پریتونیتیس واگیردار گربه‌سانان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سلول‌های کبد آلوده به FIP در حال التهاب

پریتونیت عفونی گربه‌سانان یا التهاب صفاقی عفونی گربه‌سانان (به انگلیسی: Feline infectious peritonitis) یا (FIP) یک بیماری اغلب کشنده و درمان‌ناپذیر است که گربه‌ها را آلوده می‌کند. باور بعضی دانشمندان بر این است که این بیماری به دلیل شیوع ویروس پریتونیت عفونی گربه‌سانان (FIPV) به وجود می‌آید؛ ویروسی که جهش‌یافته ویروس کوروناویروس روده‌ای گربه سانان (FECV) است. ویروس جهش‌یافته توانایی حمله و رشد در انواع مشخصی از گویچه‌های سفید به نام ماکروفاژها را دارد. پاسخ سامانه دفاعی بدن باعث ایجاد التهاب در اندام‌های آلوده می‌شود. این بیماری در کل کشنده‌است،[۱] اما نرخ کشتار آن ۱ در ۵۰۰۰ برای خانه‌هایی است که یک تا دو گربه نگه می‌دارند.

واکسنی برای این بیماری ساخته شده‌است که از راه دستگاه تنفسی وارد بدن جانور می‌شود ولی کارایی آن مورد تردید است و تاکنون ثابت نشده که پیشگیری‌کنندهٔ قوی‌ای بوده باشد.[۲]

انتقال عفونت :

FECVبسیار معمول است به ویژه درمکان‌هایی که گروه‌های زیادی از گربه‌ها باهم نگه داشته شوند (پناهگاه حیوانات و پرورشگاه‌ها و...) از طریق استنشاق یا خوردن این ویروس آلوده می‌شوند.رایج‌ترین منبع آلودگی مدفوع است اگرچه سطوح آلوده مثل ظروف غذاولباس می‌تواند ویروس را به خوبی منتقل کنند.

منابع[ویرایش]

  1. «پریتونیتیس واگیردار گربه‌سانان». دانشگاه کرنل: دانشکده دامپزشکی. دریافت‌شده در ۱۰ ژوئن ۲۰۱۲.
  2. «Feline Infectious Peritonitis (FIP)». Vet info. بایگانی‌شده از اصلی در ۸ مه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۰ ژوئن ۲۰۱۲.