نسخه‌های ویندوز ۱۰

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ویندوز ۱۰ (به انگلیسی: Windows 10) دارای هفت نگارش است که هریک دارای یک سری از ویژگی‌ها و سخت‌افزار هاست.[۱]

ویرایش‌ها[ویرایش]

ویندوز ۱۰ خانگی
ویندوز ۱۰ خانگی (به انگلیسی: Windows 10 Home) برای رایانه‌های رومیزی، تبلت‌ها و ۲در۱ها طراحی شده‌است و دارای همهٔ ویژگی‌های مصرف‌کننده است.
ویندوز ۱۰ پیشرفته
ویندوز ۱۰ پیشرفته (به انگلیسی: Windows 10 Pro) که با نام‌های پرو/پیشرفته و پروفشینال شناخته می‌شود. دارای همان ویژگی‌های ویرایش خانگی است به همراه ویژگی‌های سودمند برای کسب و کار.
ویندوز ۱۰ سازمانی
ویندوز ۱۰ سازمانی (به انگلیسی: Windows 10 Enterprise) این ویرایش همهٔ ویژگی‌های ویندوز ۱۰ پیشرفته را دارد همراه با ویژگی‌های افزوده برای یاری به سازمان‌های فناوری اطلاعات.
ویندوز ۱۰ آموزشی
ویندوز ۱۰ آموزشی (به انگلیسی: Windows 10 Education) همهٔ ویژگی‌های ویندوز سازمانی را دارد و برای استفاده در ساماندهی‌های آموزشی طراحی شده‌است. این ویرایش برای دوره‌های لایسنس دانشگاهی در دسترس است.
ویندوز ۱۰ همراه (موبایل)
ویندوز ۱۰ موبایل یا همراه برای تلفن‌های هوشمند و تبلتهای کوچک طراحی شده‌است؛ و دارای همهٔ ویژگی‌های پایهٔ مصرف کننده است.
ویندوز ۱۰ همراه سازمانی
ویندوز ۱۰ همراه سازمانی (به انگلیسی: Windows 10 Mobile Enterprise) همهٔ ویژگی‌های ویندوز ۱۰ همراه را فراهم می‌کند افزون بر این ویژگی‌هایی برای یاری به سازمان‌های فناوری اطلاعات را نیز دارد.
ویندوز ۱۰ هسته اینترنت اشیا

ویندوز ۱۰ هسته اینترنت اشیاء (به انگلیسی: Windows 10 IoT Core) نسخه‌ای از ویندوز ۱۰ است که به‌طور ویژه برای استفاده در فوت‌پرینت‌های کوچک و دستگاه‌های کم‌هزینه طراحی شده‌است.

ویندوز ۱۰ نسخه خالص یا Signature Edition[ویرایش]

ویندوز ۱۰ نسخه خالص (به انگلیسی: Windows 10 Signature Edition) همان نسخه‌های دیگر ویندوز است ولی در آن خبری از تولبارهای اضافی، نرم‌افزارهای رایگان تستی مانند آنتی ویروس‌ها، بازی‌ها و بقیه چیزهایی که کارخانه‌های سازنده کامپیوتر رومیزی، لپ‌تاپ و تبلت از قبل در ویندوز نصب می‌کنند، نیست. برتری این ویندوز در مقایسه با ویندوزهایی که در کارخانه‌ها بر روی دستگاه‌ها نصب می‌شوند، نبود برنامه‌‌های اضافی و سرعت بالاتر آن می‌باشد. تمام ویندوزهایی که در سایت مایکروسافت به صورت اورجینال برای دانلود ارائه می‌شوند، از نوع Signature Edition می‌باشند.

منابع[ویرایش]

  1. Prophet, Tony (13 May 2015). "Introducing Windows 10 Editions". Blogging Windows. Microsoft. Retrieved 13 May 2015.