گوگ‌تپه (ارومیه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گوگ تپه
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان آذربایجان غربی
شهرستان ارومیه
بخش بخش مرکزی
دهستان باراندوزچای شمالی
مردم
جمعیت ۲۸۵۰ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت ۱۷٪+ (۵سال)
کد آماری ۰۳۹۸۷۵

گوگ تپه، روستایی در دهستان باراندوزچای شمالی بخش مرکزی شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران است.

گوی تپه یکی از مشهورین تپه‌های باستانی اورمیه با آثاری غنی و نمایشگر تاریخ پر افتخار آذربایجان می‌باشد . قبل از حفاری‌های سال 1948 م انگلیسیها در این منطقه باستانی در سال 1313 شمسی تصویر قیل قمیش

منقش بر روی یک لوح به دست آمده بود. استوانه‌هایی که نقوشی از خدایان قدیم را داشتند نیز در این منطقه به دست آمده است. بورتون براون سرپرست حفاران انگلیسی که نتیجة کاوش‌های خود را تحت عنوان «حفریات آذربایجان» در سال 1948 و 1951 در لندن انتشار داده تمدن گوی تپه و آذربایجان را چنین توضیح داده است:

گوی تپه دارای هفت طبقه می‌باشد که قدیمی‌ترین طبقه مربوط به هزارة چهارم ق.م (شش هزارسال قبل) می‌باشد شامل خانه‌هایی با دیوارهای چینه ای قطعات سفال قرمز و خاکستری بدون نقش و سفال زرد باز با خطوط سادة هندسی به رنگ قهوه ای تند ، ابزارهای سنگی و مسی .

طبقة ششم : مربوط به هزارة سوم قبل از میلاد تا اوایل هزارة اول قبل از میلاد. آثار بناهای گلی با پی‌های سنگی ، قطعاتی از سفال قهوه ای و قرمز با نقش‌های هندسی مرکب سیاه رنگ و نیز سفال‌های دورنگ پخته شده در کوره و منقوش. در این طبقه ابزارهای مسی به وفور دیده می‌شود. این تمدن با تمدن‌های عصر سنگ و مس آناطولی شرقی و آذربایجان شمال ارس پیوستگی بیشتری دارد.

طبقه پنجم : سفال‌های این طبقه خاکستری و گاهی سیاه و عموماً صیقلی است. سفالی نیز با نقوش برجسته در همین طبقه یافت شده که به سفال‌های تمدن‌های آناطولی و آذربایجان شمال ارس شباهت بیشتری دارد.

طبقه چهارم :حاوی سفال‌های سیاه و صیقلی بدون نقش.

طبقه سوم : حاوی قبور انسان‌های اولیه و جمجمه‌های اجداد آذربایجانیان و قطعات سفالی یافت شده در این قبرها قرمز رنگ یا بدون نقش‌های الوان بوده و به سفال‌های طبقه پنجم شباهت دارد.

طبقه دوم : مربوط به سال‌های 1200-1500ق.م شامل سفال‌های بدون نقش صیقلی سیاه و خاکستری ، شبیه سفال‌های هیتیت‌های آناطولی.

طبقه اول : شامل ظروف سفالین صیقلی قرمز و خاکستری که دسته‌هایی به شکل حیوانات همانند ظروف یافت شده در تپة حسنلو دارند. در روی گوی تپه سنگ‌های تراشیده با نقش‌های حیواناتی چون قوچ و پلنگ وجود دارد که حدس زده می‌شود مربوط به اواخر هزارة دوم و اوایل هزارة اول ق.م تعلق داشته باشد و بسیار شبیه سنگ‌های تراش خوردة هیتی‌های باستان آناطولی می‌باشد

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۲٬۸۵۰ نفر (در ۸۳۶ خانوار) بوده‌است.[۱]

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۱٬۸۰۴—    
۱۳۹۰۲٬۴۳۹+۳۵٫۲٪
۱۳۹۵۲٬۸۵۰+۱۶٫۹٪

منابع[ویرایش]

  1. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.