سپر (خودرو)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سپر
سپر جلو ب ام و، به رنگ قرمز

سپر (به انگلیسی: Bumper) عبارت است از بخشی از بدنه یک خودرو که در جلو و پشت آن قرار دارد. دلیل طراحی این بخش در خودروها ایجاد ایمنی در آن و عدم خوردن ضربه به خودرو می‌باشد. البته در تصادف‌هایی که در سرعت بالا رخ می‌دهد این بخش قادر به مهار خسارت‌ها نیست. اما به میزان زیادی این خسارت‌ها را کاهش می‌دهد. در بسیاری از کشورها از لحاظ قانونی وجود سپر در وسایل نقلیه اجباری می‌باشد. سپر در دسته ایمنی – تزیینی خودرو قرار می‌گیرد.

تاریخچه[ویرایش]

سپرها انواع متفاوتی دارند و در هر دوره زمانی از نوع خاصی از سپرها استفاده می‌شد در ابتدا از سپرهای فلزی استفاده می‌شد، اما این نوع سپرها مشکلات زیادی داشت ازجمله بسیار سنگین بود و دلیل دیگر آنکه در سپرهای فلزی پس از برخورد انتقال نیرو به‌طور کامل به بدنه و سرنشینان اتوموبیل وارد می‌شد و در نهایت سپر فلزی به سرعت از رده خارج شد.
[۱] پس از سپرهای فلزی سپرهای پلاستیکی وارد صنعت خودرو سازی شد و نسبت به نمونهٔ فلزی وزن کمتری داشت[۱] اما مشکلات دیگری را به همراه داشت از جمله:
از استحکام بسیار بالا برخوردار نبود ونسبت به بدنه خودرو بسیار ضعیف تر بود؛ بنابراین سپرهای پلاستیکی نیز به سرعت از رده خارج شد.
پس از سپرهای فلزی و پلاستیکی دوره ساخت سپرهای کربنی و فایبرگلس آغاز شد. این نوع سپرها ترکیبی از آلیاژهای فلزات سبک مانند آلومینیوم و پلاستیک و فایبر گلس می‌باشد که علاوه بر استحکام بالا دارای انعطاف‌پذیری بالا است. دیگر ویژگی این نوع سپرها سیستم انتقال نیروی آن‌ها است که نسبت به سپرهای فلزی نیرو را کمتر به بدنه منتقل می‌کند و مدت زمان برخورد و انتقال نیرو را افزایش می‌دهد و در نهایت باعث ایمنی بیشتر می‌شود.

فرایند تولید[ویرایش]

مراحل ساخت سپر خودرو به شکل زیر است:
الف – برشکاری: ورق‌ها تحت عملیات برش خورده می‌شوند، این عملیات بر روی ورق می‌توانند به لیزری یا یا با دستگاه‌های برش کاری موجود انجام شود و خمکاری آن‌ها به وسیله دستگاه پرس انجام می‌شود. در طی مرحله خمکاری دمای ورق‌های سپر تا حد مناسبی بالا می‌رود و تا هم شکل‌پذیر تر شود وهم پس از سرد شدن بتواند استحکام بیشتری تولید کند.
ب – کروماتی کردن: پوشش کروماتی برای جلوگیری از زنگ زدن بر روی قطعات داده می‌شود.
کروماته کردن:
پوشش دهی تبدیلی کرومات نوعی از پوشش دهی تبدیلی ست که به کروماته کردن نیز مشهور است و به عملیات شیمیایی و الکترو شیمایی فلزات و پوشش‌های فلزی محلول‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ها اسید کرمیک، کرمات یا دی کرمات باشد. نتیجه چنین عملیاتی ایجاد پوشش محافظ تبدیلی، شامل ترکیبات کرم سه ظرفیتی و شش ظرفیتی بر روی سطح فلز است. این روش برای روئینگی آلیاژهای فولاد، آلومینیوم، [null روی]، کادمیم، مس، نقره، منیزیم و قلع به کار می‌رود. کروماته کردن در درجه اول به عنوان یک بازدارنده خوردگی، بتونه، پرداخت تزئینی یا برای حفظ رسانایی الکتریکی استفاده می‌شود.
موارد استفاده
از این پوشش‌ها در صنایع مختلفی مانند صنایع ماشین‌سازی، الکتریکی، الکترونیکی، ارتباطات راه دور و صنایع موتوری خودکار استفاده می‌شود. آن‌ها نیز با جایگزین کردن برخی فلزات معین به جای فلزاتی که طول عمر کمتری دارند، نقشی مهم و کاربردی دارند. به عنوان مثال می‌توان از روی کرماته شده، که جایگزین فلزات با پوشش کادمیم شده‌است، نام برد.[۲]

مزایا
افزایش مقاومت به خوردگی فلز یا پوشش محافظ فلزی: در اینجا ظهور اولین آثار خوردگی بر روی فلز پایه و فلز پوشش به تعویق می‌افتد[۲].
کاهش خسارات ناشی از آثار انگشت (خراش‌های سطحی)
افزایش میزان چسبندگی رنگ‌ها و سایر پوشش‌های آلی
رنگ پذیری یا پذیرش بهتر سایر پوشش‌های تزئینی

ج – نفوذ پلاستیک: پلاستیک مذاب وارد سپر شده و در آن جا شکل می‌گیرد[۳]. در این مرحله دمای پلاستیک تزریق شده بسیار مهم است و نباید دما بسیار زیادی داسته باشد[۴].
د - سرد کردن پلاستیک: در این مرحله دمای پلاستیک مذاب پایین می‌آید و این و کاهش دما باید به آرامی انجام شود تا پلاستیک به صورت یکنواخت داخل سپر پخش شود.
ه – خمکاری نهایی: بعد از نفوذ پلاستیک و قرار دادن ورق‌های فایبرگلس و تولید لایه ای از فیبر کربن[۴]، قطعه به وسیله فیکسچر مخصوص به شکل مناسب خم می‌شود تا متناسب با شکل خودروی تولید شده بتواند روی آن نصب شود.
و – پلیسه‌گیری :در این مرحله پلیسه‌های اضافی از جوشکاری گرفته می‌شود.

  • در مرحله تزریق پلاستیک اگر نیاز به اضافه کردن ترکیبات دیگر باشد صورت می‌گیرد و همین‌طور اضافه کردن فیبر کربن و استفاده از ورق‌های فایبرگلس در این مرحله انجام می‌گیرد. همین‌طور از آلیاژهای فلزات سبک برای استحکام بیشتر استفاده می‌شود. ورقه‌های فایبر گلس و لایه‌های فیبر کربن به صورتی در سپر خودرو قرار می‌گیرند که بتوانند ضربهٔ بیشتری را تحمل کنند و زمان برخورد را افزایش دهند.

منابع[ویرایش]

https://sorayaco.com/%da%a9%d8%af%d8%a7%d9%85-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%af-%d8%b3%d9%be%d8%b1-%d8%a7%d8%b5%d9%84%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f/{{یادکرد-ویکی www.fastsepar.ir www.fast-markets.com |پیوند=http://en.wikipedia.org/wiki/Bumper_(automobile) |عنوان=‎ Bumper (automobile) ‎ |زبان=انگلیسی |بازیابی=۳۰ ژانویه ۲۰۱۰ }}