پرچم ایتالیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
the Italian Republic
Flag of Italy.svg
کاربرد پرچم زمینی ملی، پرچم دریایی کشوری
تناسب ۲:۳ (war flag ۱:۱)
پذیرفته‌شده ۰۱۹۴۸-۰۱-۰۱ ۱ ژانویه ۱۹۴۸
طرح A vertical tricolour of green, white, and red.
Civil Ensign of Italy.svg
گونه دیگر از پرچم ایتالیا
کاربرد پرچم دریایی شهروندی
تناسب ۲:۳
پذیرفته‌شده ۰۱۹۴۷-۱۱-۰۹ ۹ نوامبر ۱۹۴۷
طرح A defaced Italian tricolour.
Naval Ensign of Italy.svg
گونه دیگر از پرچم ایتالیا
کاربرد پرچم دریایی نظامی
تناسب ۲:۳
پذیرفته‌شده ۰۱۹۴۷-۱۱-۰۹ ۹ نوامبر ۱۹۴۷
طرح A defaced Italian tricolour.
پرچم ملی ایتالیا.

پرچم ایتالیا که اغلب در زبان ایتالیایی به‌عنوان «پرچم ملی سه‌رنگ» شناخته می‌شود، از سه رنگ سبز، سفید و سرخ با ویژگی‌های مساوی تشکیل شده که به‌صورت عمودی هستند. شکل کنونی این پرچم در ۱۹ ژوئن سال ۱۹۴۶ و به‌طور رسمی در تاریخ ۱ ژانویهٔ سال ۱۹۴۸ به تصویب رسیده‌است.

اولین نهادی که از پرچم سه‌رنگ ایتالیا استفاده نمود، جمهوری کیسپادانا و در سال ۱۷۹۷ بوده‌است. پس از آن، ارتش ناپلئون بوناپارت در ایتالیا بارها پیروز شد. در طی این دوران، بسیاری از جمهوری‌های کوچک عضو فرقهٔ مذهبی مخالف دولت و نیز اکثر ایالات کهن که هرکدام پرچم‌های گوناگونی برای خود داشتند، به‌طور مشخص از پرچم سه‌رنگ ایتالیا که از پرچم فرانسه در سال ۱۷۹۰ الهام گرفته‌بود، استفاده نمودند. رنگ انتخاب‌شده برای پرچم توسط جمهوری، رنگ‌های سرخ و سفید بودند؛ رنگ انتخاب‌شده از پرچم میلان هم رنگ سبز بود که برگرفته از رنگ لباس گاردهای شهری میلان بوده‌است.

برخی از ارزش‌هایی که به رنگ‌های سه‌گانهٔ پرچم ایتالیا نسبت داده شده‌اند، رنگ سبز را نشانگر دشت و تپه، رنگ سفید را نشانگر قله‌های برفی رشته‌کوه‌های آلپ و رنگ سرخ را نشانگر خون‌های ریخته‌شده ایتالیایی‌ها در پی جنگ‌های استقلال‌طلبانه‌شان می‌داند. البته تفسیرهای مذهبی در این مورد، رنگ سبز را نشانگر امید، رنگ سفید را نشانگر ایمان و رنگ سرخ را نشانگر نیکوکاری می‌داند؛ این تفاسیر به «سه ارزش الهی» معروف‌اند.

پرچم‌های پیشین[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Flag of Italy». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۵ اوت ۲۰۰۹.