گاه‌شماری پارسی قدیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

گاه‌شماری پارسی قدیم به گاه‌شماری‌ای گفته می‌شود که در زمان هخامنشیان در قسمت‌های جنوب غربی ایران رایج بوده‌است. آثار این گاه‌شماری در کتیبهٔ بیستون باقی مانده‌است و اسامی فارسی هفت ماه و اسم عیلامیِ یک ماه (جمعاً هشت ماه) در آن کتیبه ذکر شده و بعدها اسامی باقی ماه‌ها نیز به تلفظ عیلامی آنها از لوح‌های گلی تخت جمشید مربوط به اوایل هخامنشیان از داریوش یکم تا اردشیر یکم پیدا شده‌است. ظاهراً شکی نیست که این گاه‌شماری مطابق با گاه‌شماری بابِلی بوده و شاید هم مستقیماً یا به‌توسط گاه‌شماری عیلامی از همان گاه‌شماری بابِلی اقتباس شده‌است. این سال قمری شمسی بوده و ماه اول آن، که اسم آن ادوکنش است، مطابق نیسان ماه بابِلی است و ماه دوازدهم "ویخن" (ظاهراً به‌معنی "بی یخ") معادل ماه "ادارو" بابلی (اذار) بوده‌‌است. این گاه‌شماری محتمل است که تا اواخر پادشاهی هخامنشیان در دوائر درباری و محافل رسمی جاری بوده و مداومت داشته‌است. اگرچه دلایل قطعی برای اثبات این مطلب موجود نیست و برخی از محققان بر این نظر هستند که در اواخر دورهٔ هخامنشیان گاه‌شماری اوستایی نو کاربرد داشته‌است.[۱]

سرآغاز[ویرایش]

درخصوص این‌که سرآغاز تقویم فُرس قدیم از چه زمانی و متکی بر چه واقعه‌ای بوده‌است، اطلاع دقیقی در دست نیست؛ ولی براساس قرائن می‌توان گفت: چون آغاز سلطنت هر پادشاهی، مبدأ تاریخیِ آن زمان محسوب می‌شده و در دولت بابِل نیز چنین می‌کردند، پس مادها و پارس‌ها که چیزهای زیادی را از بابِل و آشور اخذ و اقتباس کرده‌بودند، به احتمال زیاد این امر نیز از آنان گرفته شده‌است. همچنان‌که متون گِلیِ پارسه تخت جمشید این احتمال را مقرون به حقیقت ساخته‌است.

آغاز سال[ویرایش]

در تقویم فُرس قدیم، آغاز سال با آغاز پاییز مقارن و اولین ماه سال "باکیادئیس" با برگزاری جشن میتراکانا یا "باگایادی" توأم بود. جشن مهرگان بعد از برقراری تقویم زرتشتی به‌جای این جشن برگزار می‌شده‌است.

فصل‌ها[ویرایش]

در تقویم فُرس قدیم، سال به چهار فصل سه‌ماهه تقسیم می‌شد و به‌کاربردن کلماتی همچون "وهار" به‌جای بهار و "وهامین" به‌جای تابستان و "پاتیژ" به‌جای پاییز که در زبان پهلوی معمول بوده، مبیّن همین امر است. این واژه‌های باستانی امروزه در زبان کردی به‌راحتی قابل مشاهده‌است. کردهای ایرانی‌نژاد هنوز این واژه‌ها را حفظ کرده‌اند و به بهار امروزی همان "وه‌هار" (و "به‌هار") می‌گویند یا به تابستان پارسیِ امروزی همان واژهٔ پهلوی ایران باستان، یعنی "هامین" و "هاوین" را به‌کار می‌برند (تبدیل «م» به «ب» در زبان‌های ایرانی، ازجمله کُردی، کاملاً رایج است).

شمارش روزها[ویرایش]

در تقویم فُرس قدیم، مانند عصر حاضر، روزهای هر ماه را با شمارش اعداد مشخص می‌کردند و هر ماه دارای ۳۰ روز بوده‌است. نمونهٔ آن را در کتیبهٔ بیستون می‌خوانیم:

چهارده روز از ماه ویخن گذشته‌بود که...

نُه روز از ماه گرم پد گذشته‌بود که...

ماه‌های گاهشماری پارسی باستان[ویرایش]

ماه‌های گاهشماری هخامنشی (پارسی باستان) ماه‌هایی دوازده‌گانه و هم‌ارزِ ماه‌های بابلی و عیلامی هستند که در زمان هخامنشیان استفاده می‌شده‌است. نام این ماه‌ها عبارتند از:

 1. آدوکنیشه (آدوکَنَیشه)
 2. ثور واهر (ثُورَ واهَرَ)
 3. ثایگرچش (ثایگرَچِش)
 4. گرم‌پده (گَرمَ‌پَده)
 5. درن‌ باجیش (دَرَن‌ باجیش)
 6. کارباشیش
 7. باگیادش (باگیَادِش)
 8. ورکزنه (ورکَزَنه)
 9. آثریادیه
 10. انامکه (اَنامَکَه)، هم‌ارز ماه دی است. بیشتر پژوهشگران بر این باروند که «اَ-نام-که» به چم «بی-نام» است.[۲]
 11. ثویووا
 12. وییخنه (وییَخنَه)

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. مقالات تقی‌زاده، جلد اول، تاریخ زمان (تقویم)، ص ۲۰۰
 2. دی‌ماه، ماهِ بی‌نام یا ماهِ روزه؟

منابع[ویرایش]