب[ویرایش]

 • The Phenom
 • The Lord of Darkness
 • the dead man

زندگی شخصی[ویرایش]

آندرتیکر در زندگی اش سه بار ازدواج کرد. ازدواج او با همسر اولش جودی لاین هم زمان با ورود او به کشتی کج در سال ۱۹۸۹ بود. آندرتیکر و جودی صاحب دو پسر شدند که یکی در سال ۱۹۹۳ و دیگری در سال ۱۹۹۶ به دنیا آمد. سرانجام آندرتیکر و جودی پس از ده سال در سال ۱۹۹۹ از هم جدا شدند. آندرتیکر یک سال بعد با دخترعمویش ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو دختر بود که یکی در سال ۲۰۰۲ و دیگری در سال ۲۰۰۵ به دنیا آمدد. سرانجام آندرتیکر از دخترعمویش هم جدا شد. بالاخره چند سال بعد آندرتیکر و میشل مک‌کول با هم ازدواج کردند و آندرتیکر صاحب ۵مین فرزند خود شد ( اولین فرزند میشل مک کول )

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آندرتیکر موجود است.

پیوند به بیرون[ویرایش]