همراه شو عزیز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سرود رزم مشترک معروف به همراه شو عزیز، شعری حماسی است که در تاریخ معاصر ایران جایگاه ویژه‌ای دارد. این شعر را شخصی با نام مستعار «برزین آذرمهر» (احتمالاً نام مستعار پرویز مشکاتیان) سروده است. این سرود نخستین بار در سال ۱۳۵۸ به خوانندگی محمدرضا شجریان[۱] و آهنگسازی پرویز مشکاتیان در آواز اصفهان اجرا شده و[۲] در آلبوم چاووش ۷ به دست کانون چاووش منتشر شد. این آهنگ غنای ملودیک عالی داشته و مقدمه‌ای کوبنده و تأثیرگذار دارد.[۳] تا امروز اجراهای دیگری نیز از آن منتشر شده است مانند اجرای محسن نامجو.

جنبش‌های اجتماعی و سیاسی ایرانی این سرود را به عنوان نمادی برگزیده‌اند.[۱][۳]

برزین آذرمهر[ویرایش]

شاعر این سرود، برزین آذرمهر یک نام مستعار است که خبرگزاری‌هایی مانند فرارو (به نقل از نوروز) و همشهری آنلاین او را به گفتهٔ خودش پرویز مشکاتیان معرفی کرده‌اند.[۱][۲] ولی جعفر مرزوقی آن را نام مستعار خود معرفی می‌کند و می‌نویسد «شعر رزم مشترک از جمله شعرهای مجموعهٔ «بپا خیز ایران من» سروده «برزین آذرمهر» است، که نخستین بار در سال ۱۳۵۵ به همت انتشارات ارانی وابسته به حزب توده ایران منتشر شد.» همچنین تا مدتها نام مستعار برزین آذرمهر به سیاوش کسرایی نسبت داده می‌شد.[۴]

نمونه شعر[ویرایش]

همراه شو عزیز
همراه شو عزیز
تنها نمان به درد
کین درد مشترک
هرگز جدا جدا
درمان نمی‌شود

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «پرویز مشکاتیان شاعر «همراه شو عزیز!»». فرارو، ۲۴ دی ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «اجرای اثر مشترک مشکاتیان و شجریان بعد از سه دهه در آلمان». همشهری آنلاین، ۱۴ شهریور ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳. 
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ امیر رستاق. «آواهای انقلابی؛ از مرکز حفظ و اشاعه موسیقی تا کانون چاووش». بی‌بی‌سی فارسی، ۲۰ بهمن ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳. 
  4. «جدال بی جا بر سر یک شعر - "رزم مشترک" - آواز را بخاطر بسپاریم - پرنده رفتنی است!». راه توده، 17.04.2010. بازبینی‌شده در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳.