ریگ‌آباد (ارومیه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۲۹°۵۲′۷″ شمالی ۵۶°۵۸′۲۱″ شرقی / ۲۹٫۸۶۸۶۱°شمالی ۵۶٫۹۷۲۵۰°شرقی / 29.86861; 56.97250[۱]

ریک آباد(ریگ آباد)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانارومیه
بخشصومای برادوست
دهستانصومای شمالی
نام محلیرک آوا
مردم
جمعیت۳۱۶نفر(سرشماری۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحت۱۵۰۰۰۰متر مربع
اطلاعات روستایی
ره‌آوردگندم جو نخود
پیش‌شمارهٔ تلفن5830

ریک آباد (ریگ آباد)، روستایی است از توابع بخش صومای برادوست و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران. ریک آباد یا ریگ آباد واقع در ۳۰ کیلومتری جاده چهار راه سرو به طرف سه راهی خان تختی قرار دارد و فاصله آن با جاده اصلی حدود ۲کیلومتر می‌باشد. بخش شرقی آن کاملا پوشیده از کوه‌های مرتفع می‌باشد و روستا در کوه پایه کوه قرار دارد. بخش جنوبی و شمالی آن شامل زمین‌های کشاورزی نسبتا شیب دار است که در کوه پایه کوه‌های شرقی در احاطه روستا قرار دارد. بخش غربی روستا شامل زمین‌های کشاورزی صاف و بدون شیب بوده و در آن چاه‌های آب وجود دارد و کشاورزان به وسیله آن زمین‌های کشاورزی را آبیاری میکنند. از جمله مناطق دیدنی این روستا می‌توان به چشمه خروشان آن که از کوه‌ها سرچشمه میگیرد و به داخل روستا لوله‌کشی شده‌است اشاره کرد آب این چشمه آبی شیرین و سرشار از املاح معدنی است. از آب این چشمه برای آبیاری باغات میوه داخل روستا استفاده می‌شود.

ریگ آباد شامل سه دروازه ورودی و خروجی می‌باشد که دو تای آن‌ها به روستاهای همجوار راه دارند و یکی از آن‌ها راه اصلی ورود و خروج آن می‌باشد که به جاده اصلی منتهی می‌شود.

مردم این روستا نسب خویشاوندی بسیار نزدیکی به یک دارند و همه از یک خانواده بوده و یک روستا را تشکیل می‌دهند.

شغل اصلی مردم روستای ریک آباد عمدتاً کشاورزی دامداری و باغداری است.

مردم این روستا صد درصد کرد هستند و از طایفه دلان از ایل شکاک می‌باشند.

روستاهای همجوار شامل: از شمال شرقی سیدان از جنوب ینگجه از شرق قهرمان از غرب به جاده اصلی و کوه "تِرشَن" وصل می‌باشد. کوه "تِرشَن" از جمله مناطق صحرایی متعلق به این روستا می‌باشد.

از جمله دلایلی که سبب کاهش چشم گیر جمعیت روستای ریک آباد در سال‌های اخیر بوده‌است می‌توان به گسترش مهاجرت از روستا به شهر و نبودن امکانات رفاهی و اجتماعی در روستا اشاره کرد. کرد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان صومای شمالی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲۲۴ نفر (۳۸ خانوار) بوده‌است.[۲] و در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۳۱۶ نفر (۴۲خانوار) می‌باشد.

منابع[ویرایش]