وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
Emblem of Iran.svg
اطلاعات کلی سازمان
بنیادگذاری ۱۳۷۷
سازمان پیشین وزارت فرهنگ و آموزش عالی
حوزهٔ قدرت ایران
ستاد تهران، شهرک قدس، میدان صنعت، بلوار خوردین، خیابان هرمزان، نبش خیابان پیروزان جنوبی
وزیر مسئول منصور غلامی
وبگاه
http://www.msrt.ir

مختصات: ۳۵°۴۵′۴۲٫۳۰″ شمالی ۵۱°۲۲′۲۴٫۰۳″ شرقی / ۳۵٫۷۶۱۷۵۰۰°شمالی ۵۱٫۳۷۳۳۴۱۷°شرقی / 35.7617500; 51.3733417

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یکی از ۱۹ وزارتخانهٔ دولت ایران و مسئول انسجام بخشیدن به امور اجرایی، سیاستگذاری نظام علمی، تحقیقاتی و فناوری ایران است. منصور غلامی، در دولت ریاست جمهوری روحانی مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده دارد.

تاریخچه تحولات آموزش عالی ایران[ویرایش]

ساختمان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تهران
آموزش عالی در فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی از جایگاه خوبی برخوردار است. با شروع عصر رنسانس و پیشرفت‌های علمی و صنعتی در کشورهای غربی، در ایران نیز عناصری از آموزش عالی مبتنی بر الگوی اروپای غربی ایجاد شد. نخستین بار امیرکبیر علاوه بر اعزام دانشجو به خارج، با تأسیس دارالفنون در سال ۱۲۲۸ خورشیدی، از استادان خارجی برای تدریس در دانشکده‌های تخصصی فنی دارالفنون دعوت کرد. دانشگاه تهران و تعدادی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بعد از تأسیس دارالفنون شکل گرفتند. با تصویب قانون اجازهٔ تأسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ شمسی، دانشگاه تهران به عنوان اصلی‌ترین مرکز آموزش عالی ایران آغاز به کار کرد.

با تأسیس وزارت علوم و آموزش عالی در بهمن ماه ۱۳۴۶ و متعاقب آن تشکیل «شورای مرکزی دانشگاه ها» در سال ۱۳۴۸، نخستین گام در جهت تمرکز، تجدید سازمان و اعمال یک نظارت مرکزی بر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برداشته شد.

وزارت فرهنگ و آموزش عالی در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۵۷ با ادغام وزارت علوم و آموزش عالی و وزارت فرهنگ و هنر تشکیل شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اردیبهشت ۱۳۵۹ قانون تشکیل شورای عالی فرهنگ و آموزش عالی به تصویب شورای انقلاب رسید و به دنبال آن به منظور ایجاد تحولی اساسی در دانشگاه‌ها، ستادی با عنوان ستاد انقلاب فرهنگی با فرمان روح‌الله خمینی تشکیل شد.

در مردادماه ۱۳۶۴ با تصویب «قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، کلیه اختیارات، وظایف و مسئولیت‌های وزارت فرهنگ و آموزش عالی در زمینهٔ آموزش پزشکی به وزارتخانه جدید انتقال یافت.

بر اساس قانون برنامه سوم توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، وزارت فرهنگ و آموزش عالی در سال ۱۳۷۹ به منظور انسجام بخشیدن به امور اجرایی و سیاستگذاری نظام علمی کشور، به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تغییر نام داد و وظایف برنامه‌ریزی، حمایت، پشتیبانی، ارزیابی، نظارت، بررسی و تدوین سیاست‌ها و اولویت‌های راهبردی در حوزه‌های تحقیقات و فناوری به وظایف این وزارتخانه افزوده شد.

در حال حاضر منصور غلامی مسئولیت وزارت علوم تحقیقات و فناوری را عهده‌دار می‌باشد.

فهرست وزیران[ویرایش]

وزیران فرهنگ و آموزش عالی[ویرایش]

وزیران علوم، تحقیقات و فناوری[ویرایش]

ساختار معاونت های وزارت علوم[ویرایش]

  • معاونت آموزشی
  • معاونت معاونت فرهنگی و اجتماعی
  • معاونت اداری مالی و مدیریت منابع
  • معاونت حقوقی و مجلس
  • معاونت پژوهش و فناوری

جستارهای وابسته[ویرایش]

سامانه‌های خدمات الکترونیکی[ویرایش]

پایگاه خبری تحلیلی وزارت علوم

سازمان امور دانشجویان

سازمان سنجش آموزش کشور

سامانه آزمون زبان

سرفصل‌های برنامه‌های درسی[پیوند مرده]

سامانه انتقال و میهمانی دانشجویان

سامانه جذب اعضای هیئت علمی[پیوند مرده]

سامانه بورس داخل

منابع[ویرایش]

سایت رسمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری

پیوند به بیرون[ویرایش]