یونیکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
یونیکس
Unix history-simple.svg
سیر تکامل سیستم‌های یونیکس و شبه یونیکس
شرکت / توسعه‌دهنده کن تامسون
دنیس ریچی
برایان کرنیگان
داگلاس مکیلروی
مایکل لسک
جو اوسانا
نوشته شده به زبان سی و زبان اسمبلی
خانواده یونیکس
وضعیت توسعه فعال
نوع منبع به‌طور تاریخی متن بسته، درحال حاضر بعضی پروژه‌ها شامل خانواده BSD و illumos متن باز هستند.
تاریخ اولین انتشار توسعه در سال ۱۹۶۹ آغاز شد، در 1971 Research Unix به‌طور داخلی انتشار یافت و اکتبر ۱۹۷۳ در خارج از آزمایشگاه‌های بل انتشار یافت.
زبان (های) در دسترس انگلیسی
نوع هسته هسته یکپارچه
پروانه مالکیتی
تایم لاین یونیکس
سخنرانان کنفرانس تابستانی یوزنیکس در سال ۱۹۸۴، دنیس ریچی، اریک آلمن، ساموئل لفلر، مایکل کارلز و تعدادی دیگر در تصویر دیده می‌شوند.

یونیکس یک سیستم‌عامل با قابلیت چندکارگی و چند کاربره است که در سال ۱۹۶۹ به دست گروهی از کارمندان آزمایشگاه‌های بل متعلق به شرکت تلفن و تلگراف آمریکا (.AT&T Corp) شروع به توسعه شد. این گروه را کن تامسون، دنیس ریچی، برایان کرنیگان، داگلاس مکیلروی مایکل لسک و جو اوسانا شکل می‌دادند. یونیکس در آغاز به زبان اسمبلی نوشته شد اما در سال ۱۹۷۳ به‌طور کلی به زبان سی بازنویسی شد، که این کار توسعه یونیکس و پورت کردن آن به دیگر platform (سکو)ها را ساده‌تر می‌کرد. یونیکس در ابتدا برای استفاده در بل سیستم در نظر گرفته شد ولی از اواخر دهه ۷۰ .AT&T Corp مجوز یونیکس را به طرف‌های بیرونی مختلفی داد که منجر به گونه‌های آکادمیک و تجاری از یونیکس شد، مانند BSD از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، AIX از آی‌بی‌ام، SunOS/سولاریس از سان مایکروسیستمز و زنیکس از مایکروسافت. شرکت تلفن و تلگراف آمریکا در ابتدای دهه ۹۰ حقوق خود در یونیکس را به شرکت نوول فروخت که نوول هم تجارت یونیکس را به شرکت سانتا کروز اوپریشن در سال ۱۹۹۵ فروخت؛ ولی نشان تجاری یونیکس در اختیار اوپن گروپ که یک کنسرسیوم استانداردهای تجاری است قرار گرفت و این گروه این نشان را به نام خود ثبت کرده‌است. تنها سیستم‌هایی که به صورت کامل با مشخصات یونیکس یکتا سازگار باشند و مبلغی پول به کنسرسیوم اوپن گروپ بپردازند، واجد شرایط استفاده از نام یونیکس هستند. دیگر سیستم‌ها می‌توانند شبه یونیکس نامیده شوند، هرچند که مؤسسه اوپن گروپ این نام را رد کرده‌است.

در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰، نفوذ یونیکس در محافل دانشگاهی (به‌ویژه ویرایش BSD که از دانشگاه برکلی سرچشمه گرفته است) باعث پذیرش گسترده یونیکس توسط شرکت‌های مختلف شد و نسخه‌های تجاری مختلفی از یونیکس پدید آمد، همانند SunOS, اچ‌پی-یواکس, AIX.

علاوه بر یونیکس‌های تأیید شده که اسامی بعضی از آن‌ها ذکر شد، سیستم‌عامل‌هایی هم وجود دارند که شبه یونیکس نامیده می‌شوند مانند مینیکس، نوادگان بی‌اس‌دی مانند فری‌بی‌اس‌دی, نت‌بی‌اس‌دی، اپن‌بی‌اس‌دی، دراگون‌فلی‌بی‌اس‌دی و لینوکس. این سیستم‌ها با آن که با استانداردهای یونیکس کاملاً یا کمابیش سازگار اند، اما توسط مؤسسه اپن گروپ تأیید نشده‌اند و حق استفاده از نام Unix را ندارند. اصطلاح یونیکس سنتی ممکن است برای توصیف سیستم‌عامل‌هایی که مشخصات و ویژگی‌های نسخه ۷ یونیکس یا نسخه ۵ یونیکس را دارند، استفاده شود. هنگامی که کن تامسون هنوز به مولتیکس دسترسی داشت، شبیه‌سازهایی برای سیستم صفحه‌بندی و فایل سیستم نوشت. او همچنین یک بازی رایانه‌ای به نام سفر فضایی نوشت، اما این بازی برای اجرا شدن به یک ماشین کارامدتر و ارزان‌تر احتیاج داشت و سرانجام او یک پی‌دی‌پی-۷ کم‌استفاده در آزمایشگاه‌های بل پیدا کرد. در سال ۱۹۶۹ تیمی به رهبری تامسون و ریچی، بر روی این ماشین پی‌دی‌پی-۷ یک سیستم فایل سلسله مراتبی، مفاهیم فرایند و فایل دستگاه، یک مفسر خط فرمان و تعدادی برنامه کوچک دیگر نوشتند.

اگر گفته شود یونیکس آغازگر «دوره اطلاعات» و در امتداد آن «عصر اینترنت» است، سخنی گزاف نیست. در واقع تا همین امروز هم، تقریباً ٪۱۰۰ پروتکل‌های مهم و باز که جنبش اینترنت را پدید آورده‌اند، مانند وب، از خانوادهٔ یونیکس آمده و می‌آیند. اینترنت در آغاز در یونیکس گسترش یافت و تا سال‌ها، واژهٔ «اینترنت» در میان کاربران یونیکس واژه‌ای کاملاً عادی و روزمره بود، درحالی که دیگران حتی این واژه را نشنیده بودند یا با اکراه تمام به آن بی‌اعتنایی و حتی آن را مسخره می‌کردند.

سیستم‌های یونیکس امروزی به شاخه‌های مختلفی تبدیل شده‌است که در مرور زمان به دست ای‌تی‌اندتی توسعه داده شده. یونیکس طوری طراحی شده است تا قابل انتقال به هر سیستم چندکاره و چندکاربره باشد. سیستم‌های یونیکس با ایده‌های جدیدی که مطرح کرده‌اند، شناخته می‌شوند: پرونده‌های متنی ساده، مفسر خط فرمان و فایل سیستم سلسله مراتبی و غیره. در مهندسی نرم‌افزار، از یونیکس به خاطر زبان برنامه‌نویسی سی و فلسفه یونیکس یاد می‌شود.

پیشینه[ویرایش]

از آغاز تا عرضه[ویرایش]

داستان از سال ۱۹۶۰ آغاز می‌شود. در این زمان فکر سامانه‌های اشتراک زمان مطرح بود و نخستین سیستم‌عامل چند کاربره طراحی شد که به عنوان کارگزار(Server) می‌توانست با نصب شدن بر روی یک رایانه به چند رایانه دیگر سرویس دهد. این سیستم‌عامل که CTSS نام داشت و می‌توانست ۲۰ کاربر را با یک رایانه IBM ۷۰۹۰ به خوبی اداره کند به شدت مورد توجه و مفید واقع شد و همه دریافتند که بخش عظیمی از رایانه‌های آینده از این فناوری بهره خواهند گرفت. به‌طوری‌که در سال ۱۹۶۵ سه شرکت از برجسته‌ترین نقش آفرینان رایانه در جهان، مؤسسه فناوری ماساچوست، آزمایشگاه‌های بل و جنرال الکتریک، یک سیستم‌عامل اشتراک زمان آزمایشی برای مین‌فریم جی‌ای-۶۴۵ طراحی کردند که مولتیکس نامیده می‌شد.

مولتیکس نوآوری‌های بسیاری را پیش روی نهاد، اما در عوض مشکلات فراوانی هم داشت. این سیستم اجزای زیادی داشت و از حد معین بزرگ‌تر شد. آزمایشگاه‌های بل که از پیچیدگی زیاد مولتیکس ناامید شده بود، به آهستگی از پروژه کناره گرفت. آخرین محققان آن‌ها، کن تامسون، دنیس ریچی، داگلاس مکیلروی و جو اوسانا تصمیم گرفتند کار را از آغاز اما در مقیاسی کوچک‌تر از سر بگیرند. ریچی گفت «چیزی که ما می‌خواستیم، تنها یک محیط خوب برای برنامه‌نویسی نبود، بلکه سامانه‌ای بود که بتوان گرد آن دوستی را شکل داد.»

در ۱۹۷۰، پیتر نیومن نام Unics را برای پروژه ابداع کرد. این نام در حقیقت یک جور بازی با نام مولتیکس (Multics) بود. دنیس ریچی، کن تامسون و برایان کرنیگان، یونیکس (Unics) را بر اساس مولتیکس در آزمایشگاه بل پدید آوردند. بعدها که Unics توانست هم‌زمان به چند کاربر سرویس دهد، به Unix آوازه یافت.

تا آن زمان، هیچ حمایت مالی از طرف آزمایشگاه‌های بل وجود نداشت. وقتی که گروه تحقیقات علوم رایانه می‌خواست از یونیکس بر روی یک رایانه بزرگ‌تر از پی‌دی‌پی-۷ استفاده کند، تامسون و ریچی قول دادند که برای ماشین پی‌دی‌پی۱۱/۲۰‎، قابلیت‌های پردازش متن را به یونیکس اضافه کنند. این کار باعث حمایت مالی آزمایشگاه بل شد. برای اولین بار در سال ۱۹۷۰، سیستم‌عامل یونیکس رسماً نامگذاری و بر روی یک پی‌دی‌پی۱۱/۲۰‎ اجرا شد. یک برنامه قالب‌بندی متن به نام roff و یک ویرایشگر متن هم اضافه شدند. تمام این سه جزء (یونیکس، roff و ویرایشگر متن) به زبان اسمبلی ماشین پی‌دی‌پی۱۱/۲۰‎ نوشته شده بودند. آزمایشگاه‌های بل از این سیستمِ پردازش متن اولیه که از یونیکس، roff و ویرایشگر تشکیل شده بود، برای پردازش متن برنامه‌های پتنت شده استفاده کرد. roff به زودی به troff، اولین برنامه چاپ و نشر الکترونیکی با قابلیت کامل حروف‌چینی تبدیل شد. کتاب راهنمای برنامه‌نویسان یونیکس هم در سوم نوامبر ۱۹۷۱ چاپ شد.

از آن جا که ای‌تی‌اندتی، یکی از شرکت‌های دست اندرکار، از پروژه کنار گرفته بود، بنا بر قوانین آمریکا نمی‌توانست از یونیکس استفادهٔ بازرگانی کند؛ به این ترتیب یونیکس رایگان به بازار عرضه شد. ای‌تی‌اندتی نیز یونیکس را برای دانشگاه‌های مختلف فرستاد و یونیکس کم‌کم در محافل علمی محبوب شد.

بازنوشتن به زبان سی[ویرایش]

در ۱۹۷۲، یونیکس به زبان سی بازنوشته شد. این برخلاف پندار همگانی آن زمان بود که می‌گفت «هر چیز پیچیده‌ای مثل یک سیستم‌عامل که باید با رویدادهای حساس به زمان سر و کار داشته باشد، باید منحصراً به زبان اسمبلی نوشته شود.» نتیجه مهاجرت از زبان اسمبلی به زبان سطح بالاتر سی این بود که کد یونیکس پرتابلتر و قابل حمل‌تر شد و برای اجرا بر روی ماشین‌های دیگر تنها کافی بود قسمت‌های کوچکی از آن به زبان اسمبلی مخصوص همان ماشین نوشته شوند.

ای‌تی‌اندتی کد منبع یونیکس را تحت مجوزهایی در دسترس دانشگاه‌ها، شرکت‌های تجاری و دولت ایالات متحده قرار داد. مجوزها در همه جای کد منبع قرار داده شده بودند، حتی کدهای وابسته به ماشین در داخل هسته سیستم‌عامل، که به زبان اسمبلی پی‌دی‌پی-۱۱ نوشته شده بودند. در اواخر دهه ۱۹۷۰، کدهای منبع یونیکس در کتابی به نام «نسخه ۶ یونیکس به روایت لیونز، به همراه کد منبع» که توسط جان لینوز نوشته شده بود، به صورت گسترده منتشر شد. این کار باعث شد یونیکس به شکل قابل توجهی برای مقاصد آموزشی استفاده گردد.

ویرایش‌های گوناگون[ویرایش]

نسخه‌های سیستم‌عامل یونیکس، توسط ویرایش‌های کتاب راهنمای کاربرانش مشخص می‌شدند. برای مثال «پنجمین ویرایش یونیکس» و «نسخه ۵ یونیکس» هر دو برای اشاره به یک نسخه استفاده می‌شدند. توسعه یونیکس با انتشار نسخه‌های ۴، ۵ و ۶ که در سال ۱۹۷۵ ادامه یافت. در این نسخه‌ها مفهوم تازهٔ لوله‌ها اضافه شده بود که به طراحی ماژولار یونیکس و چرخه توسعه سریع‌تر آن کمک کرد. نسخهٔ ۵ و به ویژه نسخهٔ ۶، به پیدایش نسخه‌های مختلفی از یونیکس، چه در داخل آزمایشگاه‌های بل و چه در خارج از آن انجامید. مانند پی‌دبلیوبی/یونیکس و همچنین اولین نسخه تجاری یونیکس یعنی آی‌اس/۱. همان طور که قسمت‌های بیش‌تری از یونیکس به زبان سی بازنویسی می‌شد، پرتابل بودن آن هم افزایش می‌یافت و آسان‌تر می‌شد آن را به دیگر سکوها انتقال داد. یونیکس توسط گروهی در دانشگاه ولونگوگ به اینتردیتا ۷/۳۲ پورت شد. آزمایشگاه‌های بل هم چند نسخه مختلف برای اهداف تحقیقاتی و استفاده داخلی در همان جا توسعه داد.

در سال ۱۹۷۴ دانشجویان دانشگاه برکلی آغاز به برنامه‌نویسی برای یونیکس می‌کردند و آن را برای دانشگاه‌های دیگر و ای‌تی‌اندتی فرستادند وبا ادامهٔ این کار یونیکس در سال ۱۹۷۷ به یک سیستم‌عامل کامل تبدیل می‌شود. در می ۱۹۷۵، دارپا مزایای سیستم اشتراک زمانی یونیکس که «چند قابلیت جالب ارائه کرده بود» را در RFC 681 مستند کرد. در ۱۹۷۸، یونیکس/۳۲وی برای وی‌ای‌اکس، سیستم جدید DEC عرضه شد. در آن هنگام، یونیکس به اَشکال مختلفی بر روی ۶۰۰ ماشین اجرا می‌شد. آخرین نسخه تحقیقاتی از یونیکس، یعنی نسخه ۷ یونیکس، در سال ۱۹۷۹ منشتر شد. نسخه‌های ۸، ۹ و ۱۰ هم در دهه ۱۹۸۰ نوشته شدند اما فقط در بین چند دانشگاه منتشر شدند. دانشگاه‌های دیگر نیز مانند ام‌آی‌تی، Purdue، استنفورد و... کارهای بسیاری برای یونیکس کردند. با نوشتن برنامه‌های اینترنتی برای یونیکس در سال ۱۹۸۰ به وسیلهٔ دانشگاه برکلی یونیکس در سازمان‌های دولتی و شرکت‌های شبکه و کارگزارها(Servers) به گستردگی به کار گرفته شد.

سیستم عامل‌های شبه‌یونیکس[ویرایش]

از این زمان شمار فراوانی از شرکت‌های بازرگانی نیز از یونیکس برای کارهای بازرگانی خود بهره می‌جویند و نسخه‌های بازرگانی یونیکس هم به بازار می‌آیند که از این گروه می‌توان پخش‌های زیر را نام برد.

گذشته از سیستم عامل‌هایی که موسسهٔ اپن گروپ، آن‌ها را کاملاً سازگار با مشخصات یونیکس یکتا دانسته، سیستم عامل‌های فراوانی در عرضه شده‌اند که اگرچه استانداردهای لازم را فراهم آورده‌اند اما با نام شبه یونیکس آوازه دارند. ویرایش‌های پرشمار سیستم عامل متن باز لینوکس از این دسته‌اند. همچنین سیستم عامل نکست‌ستپ (NextStep) که بر مبنای بی‌اس‌دی دانشگاه برکلی پدید آمد، خود پایهٔ سیستم عامل مک اُ. اس (Mac OS X) شرکت اپل شد. اپل آی. اُ. اس (iOS) را نیز بر پایهٔ مک اُ. اس گسترش داد. بسیاری از سیستم‌عامل‌های دیگر مانند اُربیت (Orbis) که بر روی پلی استیشن چهار ارائه می‌شود نیز بر مبنای یکی از انواع سیستم عامل بی‌اس‌دی گسترش یافته‌اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

Unix
Unix history-simple.svg
Evolution of Unix and Unix-like systems
Developer Ken Thompson, Dennis Ritchie, Brian Kernighan, Douglas McIlroy, and Joe Ossanna at Bell Labs
Written in C and assembly language
OS family Unix
Working state Current
Source model Historically closed-source, while some Unix projects (including BSD family and illumos) are open-source
Initial release Development started in 1969; 49 years ago (1969)
First manual published internally in November 1971 (1971-11)[1]
Announced outside Bell Labs in October 1973 (1973-10)[2]
Available in English
Kernel type Varies; monolithic, microkernel, hybrid
Default user interface Command-line interface and Graphical (X Window System)
License Varies; some versions are proprietary, others are free/open-source software
Official website opengroup.org/unix

Unix (/ˈjnɪks/; trademarked as UNIX) is a family of multitasking, multiuser computer operating systems that derive from the original AT&T Unix, development starting in the 1970s at the Bell Labs research center by Ken Thompson, Dennis Ritchie, and others.[3]

Initially intended for use inside the Bell System, AT&T licensed Unix to outside parties in the late 1970s, leading to a variety of both academic and commercial Unix variants from vendors including University of California, Berkeley (BSD), Microsoft (Xenix), IBM (AIX), and Sun Microsystems (Solaris). In the early 1990s, AT&T sold its rights in Unix to Novell, which then sold its Unix business to the Santa Cruz Operation (SCO) in 1995.[4] The UNIX trademark passed to The Open Group, a neutral industry consortium, which allows the use of the mark for certified operating systems that comply with the Single UNIX Specification (SUS). As of 2014, the Unix version with the largest installed base is Apple's macOS.[5]

Unix systems are characterized by a modular design that is sometimes called the "Unix philosophy". This concept entails that the operating system provides a set of simple tools that each performs a limited, well-defined function,[6] with a unified filesystem as the main means of communication,[3] and a shell scripting and command language to combine the tools to perform complex workflows. Unix distinguishes itself from its predecessors as the first portable operating system: almost the entire operating system is written in the C programming language, thus allowing Unix to reach numerous platforms.[7]

Overview

Version 7 Unix, the Research Unix ancestor of all modern Unix systems

Unix was originally meant to be a convenient platform for programmers developing software to be run on it and on other systems, rather than for non-programmers.[8][9] The system grew larger as the operating system started spreading in academic circles, as users added their own tools to the system and shared them with colleagues.[10]

Unix was designed to be portable, multi-tasking and multi-user in a time-sharing configuration. Unix systems are characterized by various concepts: the use of plain text for storing data; a hierarchical file system; treating devices and certain types of inter-process communication (IPC) as files; and the use of a large number of software tools, small programs that can be strung together through a command-line interpreter using pipes, as opposed to using a single monolithic program that includes all of the same functionality. These concepts are collectively known as the "Unix philosophy". Brian Kernighan and Rob Pike summarize this in The Unix Programming Environment as "the idea that the power of a system comes more from the relationships among programs than from the programs themselves".[11]

In an era when a standard computer consisted of a hard disk for storage and a data terminal for input and output (I/O), the Unix file model worked quite well, as I/O was generally linear. In the 1980s, non-blocking I/O and the set of inter-process communication mechanisms were augmented with Unix domain sockets, shared memory, message queues, and semaphores, and network sockets were added to support communication with other hosts. As graphical user interfaces developed, the file model proved inadequate to the task of handling asynchronous events such as those generated by a mouse.

By the early 1980s, users began seeing Unix as a potential universal operating system, suitable for computers of all sizes.[12][13] The Unix environment and the client–server program model were essential elements in the development of the Internet and the reshaping of computing as centered in networks rather than in individual computers.

Both Unix and the C programming language were developed by AT&T and distributed to government and academic institutions, which led to both being ported to a wider variety of machine families than any other operating system.

Under Unix, the operating system consists of many libraries and utilities along with the master control program, the kernel. The kernel provides services to start and stop programs, handles the file system and other common "low-level" tasks that most programs share, and schedules access to avoid conflicts when programs try to access the same resource or device simultaneously. To mediate such access, the kernel has special rights, reflected in the division between user space and kernel space.

The microkernel concept was introduced in an effort to reverse the trend towards larger kernels and return to a system in which most tasks were completed by smaller utilities. In microkernel implementations, functions such as network protocols could be moved out of the kernel, while conventional (monolithic) Unix implementations have network protocol stacks as part of the kernel.

History

Ken Thompson (sitting) and Dennis Ritchie working together at a PDP-11

The origins of Unix date back to the mid-1960s when the Massachusetts Institute of Technology, Bell Labs, and General Electric were developing Multics, a time-sharing operating system for the GE-645 mainframe computer.[14] Multics featured several innovations, but also presented severe problems. Frustrated by the size and complexity of Multics, but not by its goals, individual researchers at Bell Labs started withdrawing from the project. The last to leave were Ken Thompson, Dennis Ritchie, Douglas McIlroy, and Joe Ossanna,[15] who decided to reimplement their experiences in a new project of smaller scale. This new operating system was initially without organizational backing, and also without a name.

The new operating system was a single-tasking system.[15] In 1970, the group coined the name Unics for Uniplexed Information and Computing Service (pronounced "eunuchs"), as a pun on Multics, which stood for Multiplexed Information and Computer Services. Brian Kernighan takes credit for the idea, but adds that "no one can remember" the origin of the final spelling Unix.[16] Dennis Ritchie,[15] Doug McIlroy,[1] and Peter G. Neumann[17] also credit Kernighan.

The operating system was originally written in assembly language, but in 1972, the code was migrated to the C programming language.[18] This new language which was still in development to address shortcomings, such as byte addressability, of its predecessor, the B programming language, would become historically tied to the progress in development of Unix. As a high-level programming language it greatly improved portability of the Unix software, requiring only a relatively small amount of machine-dependent code to be replaced when porting to other computing platforms.[19]

Bell Labs produced several versions of Unix that are collectively referred to as "Research Unix". In 1975, the first source license for UNIX was sold to Donald B. Gillies at the University of Illinois Department of Computer Science.[20] UIUC graduate student Greg Chesson, who had worked on the UNIX kernel at Bell Labs, was instrumental in negotiating the terms of the license.[21]

During the late 1970s and early 1980s, the influence of Unix in academic circles led to large-scale adoption of Unix (BSD and System V) by commercial startups, including Sequent, HP-UX, Solaris, AIX, and Xenix. In the late 1980s, AT&T Unix System Laboratories and Sun Microsystems developed System V Release 4 (SVR4), which was subsequently adopted by many commercial Unix vendors.

In the 1990s, Unix and Unix-like systems grew in popularity as BSD and Linux distributions were developed through collaboration by a worldwide network of programmers. In 2000, Apple released Darwin, also a Unix system, which became the core of the Mac OS X operating system, which was later renamed macOS.[22]

Unix operating systems are widely used in modern servers, workstations, and mobile devices.[23]

Standards

In the late 1980s, an open operating system standardization effort now known as POSIX provided a common baseline for all operating systems; IEEE based POSIX around the common structure of the major competing variants of the Unix system, publishing the first POSIX standard in 1988. In the early 1990s, a separate but very similar effort was started by an industry consortium, the Common Open Software Environment (COSE) initiative, which eventually became the Single UNIX Specification (SUS) administered by The Open Group. Starting in 1998, the Open Group and IEEE started the Austin Group, to provide a common definition of POSIX and the Single UNIX Specification, which, by 2008, had become the Open Group Base Specification.

In 1999, in an effort towards compatibility, several Unix system vendors agreed on SVR4's Executable and Linkable Format (ELF) as the standard for binary and object code files. The common format allows substantial binary compatibility among Unix systems operating on the same CPU architecture.

The Filesystem Hierarchy Standard was created to provide a reference directory layout for Unix-like operating systems, and has mainly been used in Linux.

Components

The Unix system is composed of several components that were originally packaged together. By including the development environment, libraries, documents and the portable, modifiable source code for all of these components, in addition to the kernel of an operating system, Unix was a self-contained software system. This was one of the key reasons it emerged as an important teaching and learning tool and has had such a broad influence.[according to whom?]

The inclusion of these components did not make the system large – the original V7 UNIX distribution, consisting of copies of all of the compiled binaries plus all of the source code and documentation occupied less than 10 MB and arrived on a single nine-track magnetic tape. The printed documentation, typeset from the online sources, was contained in two volumes.

The names and filesystem locations of the Unix components have changed substantially across the history of the system. Nonetheless, the V7 implementation is considered by many[who?] to have the canonical early structure:

 • Kernel – source code in /usr/sys, composed of several sub-components:
  • conf – configuration and machine-dependent parts, including boot code
  • dev – device drivers for control of hardware (and some pseudo-hardware)
  • sys – operating system "kernel", handling memory management, process scheduling, system calls, etc.
  • h – header files, defining key structures within the system and important system-specific invariables
 • Development environment – early versions of Unix contained a development environment sufficient to recreate the entire system from source code:
  • cc – C language compiler (first appeared in V3 Unix)
  • as – machine-language assembler for the machine
  • ld – linker, for combining object files
  • lib – object-code libraries (installed in /lib or /usr/lib). libc, the system library with C run-time support, was the primary library, but there have always been additional libraries for such things as mathematical functions (libm) or database access. V7 Unix introduced the first version of the modern "Standard I/O" library stdio as part of the system library. Later implementations increased the number of libraries significantly.
  • make – build manager (introduced in PWB/UNIX), for effectively automating the build process
  • include – header files for software development, defining standard interfaces and system invariants
  • Other languages – V7 Unix contained a Fortran-77 compiler, a programmable arbitrary-precision calculator (bc, dc), and the awk scripting language; later versions and implementations contain many other language compilers and toolsets. Early BSD releases included Pascal tools, and many modern Unix systems also include the GNU Compiler Collection as well as or instead of a proprietary compiler system.
  • Other tools – including an object-code archive manager (ar), symbol-table lister (nm), compiler-development tools (e.g. lex & yacc), and debugging tools.
 • Commands – Unix makes little distinction between commands (user-level programs) for system operation and maintenance (e.g. cron), commands of general utility (e.g. grep), and more general-purpose applications such as the text formatting and typesetting package. Nonetheless, some major categories are:
  • sh – the "shell" programmable command-line interpreter, the primary user interface on Unix before window systems appeared, and even afterward (within a "command window").
  • Utilities – the core toolkit of the Unix command set, including cp, ls, grep, find and many others. Subcategories include:
   • System utilities – administrative tools such as mkfs, fsck, and many others.
   • User utilities – environment management tools such as passwd, kill, and others.
  • Document formatting – Unix systems were used from the outset for document preparation and typesetting systems, and included many related programs such as nroff, troff, tbl, eqn, refer, and pic. Some modern Unix systems also include packages such as TeX and Ghostscript.
  • Graphics – the plot subsystem provided facilities for producing simple vector plots in a device-independent format, with device-specific interpreters to display such files. Modern Unix systems also generally include X11 as a standard windowing system and GUI, and many support OpenGL.
  • Communications – early Unix systems contained no inter-system communication, but did include the inter-user communication programs mail and write. V7 introduced the early inter-system communication system UUCP, and systems beginning with BSD release 4.1c included TCP/IP utilities.
 • Documentation – Unix was the first[citation needed] operating system to include all of its documentation online in machine-readable form. The documentation included:
  • man – manual pages for each command, library component, system call, header file, etc.
  • doc – longer documents detailing major subsystems, such as the C language and troff

Impact

Ken Thompson and Dennis Ritchie, principal developers of Research Unix
Photo from USENIX 1984, including Dennis Ritchie (center)
Plan 9 from Bell Labs extends Unix design principles, and was developed as a successor to Unix

The Unix system had significant impact on other operating systems. It achieved its reputation by its interactivity, by providing the software at a nominal fee for educational use, by running on inexpensive hardware, and by being easy to adapt and move to different machines. Unix was originally written in assembly language (which had been thought necessary for system implementations on early computers), but was soon rewritten in C, a high-level programming language.[24] Although this followed the lead of Multics and Burroughs, it was Unix that popularized the idea.

Unix had a drastically simplified file model compared to many contemporary operating systems: treating all kinds of files as simple byte arrays. The file system hierarchy contained machine services and devices (such as printers, terminals, or disk drives), providing a uniform interface, but at the expense of occasionally requiring additional mechanisms such as ioctl and mode flags to access features of the hardware that did not fit the simple "stream of bytes" model. The Plan 9 operating system pushed this model even further and eliminated the need for additional mechanisms.

Unix also popularized the hierarchical file system with arbitrarily nested subdirectories, originally introduced by Multics. Other common operating systems of the era had ways to divide a storage device into multiple directories or sections, but they had a fixed number of levels, often only one level. Several major proprietary operating systems eventually added recursive subdirectory capabilities also patterned after Multics. DEC's RSX-11M's "group, user" hierarchy evolved into VMS directories, CP/M's volumes evolved into MS-DOS 2.0+ subdirectories, and HP's MPE group.account hierarchy and IBM's SSP and OS/400 library systems were folded into broader POSIX file systems.

Making the command interpreter an ordinary user-level program, with additional commands provided as separate programs, was another Multics innovation popularized by Unix. The Unix shell used the same language for interactive commands as for scripting (shell scripts – there was no separate job control language like IBM's JCL). Since the shell and OS commands were "just another program", the user could choose (or even write) their own shell. New commands could be added without changing the shell itself. Unix's innovative command-line syntax for creating modular chains of producer-consumer processes (pipelines) made a powerful programming paradigm (coroutines) widely available. Many later command-line interpreters have been inspired by the Unix shell.

A fundamental simplifying assumption of Unix was its focus on newline-delimited text for nearly all file formats. There were no "binary" editors in the original version of Unix – the entire system was configured using textual shell command scripts. The common denominator in the I/O system was the byte – unlike "record-based" file systems. The focus on text for representing nearly everything made Unix pipes especially useful, and encouraged the development of simple, general tools that could be easily combined to perform more complicated ad hoc tasks. The focus on text and bytes made the system far more scalable and portable than other systems. Over time, text-based applications have also proven popular in application areas, such as printing languages (PostScript, ODF), and at the application layer of the Internet protocols, e.g., FTP, SMTP, HTTP, SOAP, and SIP.

Unix popularized a syntax for regular expressions that found widespread use. The Unix programming interface became the basis for a widely implemented operating system interface standard (POSIX, see above). The C programming language soon spread beyond Unix, and is now ubiquitous in systems and applications programming.

Early Unix developers were important in bringing the concepts of modularity and reusability into software engineering practice, spawning a "software tools" movement. Over time, the leading developers of Unix (and programs that ran on it) established a set of cultural norms for developing software, norms which became as important and influential as the technology of Unix itself; this has been termed the Unix philosophy.

The TCP/IP networking protocols were quickly implemented on the Unix versions widely used on relatively inexpensive computers, which contributed to the Internet explosion of worldwide real-time connectivity, and which formed the basis for implementations on many other platforms.

The Unix policy of extensive on-line documentation and (for many years) ready access to all system source code raised programmer expectations, and contributed to the 1983 launch of the free software movement.

Free Unix and Unix-like variants

Console screenshots of Debian (top, a popular Linux distribution) and FreeBSD (bottom, a popular Unix-like operating system)

In 1983, Richard Stallman announced the GNU (short for "GNU's Not Unix") project, an ambitious effort to create a free software Unix-like system; "free" in the sense that everyone who received a copy would be free to use, study, modify, and redistribute it. The GNU project's own kernel development project, GNU Hurd, had not produced a working kernel, but in 1991 Linus Torvalds released the Linux kernel as free software under the GNU General Public License. In addition to their use in the Linux operating system, many GNU packages – such as the GNU Compiler Collection (and the rest of the GNU toolchain), the GNU C library and the GNU core utilities – have gone on to play central roles in other free Unix systems as well.

Linux distributions, consisting of the Linux kernel and large collections of compatible software have become popular both with individual users and in business. Popular distributions include Red Hat Enterprise Linux, Fedora, SUSE Linux Enterprise, openSUSE, Debian GNU/Linux, Ubuntu, Linux Mint, Mandriva Linux, Slackware Linux, Arch Linux and Gentoo.[25]

A free derivative of BSD Unix, 386BSD, was released in 1992 and led to the NetBSD and FreeBSD projects. With the 1994 settlement of a lawsuit brought against the University of California and Berkeley Software Design Inc. (USL v. BSDi) by UNIX Systems Laboratories, it was clarified that Berkeley had the right to distribute BSD Unix for free, if it so desired. Since then, BSD Unix has been developed in several different product branches, including OpenBSD and DragonFly BSD.

Linux and BSD are increasingly filling the market needs traditionally served by proprietary Unix operating systems, as well as expanding into new markets such as the consumer desktop and mobile and embedded devices. Because of the modular design of the Unix model, sharing components is relatively common; consequently, most or all Unix and Unix-like systems include at least some BSD code, and some systems also include GNU utilities in their distributions.

In a 1999 interview, Dennis Ritchie voiced his opinion that Linux and BSD operating systems are a continuation of the basis of the Unix design, and are derivatives of Unix:[26]

"I think the Linux phenomenon is quite delightful, because it draws so strongly on the basis that Unix provided. Linux seems to be the among the healthiest of the direct Unix derivatives, though there are also the various BSD systems as well as the more official offerings from the workstation and mainframe manufacturers."

In the same interview, he states that he views both Unix and Linux as "the continuation of ideas that were started by Ken and me and many others, many years ago."[26]

OpenSolaris was the open-source counterpart to Solaris developed by Sun Microsystems, which included a CDDL-licensed kernel and a primarily GNU userland. However, Oracle discontinued the project upon their acquisition of Sun, which prompted a group of former Sun employees and members of the OpenSolaris community to fork OpenSolaris into the illumos kernel. As of 2014, illumos remains the only active open-source System V derivative.

ARPANET

In May 1975, RFC 681 described the development of Network Unix by the Center for Advanced Computation at the University of Illinois. The system was said to "present several interesting capabilities as an ARPANET mini-host". At the time Unix required a license from Bell Laboratories that at $20,000(US) was very expensive for non-university users, while an educational license cost just $150. It was noted that Bell was "open to suggestions" for an ARPANET-wide license.

Specific features found beneficial were the local processing facilities, compilers, editors, a document preparation system, efficient file system and access control, mountable and unmountable volumes, unified treatment of peripherals as special files, integration of the network control program (NCP) within the Unix file system, treatment of network connections as special files that can be accessed through standard Unix I/O calls, closing of all files on program exit, and the decision to be "desirable to minimize the amount of code added to the basic Unix kernel".

Branding

HP9000 workstation running HP-UX, a certified Unix operating system

In October 1993, Novell, the company that owned the rights to the Unix System V source at the time, transferred the trademarks of Unix to the X/Open Company (now The Open Group),[27] and in 1995 sold the related business operations to Santa Cruz Operation (SCO).[28] Whether Novell also sold the copyrights to the actual software was the subject of a 2006 federal lawsuit, SCO v. Novell, which Novell won. The case was appealed, but on August 30, 2011, the United States Court of Appeals for the Tenth Circuit affirmed the trial decisions, closing the case.[29] Unix vendor SCO Group Inc. accused Novell of slander of title.

The present owner of the trademark UNIX is The Open Group, an industry standards consortium. Only systems fully compliant with and certified to the Single UNIX Specification qualify as "UNIX" (others are called "Unix-like").

By decree of The Open Group, the term "UNIX" refers more to a class of operating systems than to a specific implementation of an operating system; those operating systems which meet The Open Group's Single UNIX Specification should be able to bear the UNIX 98 or UNIX 03 trademarks today, after the operating system's vendor pays a substantial certification fee and annual trademark royalties to The Open Group.[30] Systems licensed to use the UNIX trademark include AIX,[31] HP-UX,[32] Inspur K-UX,[33] IRIX,[34] Solaris,[35] Tru64 UNIX (formerly "Digital UNIX", or OSF/1),[36] macOS,[37] and a part of z/OS.[38] Notably, Inspur K-UX is a Linux distribution certified as UNIX 03 compliant.[39][40]

Sometimes a representation like Un*x, *NIX, or *N?X is used to indicate all operating systems similar to Unix. This comes from the use of the asterisk (*) and the question mark characters as wildcard indicators in many utilities. This notation is also used to describe other Unix-like systems that have not met the requirements for UNIX branding from the Open Group.

The Open Group requests that UNIX is always used as an adjective followed by a generic term such as system to help avoid the creation of a genericized trademark.

Unix was the original formatting, but the usage of UNIX remains widespread because it was once typeset in small caps (Unix). According to Dennis Ritchie, when presenting the original Unix paper to the third Operating Systems Symposium of the American Association for Computing Machinery (ACM), "we had a new typesetter and troff had just been invented and we were intoxicated by being able to produce small caps."[41] Many of the operating system's predecessors and contemporaries used all-uppercase lettering, so many people wrote the name in upper case due to force of habit. It is not an acronym.[42]

Trademark names can be registered by different entities in different countries and trademark laws in some countries allow the same trademark name to be controlled by two different entities if each entity uses the trademark in easily distinguishable categories. The result is that Unix has been used as a brand name for various products including book shelves, ink pens, bottled glue, diapers, hair driers and food containers.[43]

Several plural forms of Unix are used casually to refer to multiple brands of Unix and Unix-like systems. Most common is the conventional Unixes, but Unices, treating Unix as a Latin noun of the third declension, is also popular. The pseudo-Anglo-Saxon plural form Unixen is not common, although occasionally seen. Sun Microsystems, developer of the Solaris variant, has asserted that the term Unix is itself plural, referencing its many implementations.[44]

See also

References

 1. ^ a b McIlroy, M. D. (1987). A Research Unix reader: annotated excerpts from the Programmer's Manual, 1971–1986 (PDF) (Technical report). CSTR. Bell Labs. 139. Archived (PDF) from the original on 11 November 2017. 
 2. ^ Ritchie, D. M.; Thompson, K. (1974). "The UNIX Time-Sharing System" (PDF). Communications of the ACM. 17 (7): 365–375. Archived (PDF) from the original on 11 June 2015. 
 3. ^ a b Ritchie, D.M.; Thompson, K. (July 1978). "The UNIX Time-Sharing System". Bell System Tech. J. USA: American Tel. & Tel. 57 (6): 1905–1929. doi:10.1002/j.1538-7305.1978.tb02136.x. Retrieved December 9, 2012. 
 4. ^ "Novell Completes Sale of UnixWare Business to The Santa Cruz Operation | Micro Focus". www.novell.com. Archived from the original on 20 December 2015. Retrieved 20 December 2015. 
 5. ^ Apple Inc. - UNIX 03 Archived 4 November 2013 at the Wayback Machine. Register of Certified Products, The Open Group
 6. ^ Raymond, Eric (19 September 2003). The Art of Unix Programming. Addison-Wesley. ISBN 0-13-142901-9. Archived from the original on 12 February 2009. Retrieved 9 February 2009. 
 7. ^ Ritchie, Dennis M. (January 1993). "The Development of the C Language" (PDF). Archived (PDF) from the original on 11 June 2015. Retrieved 20 December 2015. 
 8. ^ "The Elements of Operating-System Style". Archived from the original on 12 November 2008. 
 9. ^ "Tandy/Radio Shack Book: Whole Earth Software Catalog". 1984. UNIX was created by software developers for software developers, to give themselves an environment they could completely manipulate. 
 10. ^ Powers, Shelley; Peek, Jerry; O'Reilly, Tim; Loukides, Mike (2002). Unix Power Tools. ISBN 0-596-00330-7. 
 11. ^ Kernighan, Brian W. Pike, Rob. The UNIX Programming Environment. 1984. viii
 12. ^ Fiedler, Ryan (October 1983). "The Unix Tutorial / Part 3: Unix in the Microcomputer Marketplace". BYTE. p. 132. Retrieved 30 January 2015. 
 13. ^ "Tandy/Radio Shack Book: Whole Earth Software Catalog". 1984. The best thing about UNIX is its portability. UNIX ports across a full range of hardware—from the single-user $5000 IBM PC to the $5 million Cray. For the first time, the point of stability becomes the software environment, not the hardware architecture; UNIX transcends changes in hardware technology, so programs written for the UNIX environment can move into the next generation of hardware. 
 14. ^ Stuart, Brian L. (2009). Principles of operating systems: design & applications. Boston, Massachusetts: Thompson Learning. p. 23. ISBN 1-4188-3769-5. 
 15. ^ a b c Ritchie, Dennis M. "The Evolution of the Unix Time-sharing System" (PDF). Archived (PDF) from the original on 3 April 2017. Retrieved 9 January 2017. 
 16. ^ Dolya, Aleksey (29 July 2003). "Interview with Brian Kernighan". Linux Journal. Archived from the original on 18 October 2017. 
 17. ^ Rik Farrow. "An Interview with Peter G. Neumann" (PDF). ;login:. 42 (4): 38. That then led to Unics (the castrated one-user Multics, so- called due to Brian Kernighan) later becoming UNIX (probably as a result of AT&T lawyers). 
 18. ^ Stallings, William. Operating Systems: Internals and Design Principles 5th ed, page 91. Pearson Education, Inc. 2005.
 19. ^ "The History of Unix". BYTE. August 1983. p. 188. Retrieved 31 January 2015. 
 20. ^ Thompson, Ken (16 September 2014). "personal communication, Ken Thompson to Donald W. Gillies". UBC ECE Website. Archived from the original on 22 March 2016. 
 21. ^ Chesson, Greg (12 November 2014). "Personal Communication, Greg Chesson to Donald W. Gillies". UBC ECE Website. Archived from the original on 22 March 2016. 
 22. ^ "Loading". Developer.apple.com. Archived from the original on 5 June 2012. Retrieved 22 August 2012. 
 23. ^ "Unix's Revenge". asymco. 29 September 2010. Archived from the original on 9 November 2010. Retrieved 9 November 2010. 
 24. ^ Ritchie, Dennis (1979). "The Evolution of the Unix Time-sharing System". Bell Labs. Archived from the original on 11 June 2015. Retrieved 30 April 2016. Perhaps the most important watershed occurred during 1973, when the operating system kernel was rewritten in C. 
 25. ^ "Distrowatch: Top Ten Distributions". 
 26. ^ a b Benet, Manuel (1999). "Interview With Dennis M. Ritchie". LinuxFocus.org. Archived from the original on 17 January 2018. 
 27. ^ Chuck Karish   View profile    More options. "The name UNIX is now the property of X/Open – comp.std.unix | Google Groups". Groups.google.com. Retrieved 2010-11-09. 
 28. ^ "HP, Novell and SCO To Deliver High-Volume UNIX OS With Advanced Network And Enterprise Services". Novell.com. 20 September 1995. Archived from the original on 23 January 2007. Retrieved 9 November 2010. 
 29. ^ Jones, Pamela. "SCO Files Docketing Statement and We Find Out What Its Appeal Will Be About". Groklaw. Groklaw.net. Retrieved 12 April 2011. 
 30. ^ The Open Group. "The Open Brand Fee Schedule". Archived from the original on 31 December 2011. Retrieved 26 December 2011. The right to use the UNIX Trademark requires the Licensee to pay to The Open Group an additional annual fee, calculated in accordance with the fee table set out below. 
 31. ^ The Open Group. "AIX 6 Operating System V6.1.2 with SP1 or later certification". Archived from the original on 8 April 2016. 
 32. ^ The Open Group. "HP-UX 11i V3 Release B.11.31 or later certification". Archived from the original on 8 April 2016. 
 33. ^ The Open Group. "Inspur K-UX 2.0 certification". Archived from the original on 9 July 2014. 
 34. ^ The Open Group. "IRIX 6.5.28 with patches (4605 and 7029) certification". Archived from the original on 4 March 2016. 
 35. ^ The Open Group. "Oracle Solaris 11 FCS and later certification". Archived from the original on 24 September 2015. 
 36. ^ Bonnie Talerico. "Hewlett-Packard Company Conformance Statement". The Open Group. Archived from the original on 10 December 2015. Retrieved 8 December 2015. 
 37. ^ "macOS version 10.12 Sierra on Intel-based Mac computers". The Open Group. Archived from the original on 2 October 2016. 
 38. ^ Vivian W. Morabito. "IBM Corporation Conformance Statement". The Open Group. Retrieved 2018-01-21. 
 39. ^ Xie Ruohong. "Inspur Conformance Statement". The Open Group. Archived from the original on 10 December 2015. Retrieved 8 December 2015. 
 40. ^ Xie Ruohong. "Inspur Conformance Statement: Commands and Utilities V4". The Open Group. Archived from the original on 16 April 2016. Retrieved 8 December 2015. 
 41. ^ "Unix". Catb.org. Archived from the original on 4 June 2011. Retrieved 9 November 2010. 
 42. ^ Troy, Douglas (1990). UNIX Systems. Computing Fundamentals. Benjamin/Cumming Publishing Company. p. 4. ISBN 0-201-19827-4. 
 43. ^ "Autres Unix, autres moeurs (OtherUnix)". Bell Laboratories. 1 April 2000. Archived from the original on 3 April 2017. Retrieved 3 January 2018. 
 44. ^ "History of Solaris" (PDF). Archived (PDF) from the original on 18 March 2017. UNIX is plural. It is not one operating system but, many implementations of an idea that originated in 1965. 

Further reading

General
Books
Television

External links