قهرمانی کشتی جهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قهرمانی کشتی جهان
وضعیتفعال
دستهرویداد ورزشی
تاریخ(ها)سپتامبر–اکتبر
بسامدسالیانه
مکان(ها)گوناگون
برپا شده۱۹۰۴ (۱۹۰۴)
سازمان‌دهی شده توسطاتحادیه جهانی کشتی

قهرمانی کشتی جهان رویداد قهرمانی جهان ورزش کشتی می‌باشد که از سوی اتحادیهٔ جهانی کشتی سازماندهی و برگزار می‌شود.

رقابت‌های فرنگی مردان در ۱۹۰۴ و آزاد رقابت‌های در ۱۹۵۱ آغاز گردید. رقابت‌های آزاد زنان نیز از ۱۹۸۷ آغاز شد.

رقابت‌ها

آزاد مردان

سال زمان شهر و کشور میزبان تیم قهرمان
۱۹۵۱ آوریل ۲۶–۲۹ فنلاند هلسینکی، فنلاند  ترکیه
۱۹۵۴ می ۲۲–۲۵ ژاپن توکیو، ژاپن  ترکیه
۱۹۵۷ ژوئن ۱–۲ ترکیه استانبول، ترکیه  ترکیه
۱۹۵۹ اکتبر ۱–۵ ایران تهران، ایران  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۱ ژوئن ۲–۴ ژاپن یوکوهاما، ژاپن  ایران
۱۹۶۲ ژوئن ۲۱–۲۳ ایالات متحده آمریکا تولیدو، ایالات متحده آمریکا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۳ می ۳۱ – ژوئن ۲ بلغارستان صوفیه، بلغارستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۵ ژوئن ۱–۳ بریتانیای کبیر منچستر، بریتانیا  ایران
۱۹۶۶ ژوئن ۱۶–۱۸ ایالات متحده آمریکا تولیدو، ایالات متحده آمریکا  ترکیه
۱۹۶۷ نوامبر ۱۲–۱۴ هند دهلی نو، هند  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۹ مارس ۸–۱۰ آرژانتین مار دل پلاتا، آرژانتین  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۰ ژوئیه ۹–۱۱ کانادا ادمونتون، کانادا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۱ اوت ۲۷–۳۰ بلغارستان صوفیه، بلغارستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۳ سپتامبر ۶–۹ ایران تهران، ایران  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۴ اوت ۲۹– سپتامبر ۱ ترکیه استانبول، ترکیه  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۵ سپتامبر ۵–۱۸ اتحاد جماهیر شوروی مینسک، شوروی  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۷ اکتبر ۲۱–۲۳ سوئیس لوزان، سوئیس  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۸ اوت ۲۴–۲۷ مکزیک مکزیکو سیتی، مکزیک  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۹ اوت ۲۵–۲۸ ایالات متحده آمریکا سن دیگو، ایالات متحده آمریکا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۱ سپتامبر ۱۱–۱۴ یوگسلاوی اسکوپیه، یوگسلاوی  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۲ اوت ۱۱–۱۴ کانادا ادمونتون، کانادا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۳ سپتامبر ۲۶–۲۹ اتحاد جماهیر شوروی کی‌یف، شوروی  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۵ اکتبر ۱۰–۱۳ مجارستان بوداپست، مجارستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۶ اکتبر ۱۹–۲۲ مجارستان بوداپست، مجارستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۷ اوت ۲۶–۲۹ فرانسه کلرمون-فران، فرانسه  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۹ اوت ۳۱ – سپتامبر ۳ سوئیس مارتینی، سوئیس  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۹۰ سپتامبر ۶–۹ ژاپن توکیو، ژاپن  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۹۱ اکتبر ۳–۶ بلغارستان وارنا، بلغارستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۹۳ اوت ۲۵–۲۸ کانادا تورنتو، کانادا  ایالات متحده آمریکا
۱۹۹۴ اوت ۲۵–۲۸ ترکیه استانبول، ترکیه  ترکیه
۱۹۹۵ اوت ۱۰–۱۳ ایالات متحده آمریکا آتلانتا، ایالات متحده آمریکا  ایالات متحده آمریکا
۱۹۹۷ اوت ۲۸–۳۱ روسیه کراسنویارسک، روسیه  روسیه
۱۹۹۸ سپتامبر ۸–۱۱ ایران تهران، ایران  ایران
۱۹۹۹ اکتبر ۷–۱۰ ترکیه آنکارا، ترکیه  روسیه
۲۰۰۱ نوامبر ۲۲–۲۵ بلغارستان صوفیه، بلغارستان  روسیه
۲۰۰۲ سپتامبر ۷–۹ ایران تهران، ایران  ایران
۲۰۰۳ سپتامبر ۱۲–۱۴ ایالات متحده آمریکا نیویورک، ایالات متحده آمریکا  گرجستان

فرنگی مردان

سال زمان شهر و کشور میزبان تیم قهرمان
۱۹۰۴ می ۲۳–۲۶ اتریش-مجارستان وین، اتریش-مجارستان
۱۹۰۵ می ۸–۱۰ آلمان برلین، آلمان
۱۹۰۷ می ۲۰ آلمان فرانکفورت، آلمان
۱۹۰۸ دسامبر ۸–۹ اتریش-مجارستان وین، اتریش-مجارستان
۱۹۰۹ اکتبر ۳ اتریش-مجارستان وین، اتریش-مجارستان
۱۹۱۰ ژوئن ۶ آلمان دوسلدورف، آلمان
۱۹۱۱ مارس ۲۵–۲۸ روسیه هلسینکی، امپراتوری روسیه
۱۹۱۳ ژوئن ۲۷–۲۸ آلمان وروتسواف، آلمان
۱۹۲۰ سپتامبر ۴–۸ اتریش وین، اتریش
۱۹۲۱ نوامبر ۵–۸ فنلاند هلسینکی، فنلاند
۱۹۲۲ مارس ۸–۱۱ سوئد استکهلم، سوئد
۱۹۵۰ مارس ۲۰–۲۳ سوئد استکهلم، سوئد  سوئد
۱۹۵۳ آوریل ۱۷–۱۹ ایتالیا ناپل، ایتالیا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۵۵ آوریل ۲۱–۲۵ آلمان غربی کارلسروهه، آلمان غربی  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۵۸ ژوئیه ۲۱–۲۴ مجارستان بوداپست، مجارستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۱ ژوئن ۵–۷ ژاپن یوکوهاما، ژاپن  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۲ ژوئن ۲۵–۲۷ ایالات متحده آمریکا تولیدو، ایالات متحده آمریکا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۳ ژوئیه ۱–۳ سوئد هلسینگبورگ، سوئد  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۵ ژوئن ۶–۸ فنلاند تامپره، فنلاند  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۶ ژوئن ۲۰–۲۲ ایالات متحده آمریکا تولیدو، ایالات متحده آمریکا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۷ سپتامبر ۱–۳ رومانی بخارست، رومانی  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۶۹ مارس ۳–۵ آرژانتین مار دل پلاتا، آرژانتین  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۰ ژوئیه ۴–۶ کانادا ادمونتون، کانادا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۱ سپتامبر ۲–۵ بلغارستان صوفیه، بلغارستان  بلغارستان
۱۹۷۳ سپتامبر ۱۱–۱۴ ایران تهران، ایران  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۴ اکتبر ۱۰–۱۳ لهستان کاتوویتس، لهستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۵ سپتامبر ۱۱–۱۴ اتحاد جماهیر شوروی مینسک، شوروی  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۷ اکتبر ۱۴–۱۷ سوئد یوتبری، سوئد  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۸ اوت ۲۰–۲۳ مکزیک مکزیکو سیتی، مکزیک  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۷۹ اوت ۲۱–۲۴ ایالات متحده آمریکا سن دیگو، ایالات متحده آمریکا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۱ اوت ۲۸–۳۰ نروژ اسلو، نروژ  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۲ سپتامبر ۹–۱۲ لهستان کاتوویتس، لهستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۳ سپتامبر ۲۲–۲۵ اتحاد جماهیر شوروی کی‌یف، شوروی  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۵ اوت ۸–۱۱ نروژ کولبوتن، نروژ  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۶ اکتبر ۲۳–۲۶ مجارستان بوداپست، مجارستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۷ اوت ۱۹–۲۲ فرانسه کلرمون-فران، فرانسه  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۸۹ اوت ۲۴–۲۷ سوئیس مارتینی، سوئیس  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۹۰ نوامبر ۱۹–۲۱ ایتالیا اوستیا، ایتالیا  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۹۱ سپتامبر ۲۷–۳۰ بلغارستان وارنا، بلغارستان  اتحاد جماهیر شوروی
۱۹۹۳ سپتامبر ۱۶–۱۹ سوئد استکهلم، سوئد  روسیه
۱۹۹۴ سپتامبر ۸–۱۱ فنلاند تامپره، فنلاند  روسیه
۱۹۹۵ اکتبر ۱۲–۱۵ جمهوری چک پراگ، چک  روسیه
۱۹۹۷ سپتامبر ۱۰–۱۳ لهستان وروتسواف، لهستان  روسیه
۱۹۹۸ اوت ۲۷–۳۰ سوئد یوله، سوئد  روسیه
۱۹۹۹ سپتامبر ۲۳–۲۶ یونان پیرئاس، یونان  روسیه
۲۰۰۱ دسامبر ۶–۹ یونان پیرئاس، یونان  کوبا
۲۰۰۲ سپتامبر ۲۰–۲۲ روسیه مسکو، روسیه  روسیه
۲۰۰۳ اکتبر ۲–۵ فرانسه کرتی، فرانسه  گرجستان

آزاد زنان

سال زمان شهر و کشور میزبان تیم قهرمان
۱۹۸۷ اکتبر ۲۴–۲۵ نروژ لورنسکوگ، نروژ  نروژ
۱۹۸۹ اوت ۲۴–۲۵ سوئیس مارتینی، سوئیس  ژاپن
۱۹۹۰ ژوئن ۲۹– ژوئیه ۱ سوئد لولئو، سوئد  ژاپن
۱۹۹۱ اوت ۲۴–۲۵ ژاپن توکیو، ژاپن  ژاپن
۱۹۹۲ سپتامبر ۴–۵ فرانسه ویوربن، فرانسه  ژاپن
۱۹۹۳ اوت ۷–۸ نروژ استاورن، نروژ  ژاپن
۱۹۹۴ اوت ۶–۷ بلغارستان صوفیه، بلغارستان  ژاپن
۱۹۹۵ سپتامبر ۹–۱۱ روسیه مسکو، روسیه  روسیه
۱۹۹۶ اوت ۲۹–۳۱ بلغارستان صوفیه، بلغارستان  ژاپن
۱۹۹۷ ژوئیه ۱۰–۱۲ فرانسه کلرمون-فران، فرانسه  ژاپن
۱۹۹۸ اکتبر ۸–۱۰ لهستان پوزنان، لهستان  روسیه
۱۹۹۹ سپتامبر ۱۰–۱۲ سوئد بودن، سوئد  ایالات متحده آمریکا
۲۰۰۰ سپتامبر ۱–۳ بلغارستان صوفیه، بلغارستان  ژاپن
۲۰۰۱ نوامبر ۲۲–۲۵ بلغارستان صوفیه، بلغارستان  چین
۲۰۰۲ نوامبر ۲–۳ یونان خالکیس، یونان  ژاپن
۲۰۰۳ سپتامبر ۱۲–۱۴ ایالات متحده آمریکا نیویورک، ایالات متحده آمریکا  ژاپن

مشترک

سال زمان شهر و کشور میزبان تیم قهرمان
آزاد مردان فرنگی مردان آزاد زنان
۲۰۰۵ سپتامبر ۲۶ – اکتبر ۲ مجارستان بوداپست، مجارستان  روسیه  مجارستان  ژاپن
۲۰۰۶ سپتامبر ۲۵– اکتبر ۱ چین گوانگ‌ژو، چین  روسیه  ترکیه  ژاپن
۲۰۰۷ سپتامبر ۱۷–۲۳ جمهوری آذربایجان باکو، آذربایجان  روسیه  ایالات متحده آمریکا  ژاپن
۲۰۰۸ اکتبر ۱۱–۱۳ ژاپن توکیو، ژاپن  ژاپن
۲۰۰۹ سپتامبر ۲۱–۲۷ دانمارک هرنینگ، دانمارک  روسیه  ترکیه  جمهوری آذربایجان
۲۰۱۰ سپتامبر ۶–۱۲ روسیه مسکو، روسیه  روسیه  روسیه  ژاپن
۲۰۱۱ سپتامبر ۱۲–۱۸ ترکیه استانبول، ترکیه  روسیه  روسیه  ژاپن
۲۰۱۲ سپتامبر ۲۷–۲۹ کانادا استراتکونا، کانادا  چین
۲۰۱۳ سپتامبر ۱۶–۲۲ مجارستان بوداپست، مجارستان  ایران  روسیه  ژاپن
۲۰۱۴ سپتامبر ۸–۱۴ ازبکستان تاشکند، ازبکستان  روسیه  ایران  ژاپن
۲۰۱۵ سپتامبر ۷–۱۵ ایالات متحده آمریکا لاس وگاس، ایالات متحده آمریکا  روسیه  روسیه  ژاپن
۲۰۱۶ دسامبر ۱۰–۱۱ مجارستان بوداپست، مجارستان
۲۰۱۷ اوت ۲۱–۲۶ فرانسه پاریس، فرانسه  ایالات متحده آمریکا  روسیه  ژاپن
۲۰۱۸ اکتبر ۲۲–۲۸ مجارستان بوداپست، مجارستان  روسیه  روسیه  ژاپن
۲۰۱۹ سپتامبر ۱۴–۲۲ قزاقستان نورسلطان، قزاقستان  روسیه  روسیه  ژاپن
۲۰۲۱ اکتبر ۲–۱۰ نروژ اسلو، نروژ  روسیه  روسیه  ژاپن
۲۰۲۲ سپتامبر ۱۰–۱۸ روسیه کراسنویارسک، روسیه

جدول تمامی مدال‌ها

به‌روز رسانی شده پس از مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۱

رتبهکشورطلانقرهبرنزمجموع
۱ اتحاد جماهیر شوروی۲۵۳۹۳۶۹۴۱۵
۲ ژاپن۱۲۲۷۰۷۹۲۷۱
۳ روسیه۱۱۱۶۸۹۶۲۷۵
۴ ایالات متحده آمریکا۷۵۹۶۱۰۰۲۷۱
۵ ایران۶۶۵۸۷۲۱۹۶
۶ بلغارستان۶۳۹۳۱۰۰۲۵۶
۷ ترکیه۵۴۶۱۷۵۱۹۰
۸ مجارستان۳۱۵۱۵۰۱۳۲
۹ سوئد۳۱۴۰۴۸۱۱۹
۱۰ کوبا۳۰۲۸۴۸۱۰۶
۱۱ چین۲۷۲۰۳۳۸۰
۱۲ فرانسه۲۶۲۲۲۲۷۰
۱۳ آلمان۲۲۲۸۴۶۹۶
۱۴ فنلاند۲۲۲۶۲۵۷۳
۱۵ اوکراین۱۹۱۹۵۲۹۰
۱۶ جمهوری آذربایجان۱۶۲۸۳۴۷۸
۱۷ لهستان۱۵۳۸۳۶۸۹
۱۸ رومانی۱۵۳۲۳۵۸۲
۱۹ گرجستان۱۵۱۵۳۶۶۶
۲۰ کره جنوبی۱۴۲۳۲۵۶۲
۲۱ کانادا۱۴۱۸۳۰۶۲
۲۲ ارمنستان۱۳۹۱۵۳۷
۲۳ نروژ۱۲۱۶۲۷۵۵
۲۴ اتریش۱۱۹۸۲۸
۲۵ کره شمالی۱۰۵۱۰۲۵
۲۶ آلمان غربی۹۱۳۱۹۴۱
۲۷ آلمان شرقی۸۲۳۲۳۵۴
۲۸ مغولستان۷۲۱۴۱۶۹
۲۹ بلاروس۶۱۷۲۷۵۰
۳۰ ازبکستان۶۱۰۱۹۳۵
۳۱Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg یوگسلاوی۵۱۹۱۷۴۱
۳۲ قزاقستان۵۱۸۳۱۵۴
۳۳ دانمارک۵۷۱۰۲۲
۳۴RWF logo.svg فدراسیون کشتی روسیه۴۵۹۱۸
۳۵ ایتالیا۳۸۱۲۲۳
۳۶ مولداوی۳۷۱۱۱
۳۷ چکسلواکی۳۶۱۱۲۰
۳۸ قرقیزستان۳۴۹۱۶
۳۹ ونزوئلا۳۴۵۱۲
۴۰ مصر۳۲۵۱۰
۴۱ صربستان۳۱۶۱۰
۴۲ استونی۲۳۴۹
۴۳ هند۱۵۱۴۲۰
۴۴ تایوان۱۵۶۱۲
۴۵ یونان۱۳۱۱۱۵
۴۶ اسرائیل۱۱۴۶
۴۷ بلژیک۱۰۱۲
۴۸ جمهوری چک۰۲۳۵
۴۹ اسلواکی۰۲۲۴
۵۰ نیجریه۰۱۴۵
۵۱ لتونی۰۱۳۴
 لیتوانی۰۱۳۴
 هلند۰۱۳۴
۵۴ کرواسی۰۱۲۳
۵۵ لبنان۰۱۱۲
 مقدونیه۰۱۱۲
 پورتوریکو۰۱۱۲
۵۸ بحرین۰۱۰۱
 برزیل۰۱۰۱
 تاجیکستان۰۱۰۱
 ترکمنستان۰۱۰۱
 تونس۰۱۰۱
۶۳ اسپانیا۰۰۳۳
 سوئیس۰۰۳۳
۶۵ بوهم۰۰۲۲
 پاکستان۰۰۲۲
۶۷ آرژانتین۰۰۱۱
 آلبانی۰۰۱۱
 بریتانیای کبیر۰۰۱۱
 سوریه۰۰۱۱
 شیلی۰۰۱۱
 کلمبیا۰۰۱۱
مجموع (۷۲ کشور)۱۱۷۰۱۱۶۵۱۴۹۵۳۸۳۰
  • نام‌هایی که به صورت مورب هستند، کشورهایی می‌باشند که دیگر وجود خارجی ندارند.

عناوین تیمی

کشور FS GR FW مجموع
 اتحاد جماهیر شوروی ۲۲ ۲۶ ۰ ۴۸
 روسیه ۱۳ ۱۴ ۲ ۲۹
 ژاپن ۰ ۰ ۲۴ ۲۴
 ترکیه ۵ ۲ ۰ ۷
 ایران ۵ ۱ ۰ ۶
 ایالات متحده آمریکا ۳ ۱ ۱ ۵
 چین ۰ ۰ ۲ ۲
 گرجستان ۱ ۱ ۰ ۲
RWF logo.svg فدراسیون کشتی روسیه ۱ ۱ ۰ ۲
 جمهوری آذربایجان ۰ ۰ ۱ ۱
 بلغارستان ۰ ۱ ۰ ۱
 کوبا ۰ ۱ ۰ ۱
 مجارستان ۰ ۱ ۰ ۱
 نروژ ۰ ۰ ۱ ۱
 سوئد ۰ ۱ ۰ ۱

چند مدال طلایی‌ها

در جدول‌های زیر نام کشتی‌گیرانی که حداقل ۵ نشان طلا کسب کرده‌اند آورده شده‌است. اعداد پررنگ نشان دهندهٔ بیشترین مدال‌های کسب شده در میان تمام کشتی‌گیران آن بخش است (کسانی که در این جدول‌ها قرار ندارند نیز شامل شده‌اند) و نام‌های پررنگ نشان دهندهٔ کشتی‌گیرانی است که همچنان فعالیت داشته و در رقابت‌ها حضور دارند.

آزاد مردان

رتبه کشتی‌گیر کشور اوزان از تا طلا نقره برنز مجموع
۱ والنتین یوردانف  بلغارستان ۵۲ ک‌گ ۱۹۸۳ ۱۹۹۵ ۷ ۲ ۱ ۱۰
۲ الکساندر مدوید  اتحاد جماهیر شوروی ۸۷+ ک‌گ / ۹۷ ک‌گ /
۹۷+ ک‌گ / ۱۰۰+ ک‌گ
۱۹۶۱ ۱۹۷۱ ۷ ۱ ۱ ۹
۳ سرگئی بلوگلازوف  اتحاد جماهیر شوروی ۵۷ ک‌گ / ۶۲ ک‌گ ۱۹۷۹ ۱۹۸۷ ۶ ۱ ۷
آرسن فادزائف  اتحاد جماهیر شوروی ۶۸ ک‌گ / ۷۴ ک‌گ ۱۹۸۳ ۱۹۹۱ ۶ ۱ ۷
۵ بووایسار سایتیف  روسیه ۷۴ ک‌گ / ۷۶ ک‌گ ۱۹۹۵ ۲۰۰۵ ۶ ۶
۶ ماخاربک خادارتسف  اتحاد جماهیر شوروی
 روسیه
۹۰ ک‌گ ۱۹۸۶ ۱۹۹۵ ۵ ۲ ۱ ۸
۷ حاجی‌مراد گاتسالوف  روسیه ۹۶ ک‌گ / ۱۲۰ ک‌گ / ۱۲۵ ک‌گ ۲۰۰۵ ۲۰۱۴ ۵ ۱ ۱ ۷
۸ علی علیف  اتحاد جماهیر شوروی ۵۲ ک‌گ / ۵۷ ک‌گ ۱۹۵۹ ۱۹۶۷ ۵ ۱ ۶
عبدالرشید سعدالله‌اف  روسیه
RWF logo.svg ف. ک. روسیه
۸۶ ک‌گ / ۹۷ ک‌گ ۲۰۱۴ ۲۰۲۱ ۵ ۱ ۶
۱۰ لری خابلوف  اتحاد جماهیر شوروی
 روسیه
۱۰۰ ک‌گ / ۱۳۰ ک‌گ ۱۹۸۵ ۱۹۹۵ ۵ ۱ ۶
۱۱ جردن باروز  ایالات متحده آمریکا ۷۴ ک‌گ / ۷۹ ک‌گ ۲۰۱۱ ۲۰۲۱ ۵ ۳ ۸
۱۲ عبدالله موحد  ایران ۷۰ ک‌گ / ۶۸ ک‌گ ۱۹۶۵ ۱۹۷۰ ۵ ۵

فرنگی مردان

رتبه کشتی‌گیر کشور اوزان از تا طلا نقره برنز مجموع
۱ الکساندر کارلین  اتحاد جماهیر شوروی
 روسیه
۱۳۰ ک‌گ ۱۹۸۹ ۱۹۹۹ ۹ ۹
۲ حمید سوریان  ایران ۵۵ ک‌گ / ۵۹ ک‌گ ۲۰۰۵ ۲۰۱۴ ۶ ۶
۳ میخایین لوپز  کوبا ۱۲۰ ک‌گ / ۱۳۰ ک‌گ ۲۰۰۵ ۲۰۱۵ ۵ ۳ ۸
۴ گوگی کوگواشویلی  روسیه ۹۰ ک‌گ / ۹۷ ک‌گ ۱۹۹۳ ۱۹۹۹ ۵ ۱ ۶
۵ نیکولای بالبوشین  اتحاد جماهیر شوروی ۱۰۰ ک‌گ ۱۹۷۳ ۱۹۷۹ ۵ ۵
ویکتور ایگومنف  اتحاد جماهیر شوروی ۷۸ ک‌گ / ۷۴ ک‌گ ۱۹۶۶ ۱۹۷۱ ۵ ۵
والری رزانتسف  اتحاد جماهیر شوروی ۹۰ ک‌گ ۱۹۷۰ ۱۹۷۵ ۵ ۵
الکساندر توموف  بلغارستان ۱۰۰+ ک‌گ ۱۹۷۱ ۱۹۷۹ ۵ ۵

آزاد زنان

رتبه کشتی‌گیر کشور اوزان از تا طلا نقره برنز مجموع
۱ سائوری یوشیدا  ژاپن ۵۵ ک‌گ / ۵۳ ک‌گ ۲۰۰۲ ۲۰۱۵ ۱۳ ۱۳
۲ کائوری ایچو  ژاپن ۶۳ ک‌گ / ۵۸ ک‌گ ۲۰۰۲ ۲۰۱۵ ۱۰ ۱۰
۳ هیتومی اوبارا  ژاپن ۵۱ ک‌گ / ۴۸ ک‌گ ۲۰۰۰ ۲۰۱۱ ۸ ۸
۴ کریستین نوردهاگن ویرلینگ  کانادا ۷۰ ک‌گ / ۶۸ ک‌گ / ۷۵ ک‌گ ۱۹۹۳ ۲۰۰۱ ۶ ۱ ۱ ۸
۵ یایوی اورانو  ژاپن ۷۵ ک‌گ / ۷۰ ک‌گ / ۶۵ ک‌گ ۱۹۹۰ ۱۹۹۶ ۶ ۱ ۷
۶ ادلاین گری  ایالات متحده آمریکا ۶۷ ک‌گ / ۷۲ ک‌گ / ۷۵ ک‌گ / ۷۶ ک‌گ ۲۰۱۱ ۲۰۲۱ ۶ ۲ ۷
۷ کیوکو هاماگوچی  ژاپن ۷۵ ک‌گ / ۷۲ ک‌گ ۱۹۹۷ ۲۰۱۰ ۵ ۲ ۳ ۱۰
۸ ژونگ ژیوئه  چین ۴۴ ک‌گ / ۴۷ ک‌گ / ۴۶ ک‌گ ۱۹۹۱ ۱۹۹۹ ۵ ۲ ۷
۹ شوکو یوشیمورا  ژاپن ۴۴ ک‌گ ۱۹۸۷ ۱۹۹۶ ۵ ۱ ۳ ۹
۱۰ لیو دونگ‌فنگ  چین ۷۵ ک‌گ ۱۹۹۱ ۱۹۹۷ ۵ ۱ ۶
استانکا زلاتوا  بلغارستان ۷۲ ک‌گ ۲۰۰۶ ۲۰۱۱ ۵ ۱ ۶
۱۲ نیکولا هارتمن  اتریش ۶۱ ک‌گ / ۶۲ ک‌گ ۱۹۹۳ ۲۰۰۰ ۵ ۵

جستارهای وابسته

منابع

پیوند به بیرون