ویکی‌پدیا:درخواست برابر فارسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


برابر فارسی برای Legacy Code[ویرایش]

با سلام خدمت دوستان. برای عبارت Legacy Code در ویکی فارسی از برابر «کد به‌ارث‌رسیده» استفاده شده اما فرهنگستان برای عبارت Legacy System «سامانهٔ موروثی» رو انتخاب کرده. می‌خواستم بدونم به نظر دوستان کدوم عبارت مناسب‌تر هست؟ اگر معادل بهتری هم هست، لطفا پیشنهاد بدید. با تشکر؛ سیگنالبحث ‏۲۱ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۶:۵۱ (UTC)

همان کد موروثی مناسب است. کد به ارث رسیده به شکل تحت اللفظی هم صحیح نیست. به نظرم بهتر است صفحه را انتقال دهیدTaddah (بحث) ‏۲۳ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۵۰ (UTC)

Wag the Dog[ویرایش]

در متن مقاله سگ را بجنبان جمله ای با مضمون : در زبان انگلیسی عبارت Wagging the dog به معنای پرت کردن حواس افراد از توجه به امری است که همه توجه‌ها به آن جلب شده باشد. بنابراین به نظر می‌آید ترجمه صحیح فیلم بر مبنای فیلم نامه، باید " حواس مردم را پرت کن" باشد. وجود داشت من آن را از متن به صفحه بحث منتقل کردم لطفا در صورت صحت نام مقاله را انتقال دهید زاید الوصف (بحث) ‏۲۵ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۸:۳۲ (UTC)

سلام،
اگر منظور نام مقاله‌هست که ما مجبوریم از منابع پیروی کنیم،
اما در رابطه با خودِ اصطلاح، این اصطلاح اصطلاح خیلی جالبی هست که من هرچه فکر کردم معادل دقیق فارسی‌اش را نتوانستم به یاد بیاورم، بله همون «حواس را منحرف کن»، خیلی نزدیک هست، در واقع نزدیک‌ترین‌هست. اینجور که به نظر می‌آید یعنی اینکه شما یک موضوع اصلی را سعی کنید کمرنگ کنید و به جایش موضوع دومی که ارزش کمتری دارد را پررنگ کردن. این معنای دقیق اصطلاح هست، که اگر بتوانیم معادل فارسی‌اش را بیابیم خیلی خوب هست. KhabarNegar خبرنگار ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۷:۵۰ (UTC)
کاربرد واقعی این عبارت چیز دیگری است. عبارت کامل آن "The tail is wagging the dog!" است و به این معناست که به جای این که سگ دم را بجنباند، دم سگ را می جنباند. وقتی که جای علت و معلول عوض شود یا این که معلول و نتیجه کار از خود اصل و بانی اش مشهورتر شود. نمونه ها: وقتی که مجری یک برنامه از میهمان برنامه بیشتر حرف می زنه و اظهار نظر می کنه و یا «از زمین به آسمان می بارد» یا «از گرسته بگیر بده به سیر» و یا «مارادونا را ول کن استاد اسدی رو بچسب!». البته در اینجا چون امری به کار رفته احتمالا منظورش اینه: «حواسشان را پرت کن!» و یا این یکی: «سرشان را گرم کن!» --سعید (بحث) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۰:۰۳ (UTC)

Range، Image و Codomain (ریاضی)[ویرایش]

مقالهٔ en:Range (mathematics) را با عنوان برد در ویکی فارسی داریم. ولی برای en:Image (mathematics) و en:Codomain برابر رایجی به ذهنم نیامد. اگر معادل رایجی ندارند، «هم‌دامنه» برای Codomain مناسب است؟ «پیش‌نگاره» را برابر preimage در اینجا پیدا کردم. با توجه به آن «نگاره» برای Image مناسب است؟) -- دالبا ۵ آبان ۱۳۹۳/ ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۶:۱۶ (UTC)

بهتر است به ترتیب بنویسید: دامنه مشترک (ریاضیات) و تصویر (ریاضیات). نگاره معانی متفاوتی از تصویر در علوم مختلف دارد و ترجیحا استفاده نشود بهتر است. --سعید (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۹:۰۱ (UTC)

Prefrontal cortex[ویرایش]

گویا نام ناحیه‌ای در مغز پستانداران است.▬ Anu‍Juno ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۷:۰۶ (UTC)

با توصیفاتی که شده به نظر می رسد قشر پیش قدامی (مغز) درست باشد.--سعید (بحث) ‏۲۷ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۹:۰۵ (UTC)

Speaker of the People's Council of Syria[ویرایش]

عربی آن ملحق:رؤساء مجلس الشعب السوری به نظر من مثل رئیس مجلس شورای اسلامی رئیس مجلس سوریه یا فهرست رئیس‌های مجلس سوریه ترجمه گوگل رئیس شورای خلق سوریه ترجمه کرده معنی چه انتخاب شود--Reza amper (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۸:۳۲ (UTC)

سخنگوی مجلس خلق سوریه --سعید (بحث) ‏۲۹ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۷:۳۴ (UTC)
Speaker هنگامی که برای مجلس و پارلمان به کار می‌رود به معنای «رئیس» است. حالا اگر نام مجلسشان در ایران «مجلس خلق سوریه» شناخته شده است، همان «رئیس مجلس خلق سوریه» بگذارید. -- نوژن (بحث) ‏۲۹ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۲:۳۲ (UTC)

درخواست برابر فارسی[ویرایش]

با سلام. می خوام یک مقاله ایجاد کنم. عنوان انگلیسی مقاله هست: Prince Albert (genital piercing) برابر فارسی اش چی میشه؟ Lovej (بحث) ‏۲۹ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۸:۵۰ (UTC)

@Lovej درود. پرنس آلبرت (سوراخ‌کاری اندام جنسی) وهاب (گپ) ‏۲۹ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۲۵ (UTC)

درخواست برابر فارسی برای مقالات[ویرایش]

لطفا برای مقالاتی که در این صفحه هستند برابر فارسی بدهید: [۱]

Lovej (بحث) ‏۲۹ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۸:۵۵ (UTC)

food-storing magpie[ویرایش]

از دوستان کسی می‌داند در فارسی به این پرنده چه می‌گویند؟ رونوشتی برای @نوژن گرامی. -- bkouhi (بحث) ‏۳۰ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۴۳ (UTC)