درگاه:خودروها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درگاه خودروها

401 Gridlock.jpg

خودرو یا اتوموبیل (به فرانسوی: Automobile) به وسیله نقلیه چرخ‌دار گفته می‌شود که با موتور و بدون ارتباط با وسیله دیگر، خودش را حمل می‌کند.اصولاً برای تمام وسایلی که دارای منبع قدرت باشند و به خودی خود بتوانند حرکت کنند، می‌توان واژهٔ خودرو را بکار برد. اما کاربرد این واژه در زبان فارسی دارای تعریف مشخص است و به وسایل متحرکی گفته می‌شود که همگی دارای حرکت بوده و با زمین در تماس هستند. با این نگاه خودرو گونه‌ای ماشین چرخ‌دار موتوری است، که نخستین سازندگان آن را با هدف حمل‌ونقل سرنشینان در جاده‌ها طراحی نمودند.

ادامه…

نگارهٔ برگزیده

خوب و برگزیده

انجام‌دادنی‌ها

مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید: با افزودن الگوی {{ویکی‌پروژه خودروها}} به صفحهٔ بحث صفحه‌های مختلف آن‌ها را درجه‌بندی کنید.

نوشتار برگزیده

Mclaren 720S PA280973-PSD.jpg

مک‌لارن ۷۲۰اس (به انگلیسی: McLaren 720S) یک خودروی اسپورت است که توسط مک‌لارن، شرکت خودروسازی بریتانیایی، طراحی و ساخته شده‌است. این خودرو، دومین خودروی کاملاً جدید از «سری سوپر» شرکت مک‌لارن است که با عرضه در مهٔ ۲۰۱۷، جایگزین مدل ۶۵۰اس شده‌است.

ادامه…

زندگی‌نامهٔ برگزیده

Berthabenzportrait.jpg

برتا بنز (متولد برتا رینگر، ۳ مارس ۱۸۴۹ – ۵ ماه مه ۱۹۴۴) او پیشتاز در عرصه خودرو، شریک کسب و کار و همسر کارل بنز (مخترع خودرو) بود. در سال ۱۸۸۸ او اولین کسی بود که حاضر به رانندگی اولین خودروی جهان در یک فاصله طولانی شد.این کار او موجب ثبت اختراع موتور واگن بنز و همچنین جلب توجه‌ها در سرتاسر جهان به سمت بنز و اولین فروش شرکت بنز شد.

ادامه…

آیا می‌دانید که…

  • هنری فورد در سال ۱۹۴۱ خودرویی با بدنه پلاستیکی ساخت، که سویا از مواد اولیه آن بوده‌است.

گفتاورد برگزیده

مسابقه دادن همانند زندگی است. تمام اتفاقات قبل و بعد منتظر شما هستند.

استیو مک‌کوئین

رده‌های مرتبط

Category puzzle
برروی [►] کلیک کنید تا زیر رده‌ها را ببینید

در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا

حافظهٔ نهان سرور را پاکسازی کنید