سنت‌اواس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سِنت‌اواِس
Centos full.svg
CentOS 5.3.png
میزکار پیش‌فرض گنوم در سِنت‌اواِس ۵٫۳
توسعه‌دهندهپروژهٔ سِنت‌اواِس
خانوادهشبه-یونیکس
وضعیت توسعهفعال
مدل منبعنرم‌افزار آزاد و متن‌باز
انتشار پایدار8.0.1905
۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹؛ ۲ سال پیش (۲۰۱۹-۰۹-24)
روش روزآمدسازیپشتیبانی بلندمدت
مدیر بستهیام (واسط خط فرمان)
RPM
گونه هستهیکپارچه (لینوکس)
پروانهجی‌پی‌ال و اجازه‌نامه‌های دیگر
وبگاه رسمی

سِنت او. اِس. (به انگلیسی: CentOS) یک توزیع لینوکس مبتنی بر redhat Enterprise است که از طرف جامعهٔ کاربری حمایت و توسعه پیدا می‌کند. نام سنت او.اس. مخفف (به انگلیسی: Community ENTerprise Operating System) می‌باشد.

بر اساس بررسی وب‌گاه web technology surveys در سال ۲۰۱۱ سنت او.اس. با بیش از ۳۰ ٪ سرورهای لینوکس در رتبه اول بیشترین لینوکس استفاده شده برای وبگاه‌ها قرار گرفت، این بررسی در سال ۲۰۱۲ میلادی سنت او.اس. را با سقوطی یک درصدی و فاصله ناچیزی قبل از توزیع دبیان در مقام دومین توزیع محبوب برای سرورهای وب قرار می‌دهد.[۱]

نامگذاری نسخه های مختلف توزیع های CentOS

شماره نسخه های توزیع های لینوکس CentOS پیش از انتشار توزیع 7.0 از دو قسمت تشکیل می شود که یک بخش به شماره ی اصلی نسخه ی توزیع  و بخش دیگر به شماره ی جزئی نسخه ی آن توزیع  اشاره می کند که که متناظر با نسخه اصلی و مجموعه ای از به روز رسانی های توزیع لینوکسی  Red Hat Enterprise می باشد. به عنوان مثال CentOS 6.5 بر اساس بسته های منبع RHEL 6 update 5 که با عنوان  RHEL version 6.5 نیز شناخته می شود، ساخته شده است و اصطلاحاً گفته می شود که  "انتشار نقطه ای" RHEL 6 است.

با انتشار نسخه ی 7.0  به شماره نسخه ی توزیع های CentOs بخش سومی نیز افزوده شد که نشان دهنده ی سال و ماه انتشار کد منبعی است که توزیع  بر اساس آن ساخته شده است. به عنوان مثال، نسخه شماره 7.0-1406  در عین اینکه تناظر این نسخه CentOS را به مجموعه بروزرسانی صفرم از توزیع   RHEL 7 نشان می دهد، در همان حال عدد  "1406"  نشان می دهد که کد منبع این نسخه بر اساس آنچه از ماه ژوئن 2014 ارائه شده، بناشده است. استفاده از برچسب ماه و سال این امکان را به مخازن جدید و ناشران ابری می دهد که تصاویر نصبی (ایمیج های) این توزیع ها را بر اساس تاریخ انتشار ارائه دهند(به عنوان مثال از تاریخ ژوئیه 2014) و در همان حال ارتباط  آن را با نسخه ی آزمایشی مربوط حفظ کنند.

از نیمه سال 2006 و همزمان با انتشار RHEL 4.4  که پیش از این با نام Red Hat Enterprise Linux 4.0 update 4 خوانده می شد، شرکت Red Hat نیز شیوه ی نامگذاری نسخه های  انتشاری خود را مشابه آنچه توسط توزیع CentOS نامگذاری می شد، تغییر داد(به عنوان مثال RHEL 4.5  یا RHEL 6.5)

انتشارات CentOS

در 24 سپتامبر سال 2019 نسخه 8 CentOS به‌صورت رسمی منتشر شد.

اطلاعات آخرین انتشارات

CentOS نسخه 8

CentOS نسخه معماری RHEL پایه کرنل CentOS تاریخ انتشار RHEL تاریخ انتشار تاخیر(روز)
8.0-1905 x86-64 8.0 4.18.0-80 ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹ ۷ مه ۲۰۱۹ 140

جستارهای وابسته

پانویس

  1. web technology surveys - جداول بررسی استفاده از توزیع‌های لینوکس برای سرورهای وب‌گاه‌های اینترنتی از سال ۲۰۱۰ م. تا ۲۰۱۲ م. وبگاه مقدار |پیوند= را بررسی کنید (کمک)

منابع