کلاوس باربی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلاوس باربی
Klaus Barbie September 1930.png
زادروزنیکولاوس باربی
۲۵ اکتبر ۱۹۱۳
باد گودسبرگ، پادشاهی پروس،
امپراتوری آلمان
درگذشت۲۵ سپتامبر ۱۹۹۱ (۷۷ سال)
لیون، فرانسه (جسدش سوزانده شد)
ملیتآلمانی
دیگر نام‌ها«قصاب لیون»
شناخته‌شده برایفرماندهٔ گشتاپو در فرانسه، شکنجه و تبعید یهودیان و اعضای مقاومت فرانسه، رئیس باند قاچاق موارد مخدر و اسلحه در بولیوی
حزب سیاسیحزب ناسیونال‌سوسیالیست کارگران آلمان
اتهام(های) جناییجنایات علیه بشریت
مجازاتحبس ابد
SS career
وفادار به/عضوِ آلمان نازی
 بولیوی
سازمان/شاخه گشتاپو
سال‌های خدمت۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵
درجههاوپت‌اشتورمفورر
بخشاس دی

کلاوس باربی (به آلمانی: Klaus Barbie) (زادهٔ ۲۵ اکتبر ۱۹۱۳ - مرگ ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۱) معروف به قصاب لیون، از رهبران حزب نازی و از سران گشتاپو در طول جنگ جهانی دوم بود. او عامل مرگ هزاران نفر از مردم لیون فرانسه بود و در ۱۹۸۴ به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

کلاوس باربی در ۱۹۱۳ در باد گودسبرگ آلمان زاده شد. در ۱۹۳۱ به سازمان شبه‌نظامی جوانان هیتلری پیوست و به عنوان یکی از افسران اس اس از آنجا فارغ‌التحصیل شد. او از اعضای گشتاپو در هلند، روسیه و سرانجام لیون در فرانسه بود که ریاست گشتاپو را در آنجا برعهده داشت. او را «قصاب لیون» نام نهادند زیرا عامل مرگ هزاران نفر از مردم آن منطقه شد و بسیاری را نیز به اردوگاه آشویتس فرستاد.

با پایان یافتن جنگ، باربی به همراه خانواده‌اش و با نامی جعلی به آمریکای جنوبی گریخت اما در ۱۹۸۳ در بولیوی شناسایی، دستگیر و به فرانسه بازگردانده شد. باربی در فرانسه به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه و در ۱۷۷ مورد جنایت علیه بشریت متهم شناخته شد.

کلاوس باربی در ۱۹۸۷ به حبس ابد محکوم گردید. او چهار سال بعد در ۱۹۹۱ و در سن ۷۷ سالگی در زندانی در لیون بر اثر ابتلا به سرطان خون مرد.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. p.72, ISBN 0-521-43421-1