من نفرت‌انگیز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
منِ نفرت‌انگیز
Despicable Me Poster.jpg
پوستر فیلم منِ نفرت‌انگیز
کارگردانپیر کافین
کریس رناد
تهیه‌کنندهجان کوهن
جنت هیلی
کریس ملداندری
نویسندهکن داریو
کینکو پائول
بازیگراناستیو کارل
جیسون سیگل
راسل برند
جولی اندروز
ویل آرنت
کریستن ویگ
میراندا کازگرو
کیتی لی
دانا گایر
السی فیشر
موسیقیفرل ویلیامز
هیتور پریرا
تدوینگریگوری پرلر
پم زیگنهاگن
شرکت
تولید
توزیع‌کنندهیونیورسال پیکچرز
تاریخ‌های انتشار
۹ ژوئیه ۲۰۱۰
مدت زمان
۹۵ دقیقه
کشورآمریکایی
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۶۹ میلیون دلار
فروش گیشه۵۴۳٬۰۱۰٬۷۰۵ دلار

منِ نفرت‌انگیز (به انگلیسی: Despicable Me) پویانمایی رایانه‌ای کمدی محصول سال ۲۰۱۰ است. این پویانمایی توسط شرکت یونیورسال پیکچرز ساخته شده‌است. این نخستین پویانمایی رایانه‌ای شرکت یونیورسال است.

این فیلم با وجود بودجهٔ ۶۹ میلیون دلاری در گیشه با استقبال خوبی مواجه شد و بیش از ۵۰۰ میلیون دلار فروخت.

داستان[ویرایش]

گورو تبه‌کاری است که با شنیدن خبر دزدیده شدن هرم بزرگ جیزه تصمیم می‌گیرد تا برای تحت تأثیر قرار دادن رئیس بانکی که از آن برای کارهایش وام می‌گیرد، ماه را بدزدد. او دستیارانی به نام مینیون دارد که موجوداتی بسیار کوچک هستند و به کتک کاری و خرابکاری علاقهٔ ویژه‌ای دارند و موش‌های آزمایشگاهی دکتر نفاریو دستیار گورو و مسئول آزمایشگاه زیرزمینی او هستند. برای دزدیدن ماه او به دستگاه کوچک‌کننده که در شرق آسیاست، نیاز دارد. او به آن‌جا می‌رود ولی وکتور رقیب او (که پسر رئیس بانک نیز هست) دستگاه را از او می‌رباید. گورو به دنبال وکتور می‌رود ولی امنیت پناهگاه او بسیار بالاست و راه ورودی پیدا نمی‌کند. ناگهان متوجه می‌شود که ۳ دختر شیرینی‌فروش که از طرف یتیم‌خانه به دم در خانهٔ او می‌آیند تا شیرینی بفروشند، می‌توانند به راحتی داخل خانهٔ وکتور شوند. او از دکتر نفاریو می‌خواهد تا روبات کلوچه‌ای بسازد برای این که بشود وکتور را گول‌زد و سیستم امنیتی پناهگاه او را مختل کرد؛ ولی گوش‌های نفاریو سنگین است و همیشه درخواست‌های گورو را اشتباه انجام می‌دهد. بعد او به یتیم‌خانه می‌رود و سرپرستی این بچه‌ها را قبول می‌کند. او ابتدا روابط خوبی با آن‌ها ندارد ولی کم‌کم به بچه‌ها علاقه‌مند می‌شود. او به کمک بچه‌ها و روبات‌ها دستگاه کوچک‌کننده را از وکتور پس می‌گیرد و از آن طرف دکتر نفاریو به یتیم‌خانه زنگ می‌زند و می‌گوید که گرو می‌خواهد بچه‌ها را پس بدهد. چون وقت کمی برای کامل شدن ماه مانده‌است و بچه‌ها حواس گورو را پرت می‌کنند. گورو ناراضی است ولی چاره‌ای ندارد جز این‌که بچه‌ها را به یتیم‌خانه بازگرداند. بچه‌ها او را به مراسم نمایش رقص خود دعوت می‌کنند، ولی تاریخ آن دقیقاً مطابق با روزی است که او می‌خواهد ماه را بدزدد.

روز موعد فرا می‌رسد. گورو به فضا می‌رود و با دستگاه کوچک‌کننده ماه را کوچک می‌کند و آن را در جیبش می‌گذارد. دکتر نفاریو هم در آزمایشگاه کشف می‌کند هر چیزی که بزرگتر باشد و به وسیلهٔ این دستگاه کوچک شود زود تر به اندازهٔ واقعی‌اش برمی‌گردد. گورو سریع به زمین برمی‌گردد تا به مراسم رقص برسد، ولی او دیر می‌رسد و مراسم رقص تمام شده‌است. از طرف دیگر متوجه می‌شود که وکتور بچه‌ها ربوده‌است و و در عوض ماه را می‌خواهد. گرو ماه را به وکتور می‌دهد و وکتور زیر قولش می‌زند و با استفاده از سفینه‌ای که در پناهگاهش دارد فرار می‌کندو گورو دنبالش می‌رود نفاریو و مینیون‌ها هم به کمک او می آیندآن دو و مینیون‌ها بچه هارا پس می‌گیرند ولی ماه در سفینهٔ وکتور به اندازهٔ قبلی‌اش برمی‌گردد و وکتور به همراه ماه به فضا می‌رود.

سپس در سکانس آخر نشان داده می‌شود که گورو، دکتر نفاریو و بچه‌ها و مینیون‌ها در کنار هم با خوبی و خوشی زندگی می‌کنند و در مراسمی در کنار هم می‌رقصند.

دنباله[ویرایش]

در سال ۲۰۱۳ دنباله این فیلم با نام من نفرت‌انگیز ۲ منتشر شد.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Despicable Me». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱ آوریل ۲۰۱۱.