کمربند ایمنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کمربند ایمنی سه‌نقطه‌ای

کمربندِ ایمنی یک وسیلهٔ ایمنیِ کنش‌گیر در وسایل نقلیه است. این وسیله به‌منظور حفظ ایمنی سرنشین خودرو در برابر جنبش‌های آسیب‌آور که ممکن است در اثر تصادف یا توقف ناگهانی بوجود آید، طراحی شده‌است.

کمربند ایمنی به‌صورت تسمه‌ای متحرک به‌عنوان بخشی از سیستم ایمنی خودرو، نیم‌تنه بالای هر یک از سرنشینان را تحت مهار خود قرار می‌دهد، تا در صورت تصادف یا توقف ناگهانی خودرو، سرنشینان از صندلی جدا نشده و از برخورد آنان به شیشه جلو یا دیگر اجزای درونی خودرو یا پرتاب شدن آنها به خارج جلوگیری شود.

تاریخچه و فناوری[ویرایش]

کمربند ایمنی در ابتدا به‌صورت دونقطه‌ای (مانند کمربند ایمنی در هواپیماهای مسافربری) در دهه چهل میلادی طراحی و توسط برخی شرکت‌های آمریکایی در خودروهای تولیدی کارگذاری شد. پس از آن در دهه پنجاه میلادی، کمربندهای دو نقطه‌ای طراحی شدند که برخلاف کمربندهای معمول آن زمان نه از روی لگن که به صورت اریب از روی سینه سرنشین خودرو رد می‌شد. اما این طرح نیز پس از آزمایش‌های اولیه به‌دلیل بالابودن خطر مصدومیت اعضای داخلی بدن، کنار گذاشته شد. سرانجام در سال ۱۹۵۸ با به‌کارگیری سه نقطه اتکا توسط یک مهندس سوئدی صنایع هواپیماسازی به‌نام نیلس بوهلین تحول بزرگی در طراحی و تولید کمربند ایمنی بوجود آمد.

کمربند ایمنی سه‌نقطه‌ای در یک خودرو

کمربند ایمنی سه‌نقطه‌ای طوری طراحی شده‌بود که با استفاده از یک دست بسته می‌شد. ویژگی این کمربند این است که به شکل V از روی لگن و قفسه سینه سرنشین رد می‌شود و در قفلی که در کنار صندلی تعبیه شده، قرار می‌گیرد. شرکت ولوو به‌عنوان ثبت‌کننده این اختراع، ضمن خارج ساختن انحصار تولید این وسیله به منظور ترویج و پیشبرد آن، از سال ۱۹۵۹ به عنوان نخستین شرکت خودروسازی، به‌کارگیری آن در اتومبیل‌های تولیدی خود آغاز کرد.

استفاده از کمربند ایمنی در ردیف جلو، تقریباً در تمامی کشورهای جهان و در هر دو ردیف جلو و عقب در اروپا اجباری است.

وظیفه کمربند ایمنی حفاظت از جان سرنشین یا سرنشینان خودرو در اثر بروز حادثه می‌باشد؛ ولیکن طبق گزارش‌های پلیس اثبات گردیده که این وسیله ممکن است موجب مرگ گردد و آن زمانی است که در اثر تصادف یا واژگونی خودرو قسمت (کام و زبانه) در هم گیر کرده و مانع از خلاصی راننده گردد. بعنوان مثال در نظر بگیرید خودرویی چپ کرده و راننده می‌خواهد خود را از قید کمربند ایمنی نجات بدهد ولیکن کام و زبانه قفل کمربند در اثر تنش ناشی از تصادف در هم گیر کردوباز نمی‌شود و عن‌قریب احتمال آتش‌سوزی خودرو محتمل می‌باشد. توسط یک مهندس طراح ایرانی بنام محمد احرامی وسیله‌ای بنام (جان نجات) (body save) اختراع و به ثبت رسیده است [نیازمند منبع]. این وسیله اونیورسال بوده و قابل نصب روی کمربند ایمنی کلیه خودروها می‌باشد. در اثر تصادفات منجر به قفل شدن کام و زبانه کمربند ایمنی، توسط راننده یا سرنشین گرفتار شده یا فرد سوم شخص با عملکردی ساده فرد درگیر خلاص و نجات پیدا می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

http://www.iransafety.com