پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «یونیورسال پیکچرز»

ویکی سازی
(ویکی سازی)
برچسب‌ها: متن دارای ویکی‌متن نامتناظر ویرایش‌گر دیداری
{{ویکی‌سازی}}{{جعبه اطلاعات شرکت
| نام شرکت = یونیورسال پیکچرز
| تصویر = File:Universal Pictures logo.svg
== تاریخچه ==
=== سال‌های اولیه قرن بیستم ===
در سال ۱۹۰۵ زمانی که [[کارل لمله|'''''کارل لِملی''''']] آلمانی‌تبار در [[شیکاگو]] به دنبال مکان مناسبی برای افتتاح فروشگاه لباس خود می‌گشت، به‌طور اتفاقی به صفی از مردم که برای رفتن به [[نیکلودئون (سینما)|نیکلودئون]] یا سینماهای اولیه و ارزان قیمت آن دوران که [[فیلم|تصاویر متحرک]] ساده‌ای را به نمایش می‌گذاشتند، برخورد کرد. او که از میزان شوق مردم برای دیدن این فیلم‌های اولیه حیرت کرده بود تغییر مسیر داده و سینمای White Front را تأسیس کرد. در کمتر از یک ماه هزینه سرمایه‌گذاری او بازگشت و او به همراه شریک خود Robert[[رابرت Cochraneکوچران|رابرت کوکران]] دومین سالن خود را نیز تأسیس کرد. این سرمایه‌گذاریهاسرمایه‌گذاری ها ادامه داشت و رفته رفته آنان را به یکی از بزرگترین پخش کننده‌های کشور مبدل ساخت. تا سال ۱۹۰۹ لاامللملی و کوچران از تجارت خود در آمریکا و [[کانادا]] بیش از ده هزار دلار در هفته درآمد داشتند. اما تا به اینجا آن‌ها صرفاً توزیع‌کننده بودند و تولید فیلم در انحصار [[شرکت ثبت اختراعات متحرک|'''''شرکت ثبت اختراعات متحرک''''']] (که به مخفف MMP شناخته می شد) بود که توسط [[توماس ادیسون|ادیسون]] -مخترع موتورهای الکتریکی داخل دوربینها و پروژکتورها- حمایت می‌شد. بعد از اختلافات و مشاجرات پیش آمده لملی تصمیم گرفت که دیگر پولی به ادیسون پرداخت نکند. قطع همکاری با [[شرکت ثبت اختراعات متحرک|MMP]] که تنها قدرت انحصاری تولید فیلم در آن زمان بود، آن‌ها را که دیگر فیلمی برای توزیع و فروش نداشتند، به صرافت تولید فیلم‌های خودشان انداخت.
اما تا به اینجا آن‌ها صرفاً توزیع‌کننده بودند و تولید فیلم در انحصار Motion Picture Patents بود که توسط ادیسون -مخترع موتورهای الکتریکی داخل دوربینها و پروژکتورها- حمایت می‌شد. بعد از اختلافات و مشاجرات پیش آمده لاامل تصمیم گرفت که دیگر پولی به ادیسون پرداخت نکند. قطع همکاری با کمپانی MPP که تنها قدرت انحصاری تولید فیلم در آن زمان بود، آن‌ها را که دیگر فیلمی برای توزیع و فروش نداشتند، به صرافت تولید فیلم‌های خودشان انداخت.
 
اولین تلاش آن‌ها تحت نام «کمپانی[[شرکت مستقل تصاویر متحرک»|'''''شرکت یامستقل Independentتصاویر Motionمتحرک''''']] Pictureیا ('''''IMP)''''' تولید فیلمی با نام Hiawatha[[هیاواتا (فیلم)|هیاواتا]] بود.
 
IMP رفته رفته به تولیدات خود سرعت بخشید و از آن جا که برخلاف سیاست‌های [[شرکت ثبت اختراعات متحرک|کمپانی ادیسون]] که نام عوامل و بازیگران را در فیلم درج نمی‌کرد با گذاشتن تیتراژ روی فیلم‌ها و شناساندن آن‌ها به مردم، بسیاری از بازیگران را به سوی خود جلب کرد و اولین سیستم ستاره پروری در [[صنعت سینما]] را بنیان نهاد. در سال ۱۹۱۲ با ادغام IMP که به سطح تولید یک فیلم در هفته رسیده بود و پنج شرکت دیگر، کمپانی '''''تولید فیلم یونیورسال''''' (به انگلیسی: '''''Universal Film Manufacturing''''') شکل گرفته و لاامللملی اولین رئیس آن شد. در آن سال‌ها یونیورسال، پکیجی از فیلم‌های گوناگون ارائه می‌داد که به صاحبان سینماها اجازه می‌داد هر روز فیلم جدیدی برای نمایش داشته باشند. کاملترین بسته آن‌ها شامل دو حلقه [[فیلم کمدی]]، یک سریال و یک فیلم بلند بود. آن‌ها حتی در سال ۱۹۱۳ فیلم‌های خبری هفتگی با عنوان Universal Animated Weekly تولید می‌کردند.
در آن سال‌ها یونیورسال، پکیجی از فیلم‌های گوناگون ارائه می‌داد که به صاحبان سینماها اجازه می‌داد هر روز فیلم جدیدی برای نمایش داشته باشند. کاملترین بسته آن‌ها شامل دو حلقه [[فیلم کمدی]]، یک سریال و یک فیلم بلند بود. آن‌ها حتی در سال ۱۹۱۳ فیلم‌های خبری هفتگی با عنوان Universal Animated Weekly تولید می‌کردند.
 
اولین فیلم بلند داستانی آن‌ها Traffic[[ترافیک inدر Soulsسولس]] (۱۹۱۳) بیش از نیم میلیون دلار فروخت که عمده موفقیتش مرهون تکنیک‌هایتکنیک‌ های جدید و خلاقانه تدوین آن بود که حسی از وقوع چندین اتفاق در یک سکانس را به تماشاگران منتقل می‌کرد. مفهومی که پیش از این در سالن‌های سینما دیده نشده بود.
 
در سال ۱۹۱۴ یونیورسال با افتتاح مجموعه استودیوهای خود در [[کالیفرنیا]] ظرفیت فیلم‌سازی خود را بیش از پیش گسترش داد. لاامللملی با خرید فضایی به وسعت بیش از ۹۳۰ هزار متر مربع در [[دره سن فرناندو]]<nowiki/>ی کالیفرنیا در نزدیکی [[لس آنجلس]] به قیمت ۱۶۵ هزار دلار، رؤیای خود را برای داشتن استودیویی به ابعاد یک شهر به واقعیت تبدیل کرد. جشن افتتاح این مجموعه عظیم که در ابتدا برای مدیران و صاحبان صنعت سینما برنامه‌ریزی شده بود هزاران نفر از مردم عادی را نیز به خود جلب کرد. یونیورسال از این استقبال و هیجان عمومی نهایت بهره را برد و با ترتیب دادن تورهایی به قیمت ۲۵ سنت، بازدیدهای عمومی از استودیوهایش را راه اندازی کرد تا اختراع فیلم‌های ناطق که نیازمند استودیوهای دربسته بود روزانه بیش از ۵۰۰ نفر بازدیدکننده داشته باشد.
 
یونیورسال در سال ۱۹۱۵ بیش از ۲۵۰ فیلم تولید کرد؛ فیلمهایی که بر اساس میزان بودجه تقسیم‌بندی می‌شدند. «[[پر سرخ (فیلم)|پر سرخ]]» و «[[پرنده آبی (فیلم ۱۹۱۵)|پرنده آبی]]» به ترتیب بودجه‌های کم و متوسط را دریافت می‌کردند و «[[جواهر (فیلم ۱۹۱۵)|جواهر]]» عنوان رده فیلمهایی بود که بالاترین بودجه و ستاره‌های آن دوران سینما را در اختیار داشتند. بازیگرانی چون Harry[[هری Carrey,کری Carmel(بازیگر)|هری Myers,کری]]٬ Radolph[[کرمل Valentinoمایرز|کارمل مایرز]]٬ [[رودولف والنتینو|رودلف والنتینو]] و کارگردانی چون Erich[[اریش Vonفن Strheimاشتروهایم|اریش فون اشتروهایم]] و البته [[جان فورد]] که با پیوستنش به یونیورسال تلاش می‌کرد تا ژانر [[وسترن|ژانر وسترن]] آمریکایی را با بسیاری از فیلمهایی که کارگردانی کرد، تعریف کند.
 
=== دهه ۲۰ و ۳۰ ===
در ابتدای دهه ۱۹۲۰ و در حالی که سایر استودیوها به ساخت فیلم‌های بلند روی آورده بودند، تمرکز یونیورسال به‌طوربه‌ طور عمده روی ساخت فیلم‌های وسترن و [[ملودرام|ملودرام‌]]<nowiki/>های کوتاه و ارزان قیمت بود. هر چند در این دوران هم آن‌ها دو فیلم بلند ساختند که هر دو به فیلم‌های صامت کلاسیک تاریخ سینما تبدیل شدند. [[گوژپشت نتردام (فیلم ۱۹۲۳)|گوژپشت نتردام (۱۹۲۳)]] با بازی [[لان چینی|Lon Chaney]] و کارگردانی Wallace[[والاس worsleyورسلی|والاس بدل]] تحسین منتقدان را برانگیخت و در گیشه نیز موفق عمل کرد و همچنین [[شبح اپرا (فیلم ۱۹۲۵)|شبح اپرا (۱۹۲۵)]] که جمعی زیادی از ستاره‌های آن زمان را در اختیار داشت. در این زمان یونیورسال به بازار اروپا نیز دسترسی پیدا کرده بود؛ جایی که فیلم‌های اکشن و وسترن‌های آمریکایی طرفداران خود را پیدا کرده بود.
[[پرونده:Frankenstein's monster (Boris Karloff).jpg|بندانگشتی|بوریس کارلوف در عروس فرانکنشتاین ۱۹۳۵]]
سال ۱۹۲۹ [[کارل لامللملی پسرجونیور]] به عنوان کادوی تولد بیست و یک سالگی به جای پدر بر مسند مدیریت یونیورسال تکیه زد. لاامللملی جوان که اهداف بلندپروازانه‌ای داشت به هدف بروز رسانی کمپانی دست به اصلاحاتی زد. وی با هدف ساخت فیلم‌های بلند و باکیفیت ۴۰ درصد از حجم تولیدات کمپانی کاست. توجه او به رمانهارمان ها منجر به خلق چندین فیلم بلند برجسته شد. فیلم‌هایی چون [[سلطان جاز|پادشاه جاز (۱۹۳۰)]] - '''''اولین فیلم موزیکال رنگی دنیا'''''- یا[[در Allجبهه غرب خبری نیست (فیلم ۱۹۳۰)|''در Quietجبهه onغرب westernخبری frontنیست'']] (۱۹۳۰) که [[جایزه اسکار بهترین فیلم]] را برای آنان به ارمغان آورد.
 
اما در حقیقت یونیورسال بخش زیادی از شهرت خود را در طی سال‌های ۱۹۳۱ تا ۱۹۳۵ و با ساخت ۸ فیلم سینمای وحشت به دست آورد که شاهکارهایی چون [[دراکولا (فیلم ۱۹۳۱ انگلیسی‌زبان)|دراکولا]] (۱۹۳۱)، [[فرانکنشتاین (فیلم ۱۹۳۱)|فرانکشتاین]] (۱۹۳۲)، [[مومیایی (فیلم ۱۹۳۲)|مومیایی]] (۱۹۳۲) و [[مرد نامرئی (فیلم ۱۹۳۳)|مرد نامرئی]] (۱۹۳۳) از آن جمله است.
 
با این حال این فیلم‌های باکیفیت نظر تماشاگران آن دوره را به خود جلب نکرد و میزان فروش، از پسِ جبران هزینه‌های ساخت این فیلم‌های گرانقیمتگران قیمت برنیامد و سایه بحران بر سر یونیورسال پدید آمد.
 
سال ۱۹۳۶ زمانی که بودجه ساخت فیلم Showboat[[نمایش قایق (فیلم ۱۹۳۶)|نمایش قایق]] -که ستارگان برادوی در آن ایفای نقش می‌کردند- اعلام شد، سهام داران کمپانی که ولخرجی‌های لاامللملی پسرجونیور زنگ خطر را برایشان به صدا درآورده بود اجازه تولید فیلم را ندادند تا اینکه لاامللملی پدر، وامی ۷۵۰ هزار دلاری را با وثیقه قرار دادن سهم خود در یونیورسال از کمپانی Standard Capital دریافت کرد. این اولین بار در تاریخ ۲۶ ساله یونیورسال بود که برای تولید فیلم به قرض روی آورده بودند. در نهایت بودجه فیلم از این مقدار هم ۳۰۰ هزار دلار فراتر رفت و Standard Capital تقاضای بازپرداخت وام را کرد و زمانی که کمپانی از عهده قرض خود برنیامد این فصل از تاریخ یونیورسال به سر آمد و Standard Capital با بهره از وثیقه‌ای که در اختیار داشت کنترل کمپانی را به دست گرفت و بر بیش از بیست سال تسلط خانواده لااملیلملی بر یونیورسال پایان داد. با پایان فرمانروایی خانواده لملی بر یونیورسال دوران جدیدی در تاریخ این کمپانی سینمایی آغاز شده بود. کمپانی یونیورسال که اینک با نام یونیورسال جدید {{به انگلیسی|New Universal}} فعالیت می‌کرد، با کاهش تولید و متوقف کردن نمایشهای خود در اروپا به تقویت منابع و سرمایه‌های خود پرداخت. سال‌های اولیه مدیریت جدید دوران خوبی بود. در ۱۹۳۶ یونیورسال با دو فیلم «[[مرد من گادفری (فیلم ۱۹۵۷)|مرد من؛ گادفری]]» و «[[سه دختر زرنگ]]» که ساخت آن‌ها از دوره قبل شروع شده بود نامزد ۹ جایزه اسکار شد و «[[دیانا دربین|دیان دوبین]]» ستاره ۱۵ ساله فیلم «[[سه دختر زرنگ]]» به عنوان یکی از بزرگترین سوپراستارهای سال‌های آینده به دنیای سینما معرفی شد. ستارهای که در مدت ۱۲ سال حضورش در یونیورسال در ۲۱ فیلم بازی کرد و در سال ۱۹۳۸ جایزه اسکار ویژه‌ای را به عنوان یک ستاره جوان از آن خود کرد.
با پایان فرمانروایی خانواده لااملی بر یونیورسال دوران جدیدی در تاریخ این کمپانی سینمایی آغاز شده بود. کمپانی یونیورسال که اینک با نام New Universal فعالیت می‌کرد، با کاهش تولید و متوقف کردن نمایشهای خود در اروپا به تقویت منابع و سرمایه‌های خود پرداخت. سال‌های اولیه مدیریت جدید دوران خوبی بود. در ۱۹۳۶ یونیورسال با دو فیلم «[[مرد من گادفری (فیلم ۱۹۵۷)|مرد من؛ گادفری]]» و «سه دختر زرنگ» که ساخت آن‌ها از دوره قبل شروع شده بود نامزد ۹ جایزه اسکار شد و «دیان دوبین» ستاره ۱۵ ساله فیلم «[[سه دختر زرنگ]]» به عنوان یکی از بزرگترین سوپراستارهای سال‌های آینده به دنیای سینما معرفی شد. ستارهای که در مدت ۱۲ سال حضورش در یونیورسال در ۲۱ فیلم بازی کرد و در سال ۱۹۳۸ جایزه اسکار ویژه‌ای را به عنوان یک ستاره جوان از آن خود کرد.
 
در اواخر دهه ۳۰ و با حضور مدیران جدید، یونیورسال در تلاش بود با بودجه‌های کم، توده‌های بیشتری از مردم را سرگرم کند. تلاشی که به ثمر نشست و کمپانی به لطف درخشش ستاره جوان خود توانست از میان ضررهای خویش برخیزد و از زیان ۱٫۸ میلیون دلاری در سال ۱۹۳۶ به سود خالص ۱٫۵ میلیون دلار در سال ۱۹۳۹ دست پیدا کند.
 
=== دهه ۴۰ تا ۶۰ ===
دهه ۴۰ میلادی سالن‌های سینما شاهد رونق حضور مردمی بود که سعی می‌کردند راهی برای از بین بردن تلخی و مصیبت [[جنگ جهانی دوم]] بیابند. یونیورسال در این سال‌ها فیلم‌های هیولایی، وسترنهای ارزان قیمت و فیلم‌های دنباله‌دار می‌ساخت. همچنین محصولات متجددی چون [[شرلوک هولمز|شرلوک هلمز]] در این زمان متولد شدند و تا سال ۱۹۴۵ و داغ شدن تنور جنگ، فیلم‌های جنگی نیز از راه رسیدند. این دوره همچنین شاهد حضور نخستین درام‌های جنایی بود که برخی از برجسته ترین محصولات تاریخ یونیورسال را نیز در برمی‌گیرند. فیلم‌هایی چون [[سایه یک شک]] (۱۹۴۳) به کارگردانی [[آلفرد هیچکاک]]، [[مظنون (فیلم ۱۹۴۴)|مظنون]] (۱۹۴۴) ساخته [[روبرت زیودماک]] و [[خیابان اسکارلت]] (۱۹۴۵) به کارگردانی [[فریتس لانگ]].
این دوره همچنین شاهد حضور نخستین درام‌های جنایی بود که برخی از برجستهترین محصولات تاریخ یونیورسال را نیز در برمی‌گیرند. فیلم‌هایی چون [[سایه یک شک]] (۱۹۴۳) به کارگردانی [[آلفرد هیچکاک]]، مظنون (۱۹۴۴) ساخته [[روبرت زیودماک]] و [[خیابان اسکارلت]] (۱۹۴۵) به کارگردانی [[فریتس لانگ]].
 
یونیورسال در سال ۱۹۴۵ به‌طور متوسط با ساخت هفته‌ای یک فیلم بلند و در مجموع با ساخت ۳۵۰ فیلم در طی ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ به سقف تولید خود رسیده بود.
سال ۱۹۴۶ یونیورسال با ادغام در کمپانی International Pictures Stemmed خطی مشی جدیدی در پیش گرفت. مالکان جدید ساخت فیلم و سریال کوتاه و وسترنهای ارزان قیمت را به هدف تمرکز روی ساخت فیلم‌های بلند باکیفیت متوقف کردند و به این منظور به همکاری خود با بسیاری از ستاره‌ها پایان دادند.
 
در این دوره یونیورسال ده‌ها فیلم با کیفیت تولید کرد ولی موفقیتی در گیشه و بازگشت سرمایه خود نداشت. تنها استثناء در این میان فیلم کمدی-رمانتیک «[[من و تخم مرغ]]» (۱۹۴۷) بود که با فروش ۵٫۷۵ میلیون دلاری، پرفروش‌ترین فیلم سال شد. اما با ادامه روند ضرردهی، تولید فیلم‌های ارزان قیمت مجدداً در دستور کار قرار گرفت.
 
تغییرات مدیریتی نیز همچنان ادامه پیدا کرد و مالکیت یونیورسال دست به دست می‌چرخید تا در نهایت در سال ۱۹۵۲، Decca[[دکا Recordsرکوردز]] کنترل کمپانی را در دست گرفت. با هدایت مدیران جدید یونیورسال مجدداً به سوددهی رسید و به رشدی ۷ میلیون دلاری در سال ۱۹۵۴ دست یافت. در این دوره آن‌ها با استفاده از فیلمسازان کمتر شناخته شده فیلم‌های مهمی چون [[نشانی از شر]] (۱۹۵۸) به کارگردانی و بازیگری [[اورسن ولز]] یا عملیات پتیکوت (۱۹۵۹) به کارگردانی [[بلیک ادواردز]] تولید کردند.
 
همچنین در فاصله ۱۹۵۳ تا ۱۹۵۹ فیلم‌های موفق و پر فروشی در ژانر درام‌های عاشقانه تولید شد. فیلم‌هایی چون [[تقلید زندگی (فیلم ۱۹۵۹)|تقلید زندگی]] (۱۹۵۹) و [[حرف‌های خودمانی]] (۱۹۵۹) که دومی با فروش عجیب ۱۸ میلیون دلاری نقطه عطفی در تاریخ کمپانی و فیلم‌هایی از این ژانر بود. در این سال‌ها تلویزیون نیز کم‌کم در قامت یک رقیب جدی وارد عرصه سرگرمی شده بود و روز به روز تماشاچیان بیشتری را در خانه نگه می‌داشت. در سال ۱۹۵۷ یونیورسال بیش از ۵۵۰ فیلم از ساخته‌های خود را برای پخش از تلویزیون اجاره داد. با این حال آن‌ها که همواره سود اصلی خود را در سالن‌های سینما دنبال می‌کردند با کاهش ۱۲ درصدی مجموع فروش بلیت صنعت سینما، متحمل ضرری ۲ میلیون دلاری شدند؛ ضرری که از حد توان مالکان خارج بود و آن‌ها را به صرافت فروش کمپانی انداخت. این بار نوبت [[ام‌سی‌ای کورپوریشن]] بود که با پرداخت ۱۱٫۲۵ میلیون دلار فصل دیگری را در تاریخ کمپانی بگشاید.
در این سال‌ها تلویزیون نیز کم‌کم در قامت یک رقیب جدی وارد عرصه سرگرمی شده بود و روز به روز تماشاچیان بیشتری را در خانه نگه می‌داشت. در سال ۱۹۵۷ یونیورسال بیش از ۵۵۰ فیلم از ساخته‌های خود را برای پخش از تلویزیون اجاره داد. با این حال آن‌ها که همواره سود اصلی خود را در سالن‌های سینما دنبال می‌کردند با کاهش ۱۲ درصدی مجموع فروش بلیت صنعت سینما، متحمل ضرری ۲ میلیون دلاری شدند؛ ضرری که از حد توان مالکان خارج بود و آن‌ها را به صرافت فروش کمپانی انداخت. این بار نوبت Music Corporation of Amreica بود که با پرداخت ۱۱٫۲۵ میلیون دلار فصل دیگری را در تاریخ کمپانی بگشاید.
 
سال ۱۹۶۲ MCA با در اختیار گرفتن کنترل امور نام کمپانی را به نام سابق آن یعنی Univesalیونیورسال Picturesپیکچرز بازگرداند و به نوسازی و تجهیز استودیوها جهت ساخت محصولات تلویزیونی پرداخت. آن‌ها همچنین تور بازدید از استودیوها را نیز دوباره راه اندازی کردند.
 
در سال‌های اولیه مالکیت MCA، فیلم‌های مهمی نیز تولید شد. [[پرندگان (فیلم)|پرندگان]] (۱۹۶۲) به کارگردانی [[آلفرد هیچکاک]] ۴٫۶ میلیون دلار فروخت و [[کشتن مرغ مقلد (فیلم)|کشتن مرغ مقلد]] (۱۹۶۲) به کارگردانی [[رابرت مالیگن]] سه جایزه اسکار به ارمغان آورد. اما در این زمان مهم‌ترین تهیه‌کننده یونیورسال «[[راس هانتر]]» بود که در سال ۱۹۷۰ یکی از موفقترین فیلم‌های آن دوران یعنی فیلم «[[فرودگاه (فیلم ۱۹۷۰)|فرودگاه]]» را ساخت که رقم خیره‌کننده ۴۵٫۳ میلیون دلار فروش کرد و نوید شروع یک فصل طلایی در تاریخ یونیورسال را به همگان داد.
 
=== دهه ۷۰ و ۸۰؛ دوران طلایی ===
سال ۱۹۷۳ یکی از طلایی‌ترین سال‌های فعالیت یونیورسال شناخته می‌شود. فیلم [[نیش (فیلم ۱۹۷۳)|نیش (۱۹۷۳)]] با بازی ستاره‌های دوران، [[پل نیومن]] و [[رابرت ردفورد]] ۷۹ میلیون دلار فروش کرد و در مراسم [[اسکار]] با رقابت با دیگر فیلم تولیدی یونیورسال، [[دیوارنویسی آمریکایی]] به کارگردانی [[جرج لوکاس]] توانست ۷ جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم سال را بدست آورد.
 
روند درخشش یونیورسال در این سال‌ها به شدت ادامه داشت. فیلم [[آرواره‌ها]] (۱۹۷۵) به کارگردانی [[استیون اسپیلبرگ]] بیشترین میزان تماشاگر ثبت شده تا آن تاریخ را به سالن‌های سینما کشاند و رقم حیرت‌انگیز ۱۳۳٫۴ میلیون دلار فروش کرد. فیلمی که تا دو سال بعد و اکران «'''''[[جنگ ستاره‌هاستارگان (فیلم)|جنگ ستارگان]]'''''» همچنان پرفروشترین فیلم تاریخ سینما در آن زمان بود. افتخارات کمپانی در دهه ۸۰ هم ادامه داشت و فیلم‌های تولیدی یونیورسال جوایز اسکار و میلیون‌ها دلار پول را درو می‌کردند. اما اوج قله موفقیت در این دو دهه طلایی با اکران فیلم [[ئی.تی. موجود فرازمینی]] به کارگردانی اسپیلبرگ به وقوع پیوست. ئی.تی. مانند یک بمب ترکید و گیشه‌های فروش را منفجر کرد و در سه ماه آخر سال ۱۹۸۲ بیش از ۴۰۰ میلیون دلار فروخت و [[جنگ ستارگان (فیلم)|جنگ ستارگان]] را پشت سر گذاشت و تا یازده سال بعد که [[پارک ژوراسیک (فیلم)|پارک ژوراسیک]] اکران شد پرفروش‌ترین فیلم همه دوران بود. فیلمی که در بسیاری از نظرسنجی‌ها هنوز هم به عنوان بهترین فیلم در حوزه ارتباط با موجودات فضایی شناخته می‌شود. ئی.تی. همچنین در هشت رشته نامزد و در چهار بخش برنده [[جوایز اسکار]] شد.
افتخارات کمپانی در دهه ۸۰ هم ادامه داشت و فیلم‌های تولیدی یونیورسال جوایز اسکار و میلیون‌ها دلار پول را درو می‌کردند. اما اوج قله موفقیت در این دو دهه طلایی با اکران فیلم [[ئی.تی. موجود فرازمینی]] به کارگردانی اسپیلبرگ به وقوع پیوست. ئی.تی. مانند یک بمب ترکید و گیشه‌های فروش را منفجر کرد و در سه ماه آخر سال ۱۹۸۲ بیش از ۴۰۰ میلیون دلار فروخت و [[جنگ ستارگان (فیلم)|جنگ ستارگان]] را پشت سر گذاشت و تا یازده سال بعد که [[پارک ژوراسیک (فیلم)|پارک ژوراسیک]] اکران شد پرفروش‌ترین فیلم همه دوران بود. فیلمی که در بسیاری از نظرسنجی‌ها هنوز هم به عنوان بهترین فیلم در حوزه ارتباط با موجودات فضایی شناخته می‌شود. ئی.تی. همچنین در هشت رشته نامزد و در چهار بخش برنده [[جوایز اسکار]] شد.
 
در همان سال [[مریل استریپ]] هم اسکار بهترین بازیگر زن را برای بازی در فیلم [[انتخاب سوفی]] دیگر محصول یونیورسال دریافت کرد.
این روند استثنایی با فیلم‌های [[بازگشت به آینده]] (۱۹۸۵)، [[خارج از آفریقا (فیلم)|خارج از آفریقا]] (۱۹۸۵) [[سرزمین رؤیاها]] (۱۹۸۹) و [[بازگشت به آینده قسمت ۲]] (۱۹۸۹) ادامه پیدا کرد.
 
در خارج از سالن‌های سینما نیز یونیورسال در حال بزرگ شدن بود. در سال ۱۹۸۲ طرح توسعه کمپانی به پایان رسید و ۹۰۰ هزار متر مربع دیگر به مجموعه استودیوهای یونیورسال افزوده شد تا به اندازه امروزی آن – ۱٫۷ کیلومتر مربع - و عنوان بزرگترین استودیوی دنیا برسد. مجموعه جدید شامل ۳۶ استودیوی ضبط، لابراتوارهای فیلم، ساختمان‌های اداری و همچنین فضایی به ابعاد بیش ۱۸ هزار متر مربع جهت استقرار تهیه‌کنندگان مستقل بود. هنگامی که [[استیون اسپیلبرگ|اسپیلبرگ]] کمپانی خود به نام [[امبلین اینترتینمنت|اَمبلین اینترتینمنت]] را راه اندازی کرد، یونیورسال که پخش فیلم‌های او را بر عهده داشت او را در همین مجموعه مستقر کرد و تجهیزات [[تدوین فیلم|تدوین]]، سالن نمایش و امکانات غیر مرسوم دیگری در اختیارش قرار داد.
 
همچنین در سال ۱۹۸۸ یونیورسال مجموعه استودیوهای خود در [[اورلندو، فلوریدا|اورلندوی]] [[فلوریدا]] را نیز راه‌اندازی کرد. مجموعه‌ای که به‌طور خاص به ساخت محصولات تلویزیونی و تبلیغات اختصاص دارد. دو سال بعد تورهای بازدید عمومی نیز گشوده شد و یونیورسال با استفاده از شخصیت‌های محبوب و تم فیلم‌های پرفروش خود بازی و سرگرمی‌های بسیاری را در آنجا مستقر کرد.
 
=== دهه ۹۰ ===
در نوامبر ۱۹۹۰ شرکت صنایع الکتریکی Matsushita[[پاناسونیک|ماتسوشیتا]] با پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار مالکیت MCA،[[ام‌سی‌ای کورپوریشن|MCA]]، کمپانی مادر یونیورسال را به دست آورد. ماتسوشیتا در آن زمان بزرگترین شرکت تولیدکننده محصولات الکتریکی خانگی و مخترع سیستم پخش VHS یا همان نوار ویدیوهای معروف بود؛ کمپانی ای که ما امروزه با نام '''''پاناسونیک''''' می‌شناسیم.
 
مالک جدید یک شروع ناامیدکننده داشت. فیلم [[هاوانا (فیلم)|هاوانا]] (۱۹۹۰) با بازی [[رابرت ردفورد]] و کارگردانی [[سیدنی پولاک]] یک شکست مطلق بود و ۳۰ میلیون دلار کمتر از بودجه ساخت خودش فروش کرد. اما این شکست مقدمه‌ای بود برای یک موفقیت خیره کننده. یونیورسال که در این سال‌ها توزیع فیلم‌های Amblin[[امبلین Entertainmentاینترتینمنت|اَمبلین اینترتینمنت]] را بر عهده دارد در سال ۱۹۹۳ با پخش سه فیلم [[پارک ژوراسیک،ژوراسیک (فیلم)|پارک ژوراسیک]]، [[فهرست شیندلر]] و [[داستان دایناسور (فیلم)|داستان دایناسور]] بیش از ۵۵۰ میلیون دلار درآمدزایی داشت.
 
اما تفاوت بسیار زیاد کمپانی ژاپنی با فرهنگ حاکم بر هالیوود و اختلافات مدیریتی با مدیران اجرایی MCA بر سر طرح‌های توسعه و اصول استراتژیک خیلی زود به این ماه عسل پایان داد. در همین حین یونیورسال که درگیر بحث‌های مدیریتی شده بود، تهیه‌کننده برتر خودخود٬ [[استیون اسپیلبرگ]] را که می‌خواست کمپانی مستقل [[دریم‌ورکس|دریم ورکزورکس]] را تأسیس کند از دست داد.
 
در نهایت کمپانی ژاپنی در سال ۱۹۹۵ با فروش بیش از ۸۰ درصد از سهام مالکیت خود به شرکت کانادایی Seagram[[سیگرم|'''''سیگرم''''']] از این ورطه خارج شد.
 
طی چند سال آینده یونیورسال تحت مدیریت جدید شاهد تغییرات بسیاری بود که از جمله آن می‌توان به ادغام با شرکت‌های ریز و درشت فعال در حوزه‌های مختلف سرگرمی و مبدل شدن به یک کمپانی چندوجهی اشاره کرد.
 
نتیجه این فعالیت‌ها تأسیس شبکه بازاریابی تلویزیونی کمپانی در اوت ۱۹۹۷ و افتتاح اولین دفتر آن در فرانسه بود. مجموعه‌ای از محبوبترین شوهای آن زمان همچون Miami[[معاون Viceمیامی]] به [[زبان فرانسوی|زبان فرانسه]] دوبله و پخش شد و پخش بعضی از موفق‌ترین فیلم‌های فرانسوی به یونیورسال سپرده شد. یک سال بعد دفاتر [[آلمان]] و [[اسپانیا]] نیز آغاز به کار کردند و مجموعه‌ای از محصولات کمپانی در [[برزیل]] و [[آمریکای لاتین]] نیز روی آنتن رفتند. در نهایت یونیورسال از طریق دفاتر اصلی خود در ۸ کشور تولیداتش را به بیش از ۱۸۰ کشور دنیا تزریقانتقال کردداد که این فعالیت شامل ساخت برنامه‌ها و [[تاک شو|تاکشوهای]] محلی نیز می‌شدند.
 
در این دوران هر چه شرکت‌های بیشتری به یونیورسال ملحق می‌شدند خلاقیت فیلمسازی در کمپانی کاهش می‌یافت تا جایی که سال ۱۹۹۷ تنها با تولید ۱۲ فیلم عملاً سهم خود در بازار فیلمسازی را از دست دادند.
 
با شکست فیلم «[[ترس و نفرت در لاس وگاس]]» در گیشه و فروشی ۱۰ میلیون دلاری زیر بودجه ساخت، این داستان به اوج خود رسید. اما [[ادگار برونفمن|ادگار برونف]] من مدیرعامل وقت یونیورسال با به خط کردن تمام توان و امکانات ورق را دوباره بازگرداند. پخش و توزیع فیلم‌های [[پچ آدامز (فیلم)|پچ آدامز]] (۱۹۹۸) با بازی [[رابین ویلیامز،ویلیامز]]، [[ناتینگ هیل (فیلم)|ناتینگ هیل]] (۱۹۹۹) با بازی [[جولیا رابرتس|جولیا رابرتز]] و فیلم پرفروش [[مومیایی (فیلم ۱۹۹۹)|مومیایی]] (۱۹۹۹) تا اواسط سال ۱۹۹۹ نزدیک ۸۰۰ میلیون دلار به ذخیره مالی کمپانی افزود و همکاری با کمپانی [[میرامکس|میراماکس]] در توزیع فیلم [[شکسپیر عاشق]] (۱۹۹۸) هفت [[جوایز اسکار|جایزه اسکار]] را به ارمغان آورد.
 
=== قرن بیست ویکم؛ هزاره سرگرمی ===
هزاره جدید برای یونیورسال با امیدهای فراوان به اکران فیلم «[[چگونه گرینچ کریسمس را دزدید (فیلم)|چگونه گرینچ کریسمس را دزدید]]» (۲۰۰۰) با بازی جیم کری و «[[گلادیاتور (فیلم ۲۰۰۰)|گلادیاتور]]» (۲۰۰۰) با بازی [[راسل کرو]] آغاز شد. امیدی که معلوم شد بی جا نبوده‌است. فیلم‌ها در گیشه موفق عمل کردند و تحسین منتقدان را هم برانگیختند و جایزه‌های اسکار را نیز سرازیر کردند.
 
اما در این سال‌ها یونیورسال در زمینه‌های دیگر هم موفق عمل کرد. سال ۱۹۹۹ عرضه فیلم مومیایی روی DVD رقم باورنکردنی یک میلیارد دلار فروش به همراه داشت. موفقیت خیره کننده‌ای که کمپانی را حتی برآن داشت تا بسیاری از محصولات قدیمی خود همچون [[مرد نامرئی (فیلم ۱۹۳۳)|مرد نامرئی]] (۱۹۳۳) یا سری فیلم‌های [[آلفرد هیچکاک]] فقید را نیز روی [[سینمای خانگی|سیستم پخش خانگی]] توزیع کند.
 
[[گروه موسیقی یونیورسال|شاخه موسیقی یونیورسال]] هم که اینک مقر اصلی آن در سانتامونیکای[[سنتا مونیکا، کالیفرنیا|سانتامونیکا]]<nowiki/>ی کالیفرنیاست و به عنوان بزرگترین کمپانی موسیقی دنیا شناخته می‌شود در طی این سال‌ها با همکاری با بزرگترین هنرمندان دنیا و نشر هزاران آلبوم سود هنگفتی را روانه کمپانی کرده‌است.
 
یونیورسال همچنین در تمامی این دوران پارکهای تفریحی خود را گسترش داده و با بروز رسانی و تجهیز بازی‌ها به محبوب‌ترین و جدیدترین کاراکترها به افزایش مخاطب و بهره خود پرداخته‌است. با افتتاح پارکهای جدید در [[اوساکا|اوزاکای ژاپن]] در سال ۲۰۰۱ و [[سنگاپور]] در سال ۲۰۱۱ و برنامه توسعه آن در چین،[[چین]]، [[روسیه]] و [[کره جنوبی]] یونیورسال هر سال صدها میلیون دلار به درآمد و هزاران نفر را به جمع دوستداران خود می‌افزاید.
 
تغییر مدیریتها در ده - پانزده سال اخیر نیز ادامه داشته‌است. سال ۲۰۰۱ شرکت فرانسوی Vivendi[[ویوندی]] مالکیت کمپانی را به دست گرفت و در سال ۲۰۰۴ با فروش اکثر سهام خود مالکیت یونیورسال را به صاحب فعلی آن یعنی کمپانی عظیم NBC[[ان‌بی‌سی|ان بی سی]] سپرد.
 
=== امروزه ===
در سالهای اخیر یونیورسال با ساخت سری فیلم‌های [[سریع و آتشینخشمگین (مجموعه‌فیلم)|سریع و خشمگین]] یا دنباله‌های فیلم [[پارک ژوراسیک]] و [[مومیایی (فیلم ۱۹۹۹)|مومیایی]] یا بازسازیهایی چون [[کینگ کونگ|کینگ کنگ]] همچنان در جاده موفقیت و سودآوری قدم برمی‌دارد.
 
در سال ۲۰۱۵ یونیورسال با عرضه فیلم‌های آتشین[[خشمگین ۷|سریع و خشمگین]] و [[دنیای ژوراسیک]] در کنار [[شرکت والت دیزنی|والت دیزنی]] و [[برادران وارنر]] تنها کمپانی‌هایی هستند که محصولاتی با فروش بیش از یک میلیارد دلار داشته‌اند.
 
== بیشترین فروش ==