کشتی (ورزش)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

کُشتی نوعی ورزش است که در آن دو انسان غیر مسلح با یکدیگر گلاویز شده و برای به زمین زدن یا بی‌تعادل و امتیاز گرفتن از همدیگر تلاش می‌کنند.

کشتی یکی از قدیمی‌ترین و فراگیرترین ورزش‌های جهان است و احتمالاً در دوران ماقبل تاریخ با تغییر شکل در جنگ‌های تن‌به‌تن و جایگزین کردن مرگ یا صدمات شدید با یک پیروزی نمادین ایجاد شده‌است. شواهد بسیاری از حضور کشتی در تمامی تمدن‌های آغازین بشری وجود دارد. البته اولین بار در یونان باستان به یک ورزش واقعی تبدیل و در سال ۷۰۴ پ. م وارد المپیک شد. در المپیک باستان قهرمان کشتی پس از قهرمان پرتاب دیسک مهم‌ترین پهلوان یونان شمرده می‌شد. داستان رقابت اودیسه و آژاکس که هومر در ایلیاد روایت کرده‌است از قدیمی‌ترین و باشکوه‌ترین داستان‌های مربوط به کشتی است.

کشتی بانوان مانند کشتی مردان رشد کرده و تفاوتی از جهت پیشرفت آن در ابتدا نداشته‌است اما در دوران مدرن قدری از کشتی مردان عقب‌تر افتاده‌است.[۱]

سبک‌های متنوعی از کشتی در کشورهای مختلف دنیا تمرین می‌شود. از مهم‌ترین سبک‌های ملی و محلی کشتی می‌توان به انواع کشتی با کمربند شامل گلیما در ایسلند، شوینگن در سوئیس، گوراش در آسیای میانه و نیز سومو و جوجیتسو در ژاپن، و سامبو در روسیه اشاره کرد. در ایران نیز کشتی با چوخه یکی از رشته‌های محلی و بومی می‌باشد.

تقریباً تمام کشورهای دنیا دو سبک المپیکی کشتی یعنی کشتی فرنگی و کشتی آزاد را پذیرفته‌اند، تفاوت این دو در آن است که در کشتی فرنگی، که بیشتر در اروپای قاره‌ای محبوب است، گرفتن پائین کمر و استفاده از پا ممنوع است اما در کشتی آزاد کشتی‌گیران اجازه همین اعمال را دارند. مسابقات این دو رشته زیر نظر اتحادیه جهانی کشتی برگزار می‌شود.

نام[ویرایش]

نام کشتی از کمربندی به نام کُستی گرفته شده که پارسیان و زرتشتیان هنگام غروب آفتاب به کمر خود می‌بستند و در برابر کانون آتش به دعا خواندن می‌پرداختند. کشتی گرفتن به معنی کمر یکدیگر را گرفتن است. اصل آن در زبان پهلوی، کُستیک و در زبان فارسی دری گُشتی خوانده می‌شود.

این کمربند که زرتشتیان آن را «بندرین» نیز می‌نامند، کمربندی است با ۷۲ نخ که از پشم گوسفند توسط زن موبدی بافته می‌شود. ۷۲ به شش رشته تقسیم می‌گردد و هر دسته دوازه نخ دارد که هفتاد و دو اشاره دارد به هفتاد و دو فصل یسنا (یکی از بخش‌های اوستا) و دوازده به دوازده ماه سال و شش اشاره دارد به شش گاهنبار (حبش‌های دینی سال). کستی را سه بار برکمر می‌بستند که یادآور سه اصل زرتشت یعنی «گفتار نیک، کردار نیک و پندار نیک» بود.

کشتی در ایران[ویرایش]

کشتی و ورزش باستانی در دوران صفویه و زندیه رونق زیادی در ایران یافت به‌طوری‌که در هر شهر صدها پهلوان بنام وجود داشت. در دوران قاجاریه علاقه به این ورزش چنان زیاد شد که در دوران ناصرالدین شاه شخصی به نام «صاحب الدوله» مأمور توسعه ورزش کشتی شد و در تمامی روزهای تعطیل پهلوانان در میادین شهر به کشتی گرفتن می‌پرداختند. مسابقات کشتی پهلوانی برای انتخاب پهلوان پایتخت از همین ایام آغاز شد و بعدها به صورت یک سنت جاری همه‌ساله درآمد. محمدصادق بلورفروش، ابراهیم یزدی معروف به یزدی بزرگ، پهلوان سیدعلی حق‌شناس، پهلوان اکبر خراسانی، حسین یوزباشی، سید حسن رزاز، سید اسماعیل کالسکه‌ساز از کشتی‌گیران و پهلوانان معروف آن زمان بودند.

از زمان رضا شاه زورخانه با فرهنگ جدید رونق بیشتری گرفت و در کنار زورخانه‌ها، باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها هم شکل گرفتند. از سال ۱۳۱۸ با مطرح شدن مقررات بین‌المللی کشتی، تغییر و تحولاتی در شیوه کشتی گرفتن و طرز لباس پوشیدن کشتی‌گیران پدید آمد.

حمید محمودپور در سال ۱۳۱۷ تعلیم کشتی آزاد و فرنگی با مقررات بین‌المللی را در ایران آغاز کرد. وی اولین تشک کشتی از جنس اسفنج را در دانشسرای تربیت بدنی واقع در دروازه دولت تهران پهن کرد. در سال ۱۳۱۸ اولین دوره مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشور در دو رشته آزاد و فرنگی که آن زمان «گرک و رومن» نامیده می‌شد در ورزشگاه امجدیه تهران برگزار گردید.[۲] ۱۳۹۴ نخستین باشگاه کشتی هم باشگاه سلیمان خان در خیابان شاپور سابق بود. اولین تیم کشتی خارجی که وارد ایران شد تیم ترکیه بود که در سال ۱۳۲۶ به ایران آمد.

نخستین حضور بین‌المللی کشتی ایران در المپیک ۱۹۴۸ لندن بود که منصور رئیسی در آنجا به مقام چهارم رسید. اولین حضور تیم ملی کشتی ایران در قهرمانی کشتی جهان هم با حضور تیم ملی کشتی آزاد در اولین دورهٔ رقابت‌های قهرمانی کشتی آزاد جهان در سال ۱۹۵۱ در هلسینکی فنلاند اتفاق افتاد.[۳]

پرافتخارترین ورزش ایران در بازی‌های المپیک، ورزش کشتی با ۳۸ مدال است.[۴][۵]

کشتی بانوان

کشتی در ابتدا برای مردان جذاب بود اما در سال‌های اخیر این رشته ورزشی برای بانوان نیز جذاب شد به همین منظور با حکم رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی، بدرالملوک کهرنگی به عنوان مسئول امور کشتی با کمربند بانوان کمیته کشتی‌های سنتی فدراسیون کشتی منصوب شد و فعالیت کشتی بانوان از سال ۱۳۹۳ آغاز شد.[۶] در سال ۱۳۹۶ کشتی بانوان دچار تحول بزرگی شد و کشتی کلاسیک بانوان شروع به فعالیت کرد و فدراسیون کشتی توانست مجوز لباس کشتی کلاسیک دختران ایرانی را از اتحادیه جهانی کسب کند و برای نخستین بار بانوان کشتی گیر بر روی تشک رفتند و با حضور آناواسلینکو ناظر اتحادیه جهانی با یکدیگر کشتی گرفتند.[۷]

تغییرات اساسی قوانین و وزن‌ها در سال ۲۰۱۴[ویرایش]

وزن[ویرایش]

بر اساس اعلام فدراسیون بین‌المللی کشتی (فیلا)، قوانین کشتی از ابتدای سال ۲۰۱۴ تغییر خواهد کرد و همچنین در المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو، کشتی آزاد و فرنگی مردان و کشتی آزاد زنان در شش وزن جدید برگزار خواهد شد. فیلا پس از آنکه دو وزن از کشتی آزاد و فرنگی مردان کم و در عوض دو وزن به کشتی آزاد زنان اضافه کرد، برای توازن در اوزان می‌بایست تغییراتی در آن‌ها به وجود می‌آورد، با توجه به این موضوع فیلا برای المپیک ریو برای کشتی آزاد و فرنگی مردان و همچنین کشتی آزاد زنان شش وزن در نظر گرفته‌است. فدراسیون بین‌المللی کشتی برای مسابقات قهرمانی قاره‌ای، جام جهانی و جایزه بزرگ دو وزن ۶۱ و ۷۰ کیلوگرم را به کشتی آزاد و ۷۱ و ۸۰ کیلوگرم را به کشتی فرنگی مردان اضافه کرده و همچنین در بخش کشتی آزاد زنان هم دو وزن ۵۵ و ۶۰ کیلوگرم به مسابقات افزود شده‌است.[۸]

اوزان جدید کشتی (کیلوگرم)

کشتی آزاد (المپیک): ۱۲۵ ۹۷ ۸۶ ۷۴ ۶۵ ۵۷

کشتی فرنگی (المپیک): ۱۳۰ ۹۸ ۸۵ ۷۵ ۶۶ ۵۹

کشتی آزاد زنان (المپیک): ۷۵ ۶۹ ۶۳ ۵۸ ۵۳ ۴۸

کشتی آزاد (جهانی): ۱۲۵ ۹۷ ۹۲ ۸۶ ۷۴ ۷۰ ۶۵ ۶۱ ۵۷

کشتی فرنگی (جهانی): ۱۳۰ ۹۸ ۸۵ ۸۰ ۷۵ ۷۱ ۶۶ ۵۹

کشتی آزاد زنان (جهانی): ۷۵ ۶۹ ۶۳ ۶۰ ۵۸ ۵۵ ۵۳ ۴۸

بر اساس اعلام فدراسیون جهانی کشتی، وزن‌های مسابقات نوجوانان و نونهالان تغییری نکرده‌است.

قوانین[ویرایش]

ضربه فنی: تماس پشت حریف به طوری‌که هر دو شانه به مدت ۱ثانیه به تشک بچسبد.

پرتاب: فنون پرتابی در کشتی آزاد ۴ امتیاز و در کشتی فرنگی هم ۴ امتیاز خواهد داشت ولی در کشتی فرنگی اگر همراه با چرخش و کنترل در هوا باشد ۵ امتیاز به اجراکننده فن تعلق می‌گیرد.

پایان مسابقه: در کشتی آزاد اختلاف امتیاز ده و در کشتی فرنگی اختلاف امتیاز هشت به معنای پایان مسابقه است اگر هیچ‌کدام از دو کشتی گیر حریف خود را ضربه فنی نکنند یا به اختلاف امتیاز عالی نرسند پس از پایان شش دقیقه تایم قانونی کشتی کشتی‌گیر با امتیاز بیشتر برنده اعلام خواهد شد.

نکته: در صورت برابر بودن امتیازات کشتی‌گیری که امتیاز آخر را گرفته باشد پیروز خواهد شد.

زمان برگزاری مسابقات: همه کشتی‌ها از ساعت ۱۰ صبح آغاز و بین هر مسابقه تا کشتی بعدی ۳۰ دقیقه فاصله خواهد بود.

شیوه اعتراض[ویرایش]

هیئت ژوری می‌تواند بدون مشورت با داوران تصمیم نهایی خود را اعلام کند، اگر هیئت ژوری رأی داوران را رد کند، به داورانی که مرتکب اشتباه شده‌اند، اخطار داده خواهد شد، اخطار دوم برای داوران به معنای محرومیت از قضاوت خواهد بود.

احتمال حذف از المپیک[ویرایش]

در فوریهٔ ۲۰۱۳، شورای اجرائی کمیتهٔ بین‌المللی المپیک پیشنهاد کرد که این رشتهٔ ورزشی از سال ۲۰۲۰ از عرصهٔ این پیکارها حذف شود. کشتی جهت باقی‌ماندن در المپیک، با ۷ رشتهٔ دیگر رقابت کرد.[۹] آلمان، ایالات متحدهٔ آمریکا، ایران، بلغارستان و روسیه از جمله کشورهایی بودند که با این تصمیم مخالفت کردند.[۱۰]

کمیته بین‌المللی المپیک روز ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) در کنگره خود در شهر بوینوس آیرس رأی به ماندن کشتی در المپیک ۲۰۲۰ و ۲۰۲۴ داد. کشتی با به دست آوردن ۴۹ رأی اعضای کمیته بین‌المللی المپیک، موفق شد در بازی‌های تابستانی ۲۰۲۰ هم حضور داشته باشد. رشته‌های رقیب کشتی برای حضور در المپیک، یعنی بیسبال و سافتبال ۲۴ رأی و اسکواش تنها ۲۲ رأی کسب کردند.[۱۱][۱۲]

مسابقات[ویرایش]

جام جهانی کشتی

مسابقات قهرمانی کشتی جهان

کشتی در بازی‌های المپیک تابستانی

جام باشگاه‌های کشتی آزاد جهان

مسابقات جام تختی

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. تاریخ کشتی بانوان – از یونان باستان تاکنون
 2. علی حق‌شناس، دانشنامهٔ هنرهای رزمی، تهران،
 3. «اولین دوره حضور تیم ایران در رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان». وبگاه رسمی فدراسیون کشتی ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۴ مه ۲۰۰۸.
 4. ایران در بازی‌های المپیک olympic.ir
 5. Islamic Republic Of Iran olympic.org
 6. «آغاز فعالیت رسمی کشتی بانوان در ایران». mellatbazar.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۵-۱۴.[پیوند مرده]
 7. «۹۶؛ سالِ تحول در ورزش بانوان + فیلم». ایسنا. ۲۰۱۸-۰۳-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۵-۱۴.
 8. FILA Announces Olympic Wrestling weight classes, rules changes, competition format through 2016 بایگانی‌شده در ۹ اوت ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine سایت فیلا
 9. احتمال حذف کشتی از رقابت‌های المپیک یورونیوز فارسی
 10. واکنش آلمان به احتمال حذف کشتی از المپیک یورونیوز فارسی
 11. کشتی در المپیک می‌ماند بی‌بی‌سی فارسی
 12. کشتی المپیکی ماند • گفتگو با محمد حسن محبی دویچه‌وله فارسی

منابع[ویرایش]

علی حق‌شناس، دانشنامه هنرهای رزمی، تهران، ۱۳۹۴.

پیوند به بیرون[ویرایش]

وبگاه رسمی اتحادیه جهانی کشتی


Wrestling
Wrestling at the 2016 Summer Olympics, Gazyumov vs Andriitsev 6.jpg
FocusGrappling
Olympic sportGreco-Roman and freestyle

Wrestling is a combat sport involving grappling-type techniques such as clinch fighting, throws and takedowns, joint locks, pins and other grappling holds. The sport can either be theatrical for entertainment (see professional wrestling), or genuinely competitive. A wrestling bout is a physical competition, between two (occasionally more) competitors or sparring partners, who attempt to gain and maintain a superior position. There are a wide range of styles with varying rules with both traditional historic and modern styles. Wrestling techniques have been incorporated into other martial arts as well as military hand-to-hand combat systems.

The term wrestling is attested in late Old English, as wræstlunge (glossing palestram).[1]

Detail of the wrestling scenes in tomb 15 (Baqet III) at Beni Hasan
Wrestlers take centre stage on an Ancient Greek relief of the pentathlon, 500 BC. To the left is a sprinter in the starting position, and to the right is a javelin thrower adjusting his grip.
Statuette Karajà, wrestlers - Muséum de Toulouse (MHNT)

History

Wrestling represents one of the oldest forms of combat. The origins of wrestling go back 15,000 years through cave drawings. Babylonian and Egyptian reliefs show wrestlers using most of the holds known in the present-day sport. Literary references to it occur as early as the Old Testament and the ancient Indian Vedas. In the Book of Genesis, the Patriarch Jacob is said to have wrestled with God or an angel.[2] The Iliad, in which Homer recounts the Trojan War of the 13th or 12th century BC, also contains mentions of wrestling.[3] Indian epics Ramayana and Mahabharata contain references to martial arts including wrestling. In ancient Greece wrestling occupied a prominent place in legend and literature; wrestling competition, brutal in many aspects, served as the focal sport of the ancient Olympic Games. The ancient Romans borrowed heavily from Greek wrestling, but eliminated much of its brutality.

During the Middle Ages (fifth century to fifteenth century) wrestling remained popular and enjoyed the patronage of many royal families, including those of France, Japan and England.

Early British settlers in America brought a strong wrestling tradition with them. The settlers also found wrestling to be popular among Native Americans.[4] Amateur wrestling flourished throughout the early years of the North American colonies and served as a popular activity at country fairs, holiday celebrations, and in military exercises. The first organized national wrestling tournament took place in New York City in 1888. Wrestling has also been an event at every modern Olympic Games since the 1904 games in St. Louis, Missouri (a demonstration had been performed at the first modern Olympics). The international governing body for the sport, United World Wrestling (UWW), was established in 1912 in Antwerp, Belgium as the International Federation of Associated Wrestling Styles (FILA). The 1st NCAA Wrestling Championships were also held in 1912, in Ames, Iowa. USA Wrestling, located in Colorado Springs, Colorado, became the national governing body of U.S. amateur wrestling in 1983.

Mythology

Some of the earliest references to wrestling can be found in wrestling mythology.

By country

Michiel Sweerts, Wrestling Match, 1649
 • In Pharaonic Egypt, wrestling has been evidenced by documentation on tombs (circa 2300 BC) and Egyptian artwork (2000-1085 BC).
 • Greek wrestling was a popular form of martial art, at least in Ancient Greece (about 1100 to 146 BC).[5]
 • Oil wrestling is the national sport of Turkey and it can be traced back to Central Asia.
 • After the Roman conquest of the Greeks, Greek wrestling was absorbed by the Roman culture and became Roman wrestling during the period of the Roman Empire (510 BC to AD 500).[citation needed]
 • Shuai jiao, a wrestling style originating in China, which according to legend, has a reported history of over 4,000 years.
 • Arabic literature depicted Muhammad as a skilled wrestler, defeating a skeptic in a match at one point.
 • The Byzantine emperor Basil I, according to court historians, won in wrestling against a boastful wrestler from Bulgaria in the eighth century.[6]

Modern

Indian wrestler exercising near Varanasi, 1973

Greco-Roman wrestling and contemporary freestyle wrestling were soon regulated in formal competitions, in part resulting from the rise of gymnasiums and athletic clubs.

On continental Europe, prize money was offered in large sums to the winners of Greco-Roman tournaments, and freestyle wrestling spread rapidly in the United Kingdom and in the United States after the American Civil War. Wrestling professionals soon increased the popularity of Greco-Roman and freestyle wrestling, worldwide.[7][10]

 • Greco-Roman wrestling became an event at the first modern Olympic games, in Athens in 1896. Since 1908, the event has been in every Summer Olympics.
 • Freestyle wrestling became an Olympic event, in 1904. Women's freestyle wrestling was added to the Summer Olympics in 2004.

Since 1921, United World Wrestling (UWW) has regulated amateur wrestling as an athletic discipline, while professional wrestling has largely become infused with theatrics but still requires athletic ability. Today, various countries send national wrestling teams to the Olympics, including Russia, Iran, Turkey, Mongolia, Azerbaijan, Japan, South Korea, Gambia, the United States and several ex-U.S.S.R. nations.

In Switzerland the local derivate of the German ringen, called schwingen, is a popular folk sport with local Schwingfest where regional competitions are played throughout the country.

International disciplines

Wrestling disciplines, as defined by UWW, are broken down into two categories; International wrestling disciplines and folk wrestling disciplines. UWW currently recognizes six wrestling disciplines in all. Three are Olympic disciplines: Greco-Roman wrestling, men's freestyle wrestling and female wrestling (i.e., women's freestyle wrestling). The other three are amateur pankration, belt wrestling alysh and beach wrestling.[11]

Greco-Roman

Greco-Roman is an international discipline and an Olympic sport. In Greco-Roman style, it is forbidden to hold the opponent below the belt, to make trips, and to actively use the legs in the execution of any action. Recent rule changes in Greco-Roman increase opportunities for and place greater emphasis on explosive, 'high amplitude' throws. Pinning one's opponent to the mat is one way of winning. One of the most well known Greco-Roman wrestlers is Alexander Karelin from Russia.

Freestyle wrestling

Freestyle wrestling is an international discipline and an Olympic sport, for both men and women. This style allows the use of the wrestler's or his opponent's legs in offense and defense. Freestyle wrestling has its origins in catch-as-catch-can wrestling and the prime victory condition in this style involves the wrestler winning by throwing and pinning his opponent on the mat. American high school and college wrestling is conducted under different rules and is termed scholastic and collegiate wrestling.

Female wrestling

Amateur pankration

Pankration, from the Greek words pan and kratos meaning "the one who controls everything", is a world heritage martial art with the distinction of being the only martial sport in the ancient Olympic Games from 648 BC to 393 AD. Modern amateur pankration is a form of mixed martial arts (MMA) that incorporates techniques from multiple systems. Matches are fought with both grappling holds and by striking techniques.[12]

Beach wrestling

Anthony Gallton (left) vs Robert Teet (right) at the 2010 USA Wrestling Beach Wrestling World Team Trials

UWW, then known as FILA, codified the form of beach wrestling in 2004.[13] Beach wrestling is standing wrestling done by wrestlers, male or female, inside a sand-filled circle measuring 7 meters (23 ft) in diameter. The style originally mirrored the rules used before the use of wrestling mats,[14] and beach wrestling has been regarded as the oldest version of international competitive wrestling.[15] The wrestlers wear swimsuits rather than special wrestling uniforms. Wrestlers may also wear spandex or athletic shorts.

The international rules have been modified in 2015 by UWW, with the current rules allowing wrestlers to score points via takedowns, pushing their opponent out of bounds, or bringing the opponent down to their back.[16] In addition to the annual World Beach Wrestling Championships, beach wrestling has been contested at Youth Olympic Games, Asian Games, Down Under Games, Mediterranean Games and expected to be contested at the upcoming 2019 World Beach Games.[17]

Folk style disciplines

Tibetan wrestlers in 1938
Indian wrestlers from Davangere in 2005

Folk wrestling describes a traditional form of wrestling unique to a culture or geographic region of the world that FILA does not administer rules for. Examples of the many styles of folk wrestling, include backhold wrestling (from Europe), Cumberland Wrestling and Catch-as-catch-can (from England), kurash from Uzbekistan, gushteengiri from Tajikistan, khuresh from Siberia, Lotta Campidanese from Italy, koshti pahlavani from Iran, naban from Myanmar, pehlwani from India, penjang gulat from Indonesia, schwingen from Switzerland, tigel from Ethiopia, shuai jiao from China, and ssireum from Korea.

Folk wrestling styles are not recognized as international styles of wrestling by UWW.

Oil wrestling

Oil wrestling (Turkish: yağlı güreş), also called grease wrestling, is the Turkish national sport. It is so called because the wrestlers douse themselves with olive oil. It is related to Uzbek kurash, Tuvan khuresh and Tatar köräş. The wrestlers, known as pehalvan meaning "champion" wear a type of hand-stitched lederhosen called a kispet, which are traditionally made of water buffalo hide, and most recently have been made of calfskin.

Unlike Olympic wrestling, oil wrestling matches may be won by achieving an effective hold of the kisbet. Thus, the pehalvan aims to control his opponent by putting his arm through the latter's kisbet. To win by this move is called paça kazık. Originally, matches had no set duration and could go on for one or two days, until one man was able to establish superiority, but in 1975 the duration was capped at 40 minutes for the baspehlivan and 30 minutes for the pehlivan category. If no winner is determined, another 15 minutes—10 minutes for the pehlivan category—of wrestling ensues, wherein scores are kept to determine the victor.

The annual Kırkpınar tournament, held in Edirne in Turkish Thrace since 1362, is the oldest continuously running, sanctioned sporting competition in the world. In recent years this style of wrestling has also become popular in other countries.

Collegiate wrestling

Two high school students competing in scholastic wrestling (collegiate wrestling done at the high school and middle school level)

Collegiate wrestling (sometimes known as scholastic wrestling or folkstyle wrestling) is the commonly used name of wrestling practiced at the college and university level in the United States. This style, with modifications, is also practiced at the high school and middle school levels, and also for younger participants. The term is used to distinguish the style from other styles of wrestling used in other parts of the world, and from those of the Olympic Games: Greco-Roman wrestling, and Freestyle wrestling. Some high schools in the U.S. have developed junior varsity and freshman teams alongside varsity teams. Junior varsity and freshman wrestling teams restrict competitors not only by weight, but also by age and the amount of wrestling a competitor can partake in. For example, some junior varsity and freshman competitors are not allowed in tournament competition due to the amount of mat time a wrestler would accrue in a short time period.

There are currently several organizations which oversee collegiate wrestling competition: Divisions I, II, and III of the NCAA, the NAIA, the NJCAA, and the NCWA. NCAA Division I wrestling is considered the most prestigious and challenging level of competition. A school chooses which athletic organization to join, although it may compete against teams from other levels and organizations during regular-season competition. The collegiate season starts in October or November and culminates with the NCAA tournament held in March.[18]

Sambo

Khuresh (Tuvan wrestling)

Sambo is a martial art that originated in the Soviet Union (specifically Russia) in the 20th century. It is an acronym for "self-defence without weapons" in Russian and had its origins in the Soviet armed forces. Its influences are varied, with techniques borrowed from sports ranging from the two international wrestling styles of Greco-Roman and freestyle to judo, jujitsu, European styles of folk wrestling, and even fencing. The rules for sport sambo are similar to those in competitive judo, with a variety of leg locks and defense holds from the various national wrestling styles in the Soviet Union, while not allowing chokeholds.[19]

Professional wrestling

Professional wrestling is often concluded in a raised ring; akin to boxing. Although advertised as contests, they are actually exhibitions with winners generally pre-determined. Professional wrestling has traditionally been based on catch wrestling holds, although earlier forms existed based on Greco-Roman wrestling.

Sports Entertainment

Sometimes referred as "American-Style" professional wrestling, companies such as WWE, Impact Wrestling and ROH run touring professional wrestling events throughout the world. Fights are highly theatrical, with dramatic stories such as feuds between fighters developed and performed as part of build-up and promotion for matches. Before its increase in popularity in the mid 1980s, professional wrestling in the United States was organised as a cartel of regional monopolies, known as "territories." Wrestling in some of these areas (particularly the Southern and Midwestern United States) was performed in a relatively less theatrical more serious style, which could vary from realistically sporting to darkly violent, depending on local preference.

British/European wrestling

A different style of professional wrestling evolved in the United Kingdom and spread across Western Europe (where it was known as "Catch" in the non English speaking countries of mainland Europe.) Traditionally in this style, there was less use of storylines and angles to promote the matches which, for the most part, had the atmosphere of real wrestling competition. In many countries such as the UK, this form of professional wrestling achieved mainstream popularity with television making household names of its stars, but later declined and was supplanted both on television and in wider culture by imported American wrestling. Some promoters in the UK (and to a lesser extent France and Germany) still produce live shows in this style but face stiff competition from more American-styled rivals.

Puroresu

Japanese professional wrestling, also known as puroresu, is also treated more as a sport than the entertainment style of wrestling common in North America. As with British/European wrestling, there are fewer and less contrived storylines and angles and there is a similar atmosphere of realistic sporting competition. Techniques include use of amateur or shoot wrestling tactics in addition to hard hitting martial arts strikes and complex submission maneuvers. This means that the wrestlers are more prone to injury.[citation needed] Popular Japanese wrestlers include Rikidozan, Giant Baba, Antonio Inoki, Mitsuharu Misawa, Kenta Kobashi, Shinya Hashimoto and Keiji Mutoh.[20]

Lucha libre

Mexican professional wrestling, also known as lucha libre, is a style of wrestling using special holds. Most performers, known as luchadores (singular luchador), begin their careers wearing masks, but most will lose their masks during their careers. Traditionally a match involves the best of three rounds, with no time limit. Each luchador uses his own special wrestling style or "estilo de lucha" consisting of aerial attack moves, strikes and complex submission holds. Popular luchadores in Mexico and Puerto Rico are El Santo, Blue Demon, Mil Máscaras, Perro Aguayo, Carlos Colón, Konnan, La Parka and Místico. Several wrestlers who performed in Mexico also had success in the United States, including Eddie Guerrero, Rey Mysterio (Jr.) and Dos Caras Jr./Alberto Del Rio.

Circus wrestling (Soviet Union)

In France in the 19th century, early professional wrestling shows in the Greco-Roman style were often performed at the circus by the resident strongmen. This style later spread to circuses in Eastern Europe, particularly in Russia where it was a staple part of circuses in the Soviet era, where it was often advertised as "French wrestling."[21] Ivan Poddubny achieved major stardom in his homeland and beyond during the interwar period.

Mixed martial arts

The Ancient Greek version of MMA was called the pankration. Similar to modern MMA, it freely employed wrestling techniques.
Two MMA fighters grappling in a mixed martial arts event

The rapid rise in the popularity of mixed martial arts (MMA) has increased interest in wrestling due to its effectiveness in the sport.[22] It is considered one of three core disciplines in MMA together with kickboxing and Brazilian jiu-jitsu. Already in the early stages of MMA development, wrestling gained respect due to its effectiveness against traditional martial artists. Wrestlers, Dan Severn, Don Frye, Mark Coleman, Randy Couture and Mark Kerr went on to win early Ultimate Fighting Tournaments. Ken Shamrock won the first UFC Superfight Championship in the UFC and was also the first King of Pancrase in Japan.

UFC color commentator Joe Rogan stated: “I personally think that the very best skill for MMA is wrestling, I think that’s the number one base to come from because those guys just flat out dictate where the fight takes place [standing or on the ground]." "There is no better base for entering into mixed martial arts than the highly successful competitor as a wrestler. The competitive wrestlers, the highly successful amateur wrestlers have such tremendous mental toughness. If you can just get through the room, the wrestling room practices at like really high level universities, NCAA division one teams; those guys are savages. The stuff they go through, just the overtraining, just the mental toughness that you have to develop."[23][24]

Successful fighters in modern MMA who began their training in various forms of wrestling include former UFC Lightweight Champion Frankie Edgar, 2000 Olympic silver medalist Yoel Romero, 2009 world champion and ONE FC Welterweight Champion Ben Askren, former Olympic wrestler and UFC Light Heavyweight Champion Daniel Cormier, Brock Lesnar, a former UFC Heavyweight Champion who was a NCAA wrestling champion in 2000 and former Pride FC Middleweight and Light Heavyweight Champion Dan Henderson, who competed extensively in collegiate and Greco-Roman wrestling before beginning his career in mixed martial arts.[25]

See also

References

 1. ^ OED; see also Dictionary.com. "Wrestle". dictionary.com. Retrieved 2007-10-08.
 2. ^ New International Version Genesis 32:24-32
 3. ^ "The Historical origins of Wrestling". collegesportsscholarships.com. Retrieved 21 November 2010.
 4. ^ Salamone, Frank (2013). The Native American Identity in Sports. Rowman & Littlefield. p. 123. ISBN 9780810887084.
 5. ^ Miller, Christopher. "Submission Fighting and the Rules of Ancient Greek Wrestling". Retrieved 2007-10-08.
 6. ^ a b "Wrestling, Freestyle" by Michael B. Poliakoff from Encyclopedia of World Sport: From Ancient Times to the Present, Vol. 3, p. 1193, eds. David Levinson and Karen Christensen (Santa Barbara, CA: ABC-CLIO, Inc., 1996).
 7. ^ a b "Wrestling, Freestyle" by Michael B. Poliakoff from Encyclopedia of World Sport: From Ancient Times to the Present, Vol. 3, p. 1190, eds. David Levinson and Karen Christensen (Santa Barbara, CA: ABC-CLIO, Inc., 1996).
 8. ^ Encyclopædia Britannica, 1981, p. 1026.
 9. ^ International Federation of Associated Wrestling Styles. "Greco-Roman Wrestling". FILA. Archived from the original on 2011-07-11. Retrieved 2007-08-09.
 10. ^ "Wrestling, Greco-Roman" by Michael B. Poliakoff from Encyclopedia of World Sport: From Ancient Times to the Present, Vol. 3, p. 1194, eds. David Levinson and Karen Christensen (Santa Barbara, CA: ABC-CLIO, Inc., 1996).
 11. ^ "Disciplines". United World Wrestling. Retrieved 31 October 2014.
 12. ^ "Pankration". FILA. Retrieved 2011-07-28.
 13. ^ 'Beach Wrestling " Archived 2012-10-24 at the Wayback Machine, fila-official.com
 14. ^ Teet, Rob (2016-03-07). Hosting Beach Wrestling Events on Google Books. ISBN 9781329956216. Retrieved 14 December 2016.
 15. ^ "SandWrestling.com". Archived from the original on 23 October 2016. Retrieved 14 December 2016.
 16. ^ "Beach Wrestling Rules Adjusted". United World Wrestling. Retrieved 14 December 2016.
 17. ^ "UWW Disciplines". Retrieved 15 December 2016.
 18. ^ "Wrestling, Freestyle" by Michael B. Poliakoff from Encyclopedia of World the Sport: From Ancient Times to the Present, Vol. 3, p. 1192, eds. David Levinson and Karen Christensen (Santa Barbara, CA: ABC-CLIO, Inc., 1996).
 19. ^ International Federation of Associated Wrestling Styles. "Sambo". FILA. Retrieved 2007-08-09.
 20. ^ Wilson, Kevin. "Legends". Puroresu Central. Retrieved 2009-07-26.
 21. ^ Art Ukraine.com - Posters for State Circus in Ukraine advertising "French Wrestling" (professional Greco Roman wrestling) - Accessed 17 June 2018
 22. ^ "Can mixed martial arts save wrestling?". USATODAY.COM.
 23. ^ "Rogan: The very best skill for MMA is wrestling". The Underground. 19 May 2010.
 24. ^ "UFC® FIGHT PASS™ - Chael Sonnen vs. Nate Marquardt UFC 109". UFC.TV.
 25. ^ Coach Mike R (11 August 2013). "Factgrinder: The 25 Greatest Wrestlers in UFC History". Bloody Elbow.

Notes

 1. ^ Exbroyat of Lyon. He died in 1868. Another claim, is that the founder of Greco-Roman wrestling, was Frenchman Jean Broyasse (death 1872), according to the encyclopedia Gyldendals store konversasjonsleksikon, 1981, p. 2564.

External links