رخ (شطرنج)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رُخ یکی از مهره‌های شطرنج است که می‌تواند به طور نامحدود در طول و عرض صفحهٔ شطرنج حرکت کند. هر یک از بازیکنان دو رخ دارد که در گوشه‌های صفحه قرار می‌گیرند. رخ‌های بازیکن سفید در خانه‌های a1 و h1 و رخ‌های بازیکن سیاه در خانه‌های a8 و h8 قرار دارند.

رخ گاهی در زبان محاوره قلعه هم نامیده می‌شود[نیازمند منبع]، هرچند قلعه در واقع نام حرکت ویژه‌ای در بازی است که توسط شاه و رخ انجام می‌شود.

مهره‌های شطرنج
Chess kdt45.svg شاه Chess klt45.svg
Chess qdt45.svg وزیر Chess qlt45.svg
Chess rdt45.svg رخ Chess rlt45.svg
Chess bdt45.svg فیل Chess blt45.svg
Chess ndt45.svg اسب Chess nlt45.svg
Chess pdt45.svg پیاده Chess plt45.svg
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
d8 white circle
g8 black circle
d7 white circle
e7 white pawn
f7 black circle
g7 black rook
h7 black circle
d6 white circle
g6 black circle
d5 white circle
g5 black pawn
a4 white circle
b4 white circle
c4 white circle
d4 white rook
e4 white circle
f4 white circle
g4 white circle
h4 white circle
d3 white circle
d2 white circle
d1 white circle
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
رخ سفید می‌تواند در مسیرهای سفید رنگ حرکت نماید و رخ سیاه می‌تواند هم می‌تواند در خانه‌های مشخص شده به رنگ سیاه حرکت نماید و هم سرباز سفید را بزند

رخ و وزیر به سوارهای سنگین معروف‌اند که از دو سوار سبک یعنی فیل و اسب قوی‌ترند. ارزش نسبی رخ برابر با حدود ۵ پیاده، حدود ۲ یا ۱٫۵ پیاده بیشتر از فیل یا اسب و ارزش دو رخ کمی بیشتر از یک وزیر برآورد می‌شود.

در ابتدای بازی رخ‌ها از سوی هیچ‌یک از مهره‌های دیگر حمایت نمی‌شوند به همین دلیل معمولاً ترجیح داده می‌شود که با انجام حرکت قلعه و خالی کردن تمام مهره‌های بین دو رخ از عرض نخست صفحه دو رخ را مورد حمایت یکدیگر قرار داده و آن را به خانهٔ مناسب برای فشار بر ستون مورد نظر انتقال داد.

یکی از اهداف اصلی بازی با رخ قرار دادن آن در خانهٔ نخست یک ستون باز، یعنی ستونی که هیچ پیاده‌ای در آن قرار ندارد، یا یک ستون نیمه‌باز، یعنی ستونی که فقط پیاده‌های خودی در آن قرار دارند، است. در این وضعیت تمام خانه‌های ستون در کنترل رخ قرار می‌گیرد، حتی اگر یک ستون اهمیت فوق‌العاده‌ای داشته باشد می‌توان رخ را یک خانه جلوتر برده و رخ دیگر را نیز به آن ستون انتقال داد.

رخ به‌ویژه در عرض یکی به آخر (هفتم سفید و دوم سیاه) بسیار نیرومند است چون هم پیاده‌های حرکت‌نکرده حریف را تهدید می‌کند و هم راه حرکت شاه حریف را می‌بندد.

وجود دو رخ در عرض یکی به آخر معمولاً برای پیروزی کفایت می‌کند یا دست‌کم به مساوی با کیش دائمی می‌انجامد.

منابع[ویرایش]

  • مایزلیس، ایلیا لویچ (۱۳۷۸تئوری بنیادی شطرنج، ترجمهٔ رضا رضایی، تهران: ساغر و فرزین، شابک ۵-۱۹-۰۰۰۶۹۶-۴
  • Wikipedia contributors, "Rook (chess)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Rook_(chess)&oldid=377586917 (accessed August 27, 2010).
  • Piececlopedia: Rook