شاه (شطرنج)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مهره‌های شطرنج

شاه

وزیر

رخ

فیل

اسب

پیاده

شاه در شطرنج مهم‌ترین مهرهٔ بازی است. اگر مورد حملهٔ حریف قرار گیرد در وضعیت کیش قرار می‌گیرد و اگر نتوان کیش را برطرف نمود، مات یا کیش‌ومات اتفاق افتاده و بازی با پیروزی حریف به پایان رسیده‌است.

شاه در هر حرکت می‌تواند یک خانه در تمامی جهات (عرض، طول و قطر) حرکت کند. شاه به دلیل اهمیت و آسیب‌پذیری معمولاً در اوایل و اواسط بازی فعالیت چندانی ندارد اما در آخر بازی می‌تواند یک مهرهٔ قوی و مؤثر باشد.

محل قرار گرفتن شاه سفید در خانهٔ سمت راست وزیر و شاه سیاه در انتهای صفحه روبروی شاه سفید است. بر اساس علائم بازی شطرنج شاه سفید در خانهٔ e1 و شاه سیاه در خانهٔ e8 قرار می‌گیرد.

نکته اگر شاه‌های بازی از هم دو خانه فاصله داشته باشند شاه‌ها نمی‌تواند ان شاه دیگری را کیش کند و همیشه باید یک فاصله داشته باشد. یکی دیگر از قانون های دیگر که قرار دادی است عبارت از : تا هنگامی که شاه کیش نشود اجازه ی حرکت ندارد ، مگر اینکه در 13 نرکت پایانی یا پات باشد.

منابع[ویرایش]

  • مایزلیس، ایلیا لویچ (۱۳۷۸تئوری بنیادی شطرنج، ترجمهٔ رضا رضایی، تهران: ساغر و فرزین، شابک ۵-۱۹-۰۰۰۶۹۶-۴
  • Piececlopedia: King
  • Wikipedia contributors, "King (chess)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=King_(chess)&oldid=378175337 (accessed August 25, 2010).