هاشم‌آباد (ارومیه)

مختصات: ۳۷°۱۶′۵۱″شمالی ۴۴°۵۳′۴۷″شرقی / ۳۷٫۲۸۰۷۲°شمالی ۴۴٫۸۹۶۳۸°شرقی / 37.28072; 44.89638[۱]
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


هاشم‌آباد (ارومیه)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانارومیه
بخشبخش سیلوانا
دهستانمرگور
مردم
جمعیت۱۰۲۴نفر

هاشم‌آباد، روستایی است از توابع بخش سیلوانا و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان مرگور و در مسیر جاده ارومیه به زیوه قرار گرفته‌است. روستاهای همسایه این روستا، سه گرکان (شمال)، دوکانا (شمال غربی)، حلج (غرب)، زیوه (جنوب) و برازان (شرق) می‌باشند. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۰۲۴ نفر (۱۸۴ خانوار) بوده‌است.[۲]

مردم‌شناسی[ویرایش]

هاشم‌آباد روستایی خانوادگی است که تقریباً بیشتر ساکنان آن پیوندی خونی بایکدیگر دارند، و از یک قوم و قبیله اند، تمامی این خانواده‌ها از مردم کردزبان و اکثراً از اعضای ایل هرکی هستند و با پسوند هاشم‌آبادی شناخته می‌شوند.

طبیعت[ویرایش]

هاشم‌آباد به دلیل داشتن چشمه‌های فراوان از جمله کانی قش و عبور آب‌های روان سطحی همانند رودخانهٔ باراندوز از کنار آن، روستای مستعدی از نظر کشاورزی می‌باشد. نقاط دیدنی روستا شامل رودخانه باراندوز، حاجی پیرلو (حاجی پیلا)، کانی قش و باغات سیب آن می‌باشد.

مزارع زراعی[ویرایش]

عمدتاً مزارع کشت گندم، جو و یونجه و سپس سایر محصولات کشاورزی مثل آفتابگردان، چغندرقند و …

باغات کشاورزی[ویرایش]

عمدتاً باغات سیب و سپس آلو، زردآلو، گلابی و …

ورزش[ویرایش]

  • شرکت در جام تیم‌های فوتبال مرگور
  • شرکت در جام تیم‌های عشایر آذربایجان غربی
  • شرکت در جام وحدت و دوستی
  • شرکت در جام فوتبال روستای
  • شرکت در جام فوتبال عشایری

دربرخی اوقات در مرگور بالغ بر ۵۰ تیم با هم به رقابت می‌پردازند و اوقات فراغت جوانان و دانش آموزان و دانشجویان در تعطیلات نوروز با این ورزش مفرح به بهترین نحو پر می‌گردد. جام وحدت و دوستی چند روز قبل از شروع تعطیلات آغاز می‌گردد و در پایان تعطیلات با مشخص شدن تیم قهرمان به کار خود پایان می‌دهد.

روستاهایی که چمن مناسب در اختیار دارند (مانند روستای زیوه، گلستانه، سوسن آباد و هفت آباد) اغلب اوقات میزبانی این جام را بر عهده می‌گیرند. تیم منتخب جوانان مرگورتحت نام فریاد مرگور توانستند در سال‌های اخیر استعداد و توانایی‌های خود را نتنها در سطح شهر ارومیه، بلکه در سطح استان نیز به اثبات برسانند و بارها به عنوان تیم برتر روستایی و عشایری استان شناخته شدند.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]