هندوانه ابوجهل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هندوانه ی ابوجهل
Citrullus colocynthis - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-040.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: کدوسانان
تیره: کدوییان
سرده: هندوانه
Species: C. colocynthis
نام علمی
Citrullus colocynthis
.‎(L.) Schrad
هندوانه ابوجهل و پیه آن

هندوانه ابوجهل میوه‌ای تلخ‌مزه است که در فارسی با نام‌های خربزه ی روباه، کدوی تلخ و سیبِ تلخ و در عربی با نام‌های حَنظل، مراره الصحاری و علقم و در فرهنگ اچمی‌زبان‌های جنوب ایران به نام خزَرَ (تلفظ: Khazara) نام برده شده‌است.
هندوانه ابوجهل از راسته کدوئی‌ها (Cucurbitales) از تیره کدو (Cucurbitaceae)، از سرده سیترولوس (Citrullus) بوده و نام علمی آن Citrullus colocynthis است. مصرف آن باعث کولیت شدید شده و به علت مواد سمی خطرناک است.
نام نوعی گیاه بالارونده بومی حوضه مدیترانه به ویژه ازمیر ترکیه، نوبه آفریقا و تریسته ایتالیا است. این گیاه از خانوادهٔ هندوانه است اما با هندوانه معمولی تفاوت‌هایی دارد شامل اندازهٔ کوچک‌تر، جسم سفت‌تر و مزهٔ تلخ. از میوه ی آن می توان، نوعی ترشی با سرکه ی سیب تهیه کرد. برای تهیه ترشی هندوانه ی ابوجهل به این طریق می توان عمل کرد. نخست،دم هندوانه های مورد نیاز را کوتاه می کنیم و بعد از شستشوی آنهاو خشک کردن، به مدت یک ماه روز آنها را در آب نمک قرار می دهیم به نحوی که هر دو روز یک بار آب ظرف محتوی هندوانه ها را تخلیه ودوباره در آب نمک قرار می دهیم.این عمل،تلخی آنها را می گیرد.پس از این مدت و شستشوی کامل آنها و خشک کردنشان در معرض هوای خشک به طریقی که هیچگونه،نم ورطوبتی نداشته باشند؛ آنها را در ظرف محتوی سرکه سیب قرار می دهید وبعد از گذشت یک ماه تبدیل به ترشی خواهد گردید.

ترکیبات شیمیایی[ویرایش]

در گیاه وجود یک ماده تلخ به نام کولوسنتین[پانویس ۱] و کولوسنتتین[پانویس ۲] گزارش شده‌است.[۱]

خواص دارویی[ویرایش]

گمان می‌رود عصاره کوکوربیتاسین آن خواص درمانی داشته باشد.


ضد بیماری بلغم، مسهل بسیار قوی، درمان‌کننده کبد، آنتی‌بیوتیک قوی، ضد نقرس، درمان‌کننده صدای گوش، ضد سردرد و درد شقیقه، درمان‌کننده سیاتیک طبیعتی بسیار گرم دارد درمان بیماری صرع، بیماری قند، خارش پوست، درمان‌کننده سفید شدن مو

جلوگیری از سکته مغزی. قاعده آور، ضد کرم معده و کرم کدو، پادزهر سم عقرب و مار است.

خانمهای باردار استفاده نکنند.[۲]

در گذشته زنان باردار از هندوانه ابوجهل برای سقط جنین استفاده می‌کردند. هنوز هم برخی زنان عرب از این روش استفاده می‌کنند که تاکنون موجب مرگ نیز شده‌است.[۳][۴]

واژه‌نامه[ویرایش]

  1. Colocynthin
  2. Colocynthetine

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Riddle, J.M. (1994). Contraception and Abortion from the Ancient World to the Renaissance. History e-book project. Harvard University Press. ISBN 9780674168763. Retrieved ۲۰۱۴-۰۱-۲۳.
  • Vij, K. Textbook of Forensic Medicine and Toxicology: Principles and Practice, 5/e. Elsevier India. ISBN 9788131226841. Retrieved 2014-01-23.
  • میرحیدر، حسین (۱۳۷۳). معارف گیاهی. ۳. تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی. ص. ۵۳۲.