گورچین‌قلعه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گورچین قلعه
تصویری از کاظم‌داشی
تصویری از کاظم‌داشی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانارومیه
بخشبخش انزل
دهستانانزل شمالی
نام محلیقالا
نام‌های قدیمیقالا- گویَرچین قالا
سال بنیادقدیمی
مردم
جمعیت۳۵۲ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیتمنفی
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۲۰۰متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۳۰–۳۵
بارش سالانهکم
روزهای یخبندان سالانهکم
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۳۹۲۱۸
ره‌آوردبادام، شیره انگور، گردو، انگور و مویز
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۴۱
گؤیَرچین در ترکی آذربایجانی به معنی کبوتر است

گورچین قلعه، روستایی است از توابع بخش انزل و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران. گورچین قلعه در ۷۰ کیلومتری شهرستان ارومیه و ۵۰ کیلومتری سلماس در کرانه دریاچه ارومیه واقع است که قدمت زیادی دارد.

جمعیت این روستا در دهستان انزل شمالی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۵۹۸ نفر (۱۹۴ خانوار) بوده‌است.[۱] مردم روستای گورچین قلعه به زبان ترکی آذربایجانی تکلم می‌کنند.

گورچین قلعه در ۷۰ کیلومتری شهرستان ارومیه در کرانه دریاچه ارومیه قرار دارد از قدمت زیادی برخوردار است. این روستا توسط کوه‌های بی‌داغی (بیگ داغی) و کوه ویریند روستای قره باغ -قوزئی - منطقه مرتفع و سلسله کوه‌های باشلار احاطه شده‌است.

اثر باستانی کاظم خان داشی در زمان‌های مختلف از جمله جنگ جهانی اول و جلولوق پناهگاه اهالی هفت روستای اطراف بوده‌است و نام آن به یاد «کاظم خان قوشچی»، فرمانده افراد محافظ روستا که خود اهل قوشچی بوده نامگذاری شده‌است در قدیم کاظم خان داشی به قیرخلار (۴۰ نفر) نیز معروف بوده‌است. به روایت کهن سالان روستا در زمان‌های قدیم عده‌ای (گویا ۴۰ نفر) از دست حاکم ظالم منطقه فرار کرده و مدتی در این محل پناه گرفته‌اند و به همین مناسبت تا قبل از جنگ جهانی اول و حضور کاظم خان در این محل به اسم قیرخلار بوده است

کاظیم خان داشی یا کاظیم داشی قبلاً و موقعی که آب در یاچه ارومیه کم نشده بود به صورت شبه جزیره ای بود که با یک آبراه کم عرض به خشکی متصل می‌شد این روستا در همسایگی روستاهای قالقاچی، قره باغ، بویداش (نجف‌آباد (ارومیه)) و مغارتل (مقیطالو) واقع شده و با مرکز بخش انزل (شهر قوشچی) حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

بادام، گردو و انگور مهم‌ترین محصولات باغی گوورچین قالا هستند.

منابع[ویرایش]