پیاده (شطرنج)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
c5 black cross
c4 white pawn
e4 black cross
e3 black cross
e2 white pawn
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
حرکات های مجاز سرباز.
سرباز سفید
مهره‌های شطرنج
Chess kdt45.svg شاه Chess klt45.svg
Chess qdt45.svg وزیر Chess qlt45.svg
Chess rdt45.svg رخ Chess rlt45.svg
Chess bdt45.svg فیل Chess blt45.svg
Chess ndt45.svg اسب Chess nlt45.svg
Chess pdt45.svg پیاده Chess plt45.svg

پیاده یا سرباز (♙♟)، پرتعدادترین و درعین حال ضعیفترین مهره در بازی شطرنج است. این مهره نماد پیاده‌نظام در بازی شطرنج است. هر بازیکن در ابتدای بازی دارای ۸ مهره سرباز است. خانهٔ استقرار اولیه سربازها برای بازیکن سپیدرنگ به ترتیب a2, b2, c2, … , h2 و برای بازیکن سیاه‌رنگ a7, b7, c7, … , h7 است. پیاده به جز حرکت اول که می‌تواند ۲ خانه مستقیم به جلو برود، بقیهٔ حرکت‌ها را باید خانه به خانه و فقط مستقیم انجام دهد. سرباز در حرکت مستقیم نمی‌تواند مهرهٔ حریف را بزند.سرباز پس از رسیدن به انتهای صفحه شطرنج می‌تواند ارتقا پیدا کند . و این کار برای او هیچ مدت زمان مشخصی ندارد . و می‌تواند آن را بسته به شرایط تغییر دهد . لازم به ذکر است اکثراً ترجیح می‌دهند وزیر را وارد بازی کنند ولی در بعضی مواقع استراتژیک حاکم بر بازی مشخص کنند ورود مهره ارتقا یافته‌است ،پیاده درخانه آخر که به عنوان وزیر درخانه آخر گذاشته میشود میتواند به صورت مسقیم و ضربدری گذاشته شود.

خصوصیات[ویرایش]

پیاده ضعیف‌ترین مهرهٔ شطرنج است، اما می‌تواند به مهره‌ای قوی‌تر تبدیل‌شود. اگر پیاده به آخرین ردیف صفحه شطرنج برسد، به یک سوار به انتخاب شطرنج باز (هر مهره‌ای به جز خود پیاده و شاه) تبدیل می‌شود. این حرکت را ترفیع پیاده می‌نامند. بیشتر بازیکنان شطرنج ترجیح می‌دهند که پیاده خود را به وزیر تبدیل‌کنند، اما در برخی وضعیت‌های خاص ممکن است رخ، فیل یا اسب بهتر از وزیر باشند. مهرهٔ تازه در همان خانه جایگزین پیاده می‌شود. ترفیع پیاده یک حرکت مستقل نیست (یعنی نیازی ندارد که شطرنج‌باز منتظر نوبت حرکت بعدی خود باشد) و همزمان با عزیمت پیاده به عرض هشتم خودش، اجرا می‌شود اما پیاده‌ای که به عرض هشتم رسیده است، باید حتماً ترفیع یابد و نمی‌توان از ارتقای آن صرف نظر کرد.

پیاده پس از رسیدن به آخرین ردیف در خانهٔ حریف باید به مهرهٔ دلخواه بازیکن تبدیل شود. سرباز تنها مهره‌ای ست که به همان شکل که حرکت می‌کند مهرهٔ حریف را نمی‌زند بلکه فقط مهره‌هایی که در دو خانه چپ و راست خانه جلوی خود هستند را می‌تواند بزند. به بیان بهتر سرباز مستقیم پیش می‌رود و کج می‌زند.

همین‌طور پیاده تنها مهره‌ایست که فقط به سمت جلو پیش می‌رود و به همین دلیل، غیرممکن است به خانه پیشین خود بازگردد .[۱]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Pawn (chess)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۰.