کروموزوم Y

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کروموزوم ایگرگ)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بشر Y - chromatid

کروموزوم Y (یا کروموزوم ایگرگ) یکی از دو کروموزومهایی است که در اکثر پستانداران از جمله انسان کار تعیین جنسیت را به عهده دارد. در پستانداران، این کروموزوم حاوی ژن SRY است که باعث ایجاد بیضهها می‌شود. کروموزوم Y در انسان از حدود ۶۰،۰۰۰،۰۰۰ جفت باز تشکیل شده‌است. دی ان ای در کروموزوم Y از پدر به پسر منتقل می‌رسد، در نتیجه در واقع می‌توان گفت بسیاری از نام‌های خانوادگی را ردیابی می‌کند. تجزیه و تحلیل دی ان ای به این دلیل در پژوهش‌های تاریخچهٔ خانواده‌ها استفاده می‌شود.

مرور کلی[ویرایش]

اکثر پستانداران دارای یک جفت کروموزوم جنسی در هر سلول هستند. مردها دارای یک کروموزوم Y و یک کروموزوم ایکس و زن‌ها دارای دو کروموزوم ایکس هستند. در پستانداران، کروموزوم Y حاوی ژن SRY است که باعث رشد و نمو جنین به شکل یک مذکر می‌شود. کروموزوم Y انسان و پستانداران دیگر ژن‌های دیگر مورد نیاز برای تولید اسپرم‌های طبیعی را نیز در بردارند.

کروموزوم Y بشر[ویرایش]

در انسان، کروموزوم Y حدود ۵۸ میلیون جفت باز (بلوک‌های سازنده دی ان ای) است که حدود ۲ درصد از کل دی ان ای سلول‌های مرد را تشکیل می‌دهد[۱]. کروموزوم Y انسان حاوی ۸۶ [۲] ژن است، که تنها ۲۳ پروتئین مجزا را کد می‌کند.

طبق کتاب امری ، پس از پایان پروژه‌ی ژنوم انسان مشخص شد که حدود ۳۷۵ ژن روی کروموزوم Y قرار دارد و از آنجایی که مردها یک کروموزوم Y دارند، نسبت به ژنهایی که بر روی این کروموزوم قرار دارند(خارج نواحی شبه اتوزومی) حالت همی زایگوس دارند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. [46] ^ کتابخانه ملی پزشکی، مرجع اصلی ژنتیک
  2. غفاری، سعید رضا، ژنتیک برای کارشناسان نظام سلامت، تهران" انتشارات اندیشه سرا, ۱۳۸۵

پیوند به بیرون[ویرایش]