کواتروچنتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کواتروچنتو یا چهارصد (به ایتالیایی: Quattrocento) به رویدادهای هنری و فرهنگی سده ۱۵ میلادی ایتالیا گفته می‌شود که نام آن برگرفته از عدد ۴۰۰ یا ۱۴۰۰ میلادی است. سبک کواتروچنتو توانست سبک‌های هنری اواخر قرون وسطی (شناخته شده با گوتیک بین‌المللی) و دوران اولیهٔ رنسانس را تحت تأثیر قرار دهد.

تابلوی بشارت اثر ساندرو بوتیچلی، نقاشی شده در ۱۴۸۹–۱۴۹۰, یک مثال از سبک کواتروچنتو.

تاریخچه[ویرایش]

بعد از انحطاط امپراتوری روم غربی در سال ۴۷۶ میلادی رکود اقتصادی و تجاری در اروپا به‌وجود آمد.

و دوران ابتدایی میان‌دوره آغاز شد و تا سده ۱۱ میلادی ادامه بافت در زمانی که اقتصاد رشد کرد و جمعیت افزایش یافت و پاپ‌ها به قدرت رسیدند.

در انتهای میان‌دوره ساختار سیاسی قاره اروپا به مرو از کوچک و بسیار ناپایدار به دولت-ملت‌های بزرگتر که توسط پادشاه اداره می‌شدند تبدیل شد در نتیجه ثبات بیشتری در اروپا برقرار شد در ایتالیا مرکز شهرها از بازرگانانی که توانایی ابراز وجود داشتند پر شدند.

پول جایگزین زمین شد و رعیت‌ها آزاد شدند تغییرات در ایتالیای قرون وسطی و افول نظام ارباب رعیت اجتماع، فرهنگ و اقتصاد را تغییر داد. کواتروچنتو به عنوان تغییر از دوران قرون وسطی به دوران رنسانس شناخته می‌شود. به صورت عمده در شهرهای رم، فلورانس، میلان، ونیز و ناپل این تغییرات دیده می‌شوند.

توسعه سبک کواتروچنتو[ویرایش]

هنر کواتروچنتو با موزائیک‌های تزئینی به هم‌پیوسته هنر بیزانتین و آثار سبک‌های گوتیک و مسیحیت در شیشه رنگی، فرسکو، تذهیب و تندیس‌گری ادامه یافت. با این وجود آثار هنری و مجسمه‌سازی کواتروچنتو با شکل‌های کلاسیکی که توسط یونانی‌ها و رومیان توسعه یافته بود به هم پیوستند.

تابلوی پول خراج، اثر تومازو مازاتچو، در سبک فرسکو

فهرست هنرمندان کواتروچنتو[ویرایش]

به علت همپوشانی هنرمندان دوره کواتروچنتو و دوره رنسانس نمی‌توان به صورت مشخص هنرمندان این دوره را مشخص کرد تعیین اینکه فلان هنرمند تعلق به جنبش رنسانس دارد یا به رویداد کواتروچنتو کاری غیر دقیق می‌باشد. به احتمال زیاد هنرمندان آن دوره قائل به تفکیک سبک بین همدیگر نبودند.

همچنین به فهرست ۲۷ نقاش مشهور سده ۱۵ که توسط جووانی سانتی پدر رافائل که در قالب شعر برای دوکِ اوربینو تهیه شده بود توجه نمایید.

پانویس[ویرایش]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی