ویندوز امبدد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Windows Embedded

ویندوز امبدد یا ویندوز جاسازی شده (به انگلیسی: Windows Embedded) سیستم‌عاملی از شرکت مایکروسافت است که برای به کار بردن در سامانه‌های نهفته طراحی شده‌است. مایکروسافت این گونه از سیستم عامل خاص را برای دستگاه‌های جاسازی شده طراحی و در دسترس قرار داده است. از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به پایانه‌های فروش، کیوسک‌ها و . . . اشاره کرد.
ویندوز امبدد برای تولیدکنندگان سیستم‌های مختلف که می‌خواهند از سیستم عامل ویندوز به صورت OEM در محصولات خودشان استفاده کنند، بسیار مناسب است.[۱]

خانوادهٔ سیستم عامل‌ها، ابزارها و سرویس‌های ویندوز امبدد به شرکت‌های بزرگی برای تجمیع سیستم‌های هوشمندشان، ذخیره و پردازش داده‌ها، خلق هوش تجاری کاربردی و کسب عواید تجاری محسوس یاری رسانده‌اند. همکارانی که اقدام به ساخت راهکارهایی بر پایهٔ ویندوز امبدد می‌کنند در خواهند یافت که وقتی با استفاده از طیف وسیع فناوری‌های مایکروسافت سرویس‌ها و راهکارهای End –to –end ارائه می‌کنند چه فرصت‌هایی گسترده ای برای آن‌ها به وجود می‌آید.

سیستم هوشمندی که بر مبنای ویندوز امبددی ساخته می‌شود، با کمک تخصص موجود در جامعه وسیع همکاران و شرکای ویندوز امبدد، قدرت ویندوز و فناوری‌های مایکروسافت را تا پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها گسترش می‌دهد. محصولات امبدد بستر ایجاد راهکارهایی بوده‌اند که نیازهای خاص صنایع و شرکت‌ها از هر اندازه و پیچیدگی را رفع کرده‌اند.

ویندوز امبدد ۸[ویرایش]

خانوادهٔ پلتفرم‌ها و ابزارهای ویندوز امبدد ۸ به شرکت‌ها کمک کرده تا سیستم‌های عملیاتی هوشمند خود را با استفاده از زیر ساخت‌های IT موجود و دستگاه‌های صنعتی که اطلاعات را به‌طور امن به سیستم‌های بک اند انتقال می‌دهند، توسعه دهند.

ویندوز ۸ امبدد با ارائهٔ تجربهٔ غنی و چند لمسی مانند ویندوز ۸ یا ویندوز ۸٫۱ موبایل، تجربهٔ کاربری قابل قبولی را بر روی طیف وسیعی از دستگاه‌های صنعتی ارائه می‌کند. وقتی تمام دستگاه‌های با پلتفرم ویندوز استاندارد می‌شود، همه چیز را با یک پلتفرم کاربری و توسعهٔ واحد ساده‌تر می‌کند و افزون بر اینکه تجربهٔ ویندوز ۸ به دستگاه‌های ویژه ای می‌آید سرمایه‌گذاری خود را برای آینده بر روی شریک تکنولوژیکی انجام می‌دهید که متعهد به موفقیت شماست.

در این حالت از زیرساخت‌های IT موجود نیز بهره‌برداری بیشتری خواهد شد. چرا که دستگاه‌های جدید قابلیت یکپارچه سازی با سایر منابع مایکروسافت را دارند و از همین رو کاهش محسوسی در هزینه‌ها روی خواهد داد. حاضر و آماده!

به دلیل همخوانی دستگاه‌های دارای ویندوز امبدد با PC و سرورها، مدیریت این سیستم بسیار آسان تر خواهد شد.

با سفارشی سازی تجربهٔ کاربری دستگاه‌ها برای کاربران، با استفاده از رابط کاربری غنی یک تجربهٔ کاربری هدفمند را برای آن‌ها فراهم می‌گردد.

ویندوز امبدد ۸٫۱ صنعتی[ویرایش]

ویندوز امبدد ۸٫۱ صنعتی، ویندوز ۸٫۱ را به طیفی از دستگاه‌های صنعتی در صنایع مختلفی نظیر فروش، تولید، سلامت و صنایع دیگر وارد می‌کند. جایی که تعداد زیادی کاربری تجاری و امکان اجرای وظایف خاص به شکلی امن و قابل اتکا مورد نیاز است.

ویندوز امبدد ۸٫۱ صنعتی به‌طور از پیش نصب شده بر روی محصولات ارائه شده توسط تولیدکنندگان موجود است. نسخهٔ سازمانی آن نیز از طریق لایسنس شرکتی ارائه می‌شود. از طریق این لایسنس شرکت‌ها قادر هستند دستگاه‌های ویندوز امبدد موجود خود را ارتقا دهند و به قابلیت‌های اختصاصی موجود در این نسخه که در نسخهٔ تولیدکنندگان ارائه نمی‌شود دسترسی داشته باشند. قابلیت‌هایی شامل:

DirectAccess, BrancheCache, Enterprise Sideloading, AppLocker

که به شرکت‌ها امکانات بیشتری برای مدیریت و استفاده از دستگاه هایشان را می‌دهد.

با این به روز رسانی ویندوز امبدد آخرین قابلیت‌های ویندوز ۸٫۱ شامل نوآوری‌های امنیتی و مدیریتی و تجربهٔ کاربری را به شرکا ارائه خواهد کرد.

اضافه بر قابلیت‌های کامل ویندوز ۸٫۱، ویندوز امبدد ۸٫۱ صنعتی قابلیت‌های کنترلی کامل و انعطاف‌پذیری که دستگاه‌های صنعتی به آن نیاز دارند را نیز در اختیار قرار می‌دهد.

ویندوز امبدد ۸٫۱ Pro[ویرایش]

ویندوز امبدد ۸٫۱ پرو تمامی امکانات ویندوز ۸٫۱ را در قالب سیستم عاملی با طراحی ویژه که به‌طور خاص برای دستگاه‌های صنعتی با سیستم‌های هوشمند طراحی شده‌است ارائه می‌کند

این سیستم عامل در مدیریت انرژی، اتصال و یکپارچه شدن با سیستم‌های هوشمند بر پایهٔ ویندوز ۸٫۱ که رشد بیزنس‌ها را سرعت می‌دهند؛ بهبود یافته‌است.

ویندوز امبدد ۸ استاندارد[ویرایش]

ویندوز امبدد ۸ استاندارد سیستم عاملی ماژولار است که به شرکت‌ها و تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا خود قابلیت‌هایی که میل دارند بخشی از دستگاه صنعتی یا سیستم هوشمندشان باشد را انتخاب کنند.

ویندوز امبد ۸ استاندارد که بر پایهٔ ویندوز ۸ طراحی شده‌است، امکاناتی ارائه می‌دهد که به ایجاد تجربهٔ کاربری غنی و چند لمسی کمک کرده و سبب می‌شود مشتریان درتعامل، و کارکنان، مطلع و بهره‌ور بمانند. همین‌طور ابزارهای کنترلی که از هدفمند، امن و پایدار بودن آن اطمینان حاصل می‌کنند.

برای شرکت‌هایی که ابزارهای با ویندوز امبد ۸ استاندارد را خریداری کرده‌اند، دسته ای از امکانات اضافی و اختصاصی شرکت‌ها با لایسنس سازمانی ارائه می‌شود.

ویندوز امبدد ۸٫۱ قابل حمل[ویرایش]

ویندوز امبدد ۸٫۱ Handheld نسل بعدی پلتفرم‌های پیشروی مایکروسافت برای دستگاه‌های قابل حملی است که در کسب و کارها مورد اتکا هستند. این سیستم عامل بر پایهٔ ویندوز ۸٫۱ موبایل ساخته شده‌است.

در ده سال گذشته شرکت‌ها برای بهبود تجربهٔ کاربری مشتریانشان، مکانیزه کردن جمع‌آوری اطلاعات و ارتقای کارایی نیروها به دستگاه‌های ساخته شده بر پایه پلتفرم ویندوز امبدد Handheld روی آورده‌اند.

مقایسه محصولات ویندوز ۸ امبدد[ویرایش]

صنعتی پرو استاندارد
لایسنس‌های سازمانی برای شرکت‌ها
رابط کاربری غنی، چند کاربری و چند لمسی
قابلیت‌های اتصال شامل، اتصال در حالت آماده به کار، پهنای باند موبایل و وای فای
قابلیت‌های امنیتی قدرتمند شامل، ضد بدافزار، BitLocker و Trusted Boot
پشتیبانی از کنترل، فیلتر نوشتار یکسان، فیلتر الگو و صفحه کلید
پشتیبانی فروش
برندینگ سفارشی
سازگاری کامل با ویندوز
Image ثابت
مدیریت آسان و end-to-end دستگاه‌ها با Microsoft System Center
سیستم عامل ماژولار

ویندوز امبدد کامپکت[ویرایش]

ویندوز امبدد کامپکت ۲۰۱۳، پلتفرم مایکروسافت برای دستگاه‌های کوچکی محسوب می‌شود که به عملکرد شدید و در لحظه و انعطاف‌پذیر با معماری ARM و x86 نیاز دارند.

این سیستم عامل به تولیدکنندگان دستگاه‌ها در صنایع خرده فروشی و توزیع، بهداشت و تولیدی کمک می‌کند تا سیستم‌های هوشمند را با تجربهٔ بصری قابل قبول برای کاربر و اتصال بی عیب به سرویس‌های ابری به بازاری که انتظار آن را می‌کشد عرضه کنند.

Windows Embedded Automotive 7 که بر پایهٔ ویندوز امبدد کامپکت ۷ بنا شده پلتفرمی است که به تولیدکنندگان اتومبیل امکان می‌دهد با صرف زمانی کوتاه یک تجربهٔ کامل از درون خودرو ارائه کنند.

Windows Embedded Automotive 7 طیف وسیعی از اجزای یکپارچه شده و انعطاف‌پذیر حد واسط را شامل می‌شود که با آوردن قدرت ویندوز به خودرو، به تولیدکنندگان راهکارهای مربوط به خودرو این امکان را می‌دهد تا برای گسترهٔ قابل توجهی از مدل‌های خودرو تولید محصول داشته باشند.

رانندگان نیز از رابط کاربری کامل و امکاناتی نظیر مکالمه تلفنی بدون دخالت دست از طریق بلوتوث، دستورهای صوتی، ورودی‌های لمسی، داشبورد پیشرفته و .. بهره‌مند شوند.

ویندوز ۷ کامپکت امبدد[ویرایش]

ویندوز ۷ کامپکت امبدد سیستم عاملی جزئی شده و real-time است که برای دستگاه‌های کوچک انگشت نگاری در آخرین حلقه از شبکه‌های سازمانی طراحی شده‌است. این سیستم عامل از معماری X86 و ARM پشتیبانی می‌کند.

ویندوز ۷ کامپکت امبدد به دستگاه‌های اجازه می‌دهد تا از آخرین نوآوری‌ها در سخت‌افزار بهرمند شوند و توسعه دهندگان و تولیدکنندگان این دستگاه‌ها را با ابزارهایی مجهز می‌کند که دستگاه‌های کارآمد و در سطح سازمانی را با صرف زمانی کمتر به بازار عرضه کنند.

WINDOWS SERVER 2012 R2 و MICROSOFT SQL SERVER 2014[ویرایش]

با محصولات سرور خانوادهٔ ویندوز امبدد، عملکردی قدرتمند و تأیید شده را در اختیار خواهید گرفت. عملکردی که قابلیت‌های Windows Server 2012 R2 و Microsoft SQL Server 2014 را که به‌طور ویژه برای سیستم‌های امبدد ساخته شده‌اند شامل خواهد شد. نسخهٔ امبدد از ویندوز سرور ۲۰۱۲ R2 به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا به برنامه و داده‌ها به شکلی قدرتمند و ساده در قالب یک پکیج دسترسی پیدا کنند.

سازمان‌ها می‌توانند با ترکیب این پکیج با Microsoft SQL Server 2014 برای سیستم‌های امبدد، بستر پایگاه دادهٔ جامعی را برای آنالیز داده‌ها فراهم کنند.

مایکروسافت اس کیو ال سرور ۲۰۱۴ برای سیستم‌های امبدد[ویرایش]

Microsoft SQL Server 2014 برای سیستم‌های امبدد، همتای باینری اس کیو ال سرور ۲۰۱۴ است که برای استفاده در سیستم‌های هوشمند بر پایهٔ دستگاه‌های اختصاصی در نظر گرفته شده‌است.

Microsoft SQL Server 2014 در کنار Windows Server 2012 R2 برای سیستم‌های امبدد، بستری جامعی برای پایگاه‌های داده ایجاد می‌کند که می‌تواند در آنالیز داده‌ها و هوش عملیاتی در سازمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد و از سطح یک اپلیکیشن تا یک سرویس ابری قابلیت انعطاف و کاربری دارد.

مایکروسافت اس کیو ال سرور ۲۰۱۴ آپتایم بالاتر، بازدهی بیشتر، قابلیت‌های امنیتی متنوع و امکانات data-visualization بهتری را در اختیار قرار می‌دهد.

Windows Server 2012 R2 برای سیستم‌های امبدد[ویرایش]

Windows Server 2012 R2 برای سیستم‌های امبدد به این منظور طراحی شده تا برای ساخت اپلیکیشن‌های سروری مورد استفاده قرار گیرد که نیاز به پشتیبانی و رسیدگی اندکی داشته باشد. در موقعیت‌هایی که لازم است پرسنل به جای پرداخت به نگهداری زیرساخت‌های IT بر روی سایر وظایف خود تمرکز کنند.

این سیستم عامل نسخه ای امبدد از Windows Server 2012 R2 است که قدرتمندی و قابلیت اتکای آن به اثبات رسیده و برای ایجاد سرور اپلیکیشن‌های قدرتمند و در ردهٔ صنعتی، قابلیت‌های ابری با بازدهی بالا و راهکارهای خلاقانه ذخیرهٔ داده‌ها را در اختیار قرار می‌دهد.

ویندوز ۷ امبدد[ویرایش]

محصولات خانوادهٔ ویندوز ۷ امبدد، فناوری‌های ویندوز ۷ را تا کاربری صنعتی توسعه می‌دهند؛ و بستر و ابزارهایی را برای ساخت راهکارهای هوشمند و سفارشی سازی شدهٔ صنعتی فراهم می‌کنند که نیازها ی صنعتی از دستگاه‌های کوچک در سیستم بهداشت و درمان تا کیوسک‌ها و تا دستگاه‌های پوز POS فروشگاهی را پوشش دهند.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Windows Embedded». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۴.