نرم‌افزار مالکیتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نرم‌افزار مالکیتی[۱] یا نرم‌افزار انحصاری (به انگلیسی: Proprietary software) نرم‌افزاری است که در مالکیت انحصاری توسعه دهندگان و توزیع‌کنندگانش قرار دارد و مطابق با موافقت‌نامه‌های نرم‌افزاری نمی‌توان آن‌ها را تکثیر و توزیع کرد.[۲] در این نرم‌افزارها نمی‌توان مانند نرم‌افزارهای متن‌باز به کد مبدأ دسترسی داشت. محدودیت‌هایی که برای این دسته از نرم‌افزارها وجود دارد معمولاً توسط ناشران آن‌ها در موافقت نامه مجوز نرم‌افزار (End user license agreement) بیان می‌شود که شرط استفاده از این نرم‌افزارها منوط به پذیرش این موافقت نامه است.[۳]

جستارهای وابسته

منابع

  1. نرم‌افزار مالکیتی از معادل‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب پارسی به جای proprietary software و non-free software در انگلیسی و در حوزهً رایانه است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: 1376 تا 1385، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ص. ۱۶۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۶ ژانویه ۲۰۱۲.
  2. "proprietary software". businessdictionary. Archived from the original on 14 اوت 2014. Retrieved ۳۱ تیر ۱۳۸۹. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)
  3. "Proprietary Software Definition". The Linux Information Project. Retrieved ۳۱ تیر ۱۳۸۹. Check date values in: |تاریخ بازدید= (help)