پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ام۱۱۳»

۲٬۶۱۰ بایت اضافه‌شده ،  ۷ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
}}
 
'''ام۱۱۳''' نوعی [[نفربر زره‌پوش]] آمریکایی که در سال ۱۹۶۰ به [[ارتش ایالات متحده آمریکا]] پیوسته و نیروهای مسلح بیش از ۵۰ کشور دیگر دنیا نیز آن را به کار گرفته‌اند.
'''ام۱۱۳''' نام یک [[نفربر زره‌پوش]] می‌باشد که توسط [[ارتش ایالات متحده آمریکا]] ساخته شده است. از این نفربر به طور گسترده در [[جنگ ویتنام]] استفاده شده است. در این زره‌پوش از یک [[زره]] [[آلومینیوم|آلومینیومی]] جدید استفاده شده بود که وزن نفربر را به طور چشمگیری کاهش می‌داد. این کاهش وزن امکان انتقال آن با هواپیماهای ترابری و همچنین انجام [[عملیات آبی خاکی]] را برای آن مهیا می‌کرد. با شروع [[دهه ۱۹۸۰ (میلادی)|دهه ۱۹۸۰ میلادی]] نفربرهای ام۱۱۳ ارتش آمریکا به مرور با [[خودرو زره‌پوش بردلی]] جایگزین شدند. ولی همچنان تعداد انبوهی از آنها در نیروهای کسلح آمریکا در حال خدمت هستند.
 
ام۱۱۳ یک خودروی شنی‌دار جعبه‌مانند است که مدل پایه آن حدود ۱۲ تن وزن، ۲.۵ متر ارتفاع، ۲.۷ متر عرض و ۴.۸۶ متر طول دارد و به یک تیربار [[ام۲ برونینگ]] مسلح است. نفربر ام ۱۱۳ با یک راننده و یک فرمانده هدایت می‌شود و ظرفیت حمل ۱۱ سرباز را دارد که از در پشت نفربر برای ورود و خروج استفاده می‌کنند. اولین مدل ام۱۱۳ از موتور بنزینی استفاده می‌کرد که خیلی سریع در سال ۱۹۶۴ با [[موتور دیزلی]] ساخت دیترویت دیزل به قدرت ۲۱۲ اسب بخار جایگزین شد و در سال‌های بعد موتورهای پرقدرت‌تری برای آن ساخته شد.
برآورد می‌شود تاکنون بالغ بر ۸۰٬۰۰۰ ام۱۱۳ (انواع مختلف) ساخته شده باشد که در ۵۰ کشور دنیا در حال خدمت هستند. [[ارتش ایالات متحده]] قصد دارد برنامه استفاده از این نفربر را تا سال ۲۰۱۸ ادامه دهد و در این زمان آن را از خدمت خارج کند.
 
در این زره‌پوش از یک [[زره]] [[آلومینیوم|آلومینیومی]] جدید استفاده شده که وزن نفربر را نسب به نفربرهای قبلی آمریکایی به طور چشمگیری کاهش می‌داد. این کاهش وزن امکان انتقال آن با هواپیماهای ترابری و همچنین انجام [[عملیات آبی خاکی]] را برای آن مهیا می‌کرد. ضخامت زره در قسمت جلوی ام۱۱۳ به ۳۸ میلی‌متر می‌رسد.
 
انعطاف‌پذیری و چندکارگی ام۱۱۳ در کنار قیمت ارزان باعث شده تا مدل‌هایی مختلفی از آن برای ارتش آمریکا و کشورهای دیگر دنیا ساخته شود. مدل‌هایی از ام۱۱۳ برای مأموریت‌های حمایتی مختلف مانند [[خودرو تعمیر و بازیابی]]، [[آمبولانس]] زره‌پوش، خودرو شکارچی تانک، خودرو فرماندهی، خودرو مهندسی، [[خمپاره‌انداز]]، [[توپ خودکششی]]، [[توپ ضدهوایی]]، [[موشک ضدهوایی|سیستم موشکی ضدهوایی]]، [[آتش پشتیبان]] پیاده‌نظام، [[خودرو زرهی شناسایی]]، خودرو ناظر و راهنمای توپخانه، [[خودرو جنگی پیاده‌نظام]]، کشنده توپخانه‌ای، حمل و نقل مهمات و حمل‌ونقل رادار ساخته شده است. در واقع ام۱۱۳ به هر خودرو زره‌پوشی که می‌توان تصور کرد تبدیل شده‌است.
 
با شروع [[دهه ۱۹۸۰ (میلادی)|دهه ۱۹۸۰ میلادی]] نفربرهای ام۱۱۳ ارتش آمریکا برای ماموریت‌های خط مقدم به مرور با [[خودرو جنگی پیاده‌نظام]] [[ام۲ بردلی]] جایگزین شدند. ولی همچنان تعداد انبوهی از آنها در نیروهای مسلح آمریکا در حال خدمت هستند. به طوری که در مجموع نیمی از [[خودرو زره‌پوش جنگی|خودروهای زره‌پوش جنگی]] ارتش آمریکا را کدل‌های مختلف ام۱۱۳ تشکیل می‌دهند.
برآورد می‌شود تاکنون بالغ بر ۸۰٬۰۰۰ ام۱۱۳ (انواع مختلف) ساخته شده باشد که در ۵۰ کشور دنیا در حال خدمت هستند. [[ارتش ایالات متحده]] قصد دارد برنامه استفاده از این نفربر را تا سال ۲۰۱۸ ادامه دهد و در این زمان آن را از خدمت خارج کند.
 
برآورد می‌شود تاکنون بیش از ۸۰٬۰۰۰ ام۱۱۳ (انواع مختلف) ساخته شده باشد که در ۵۰ کشور دنیا در حال خدمت هستند. به این ترتیب ام۱۱۳ یکی از پرشمارترین و رایج‌ترین خودروهای زره‌پوش تاریخ محسوب می‌شود.
 
== خدمت ==