ینگجه قاضی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ینگجه قاضی
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانارومیه
بخشبخش مرکزی شهرستان ارومیه
دهستانبکشلوچای
مردم
جمعیت۹۷ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۰۴۰۰۸۹

ینگجه قاضی، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران. اهالی ترک آذربایجانی سنی مذهب میباشند.

جمعیت

این روستای با صفا در دهستان بکشلوچای قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۱۲ نفر (۴۱ خانوار) بوده است.[۱]

البته با توجه به اینکه امروزه جوانان بیشتر به شهر و شهرنشینی تمایل داشته و کار پدران خود که عمدتاً کشاورزی است را دنبال نمی‌کنند جمعیت تقریبی روستا در زمان ثبت این مطلب که در بهار ۱۳۸۹ به روز می‌شود کمتر از یک سوم جمعیتی است که چهار سال پیش از طرف مرکز آمار ایران منتشر شده‌است.

یکی از افتخارات اهالی این روستا البته به گفته خودشان، تربیت بیش از ۴۵ الی ۵۰ نفر از تحصیل کردگان شاخص و افراد موفق در زمینه‌های مختلف و عرضه آن‌ها به جامعه در چند سال اخیر بوده و این رکوردی بین جوامع روستایی و مناطق محرومی چون استان آذربایجان غربی جای بسی مباهات و غرور برای ساکنین فعلی می‌باشد.

از محصولات کشاورزی این روستا می‌توان به انگور، سیب، آلو، هلو، گیلاس، آلبالو، زرد آلو و غیره اشاره کرد. رودخانه شهر چایی که به دریاچه ارومیه می‌ریزد از کنار و درست مماس با این روستا رد می‌شود.

لازم است ذکر شود مالک باغهای ساحل اسپوتا که فاصله کمی با این روستا دارد (حدود ۳ کیلومتر) که یکی از زیباترین و کم نظیرترین باغات انگور منطقه می‌باشد، متولد و بزرگ شده این روستا می‌باشد.

از روستاهای اطراف آن می‌توان به میاوق، قره جلر، تک ائولر (قنا کندی)، گمیچی، یووالار، حصار، بالدرلو، امامزاده و… اشاره کرد.

منابع