سامانه خودرویاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ردیاب و برخی از تجهیزات جانبی آن
نمای کلی سامانه‌های مدیریت ناوگان

سامانه ردیاب خودرو[۱] (AVL)، سامانه‌ای است که موقعیت وسایل نقلیه‌ای را که دارای ردیاب برای ارتباط با مرکز هستند، تعیین می‌کند.

معمولاً موقعیت با استفاده از سامانه موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) یا گلوناس تعیین می‌شود و سپس از طریق پیامک، سرویس بسته امواج رادیویی (جی‌پی‌آراس)، یا ارتباط رادیویی با ایستگاه‌های زمینی ارسال می‌شود. استفاده از سامانه جهانی ارتباطات همراه (جی‌اس‌ام) و ارزیابی داده بهینه (EVDO) رایج‌ترین روش‌هایی هستند که به علت نرخ پایین ارسال داده، هزینه پایین و فراگیر بودن نسبی این سرویس‌ها معمولاً در سامانه‌های خودرویاب به‌کار می‌روند.

نیاز به پهنای باند پایین اجازه می‌دهد که از فناوری ماهواره برای دریافت داده‌های سنجش از راه دور با هزینه نسبتاً بالاتر استفاده کرد، اگرچه پوشش جهانی ماهواره‌ها اجازه می‌دهد در مناطق دور از دسترس که حتی خارج از پوشش شبکه‌های عمومی و رادیویی هستند، بتوانیم از این فناوری استفاده کنیم. امروزه این سامانه‌ها به همراه سایر سنسورهای مختلف درون خودرو مانند،[۲] سنسور دما کارتخوان خودرویی داده‌های متنوعی را برای مدیران ناوگان تولید و ارسال می‌کند.

تفاوت ردیاب با مسیریاب و رهیاب چیست؟[ویرایش]

جی پی اس استفاده‌های متفاوتی دارد. برای مهندسین عمران به عنوان ابزار نقشه‌برداری دقیق است. برای وسایل نقلیه هوایی، دریایی و زمینی بهترین وسیله ناوبری است. برای تأمین امنیت و کنترل از راه دور هم کاربرد دارد.

۱- مسیریاب و رهیاب موقعیت دریافت شده از ماهواره را بر روی نقشه نمایش می‌دهد.

۲ – ردیاب موقعیت دریافت شده از ماهواره را به صورت GPRS یا SMS ارسال می‌کند.

تفاوت دزدگیر ماشین با دزدگیر ماهواره‌ای ماشین چیست؟[ویرایش]

۱ – حتماً برای شما هم پیش آمده که صدای آژیر را نشنیدید. معمولاً فاصله و صدای آژیر یک محدودیت در همه دزدگیرها می‌باشد. حتی دزدگیریهای دارای ریموت تصویری هم تا محدوده‌ای می‌تواند شما را مطلع سازد. اما بعد از سرقت هیچ فایده‌ای برای صاحب خودرو نخواهد داشت. روی همه دزدگیر ماشین نوشته ALARM را خواهید دید. یعنی سازنده دزدگیر ماشین آن را به اسم دستگاه اعلام هشدار ساخته است نه دزدگیر!

۲ – و اما ردیاب خودرو. آپشنهای زیادی که در ردیاب خودرو دلتا وجود دارد که باعث افزایش ایمنی خودرو شده است.

تفاوت دزدگیر سیمکارتی با دزدگیر ماهواره‌ای چیست؟[ویرایش]

هر دو سیمکارت می‌خورد اما …

۱ – دزدگیر ماهواره‌ای موقعیت دقیق را از ماهواره دریافت می‌کند و از طریق سیمکارت ارسال می‌کند.

۲ – دزدگیر سیمکارتی موقعیت تقریبی (با خطای ۵۰۰۰ متر تا چند کیلومتر) را از طریق دکل مخابراتی دریافت می‌کند و از طریق سیمکارت ارسال می‌کند.

پس نقش سیمکارت در دزدگیر ماهواره‌ای فقط برای فرستادن اطلاعات است .

اطلاعات بیشتر را می‌توانید از طریق سایت ردیاب خودرو دلتا کسب نمائید.

پانویس[ویرایش]

  1. automatic vehicle location system
  2. سنسور وزن بار خودرو

منابع[ویرایش]