سنت‌اواس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سِنت‌اواِس
Centos full.svg
CentOS 5.3.png
میزکار پیش‌فرض گنوم در سِنت‌اواِس ۵٫۳
توسعه‌دهندهپروژهٔ سِنت‌اواِس
خانوادهشبه-یونیکس
وضعیت توسعهفعال
مدل منبعنرم‌افزار آزاد و متن‌باز
انتشار پایدار۸٫۰٫۱۹۰۵
۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹؛ ۲ سال پیش (۲۰۱۹-۰۹-24)
روش روزآمدسازیپشتیبانی بلندمدت
مدیر بستهیام (واسط خط فرمان)
RPM
گونه هستهیکپارچه (لینوکس)
پروانهجی‌پی‌ال و اجازه‌نامه‌های دیگر
وبگاه رسمی

سِنت او. اِس. (به انگلیسی: CentOS) یک توزیع لینوکس مبتنی بر redhat Enterprise است که از طرف جامعهٔ کاربری حمایت و توسعه پیدا می‌کند. نام سنت او.اس. مخفف (به انگلیسی: Community ENTerprise Operating System) می‌باشد.

بر اساس بررسی وبگاه web technology surveys در سال ۲۰۱۱ سنت او.اس. با بیش از ۳۰ ٪ سرورهای لینوکس در رتبه اول بیشترین لینوکس استفاده شده برای وبگاه‌ها قرار گرفت، این بررسی در سال ۲۰۱۲ میلادی سنت او.اس. را با سقوطی یک درصدی و فاصله ناچیزی قبل از توزیع دبیان در مقام دومین توزیع محبوب برای سرورهای وب قرار می‌دهد.[۱]

نامگذاری نسخه‌های مختلف توزیع‌های CentOS[ویرایش]

شماره نسخه‌های توزیع‌های لینوکس CentOS پیش از انتشار توزیع ۷٫۰ از دو قسمت تشکیل می‌شود که یک بخش به شمارهٔ اصلی نسخهٔ توزیع و بخش دیگر به شمارهٔ جزئی نسخهٔ آن توزیع اشاره می‌کند که که متناظر با نسخه اصلی و مجموعه ای از به روز رسانی‌های توزیع لینوکسی Red Hat Enterprise می‌باشد. به عنوان مثال CentOS 6.5 بر اساس بسته‌های منبع RHEL 6 update 5 که با عنوان RHEL version 6.5 نیز شناخته می‌شود، ساخته شده‌است و اصطلاحاً گفته می‌شود که «انتشار نقطه ای» RHEL 6 است.

با انتشار نسخهٔ ۷٫۰ به شماره نسخهٔ توزیع‌های CentOs بخش سومی نیز افزوده شد که نشان دهندهٔ سال و ماه انتشار کد منبعی است که توزیع بر اساس آن ساخته شده‌است. به عنوان مثال، نسخه شماره ۷٫۰–۱۴۰۶ در عین اینکه تناظر این نسخه CentOS را به مجموعه بروزرسانی صفرم از توزیع RHEL 7 نشان می‌دهد، در همان حال عدد "۱۴۰۶" نشان می‌دهد که کد منبع این نسخه بر اساس آنچه از ماه ژوئن ۲۰۱۴ ارائه شده، بناشده است. استفاده از برچسب ماه و سال این امکان را به مخازن جدید و ناشران ابری می‌دهد که تصاویر نصبی (ایمیج‌های) این توزیع‌ها را بر اساس تاریخ انتشار ارائه دهند (به عنوان مثال از تاریخ ژوئیه ۲۰۱۴) و در همان حال ارتباط آن را با نسخهٔ آزمایشی مربوط حفظ کنند.

از نیمه سال ۲۰۰۶ و همزمان با انتشار RHEL 4.4 که پیش از این با نام Red Hat Enterprise Linux 4.0 update 4 خوانده می‌شد، شرکت Red Hat نیز شیوهٔ نامگذاری نسخه‌های انتشاری خود را مشابه آنچه توسط توزیع CentOS نامگذاری می‌شد، تغییر داد (به عنوان مثال RHEL 4.5 یا RHEL 6.5)

انتشارات CentOS[ویرایش]

در ۲۴ سپتامبر سال ۲۰۱۹ نسخه 8 CentOS به‌صورت رسمی منتشر شد.

اطلاعات آخرین انتشارات[ویرایش]

CentOS نسخه ۸[ویرایش]

CentOS نسخه معماری RHEL پایه کرنل CentOS تاریخ انتشار RHEL تاریخ انتشار تاخیر (روز)
8.0-1905 x86-64 ۸٫۰ ۴٫۱۸٫۰–۸۰ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹ ۷ مه ۲۰۱۹ ۱۴۰

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. web technology surveys - جداول بررسی استفاده از توزیع‌های لینوکس برای سرورهای وبگاه‌های اینترنتی از سال ۲۰۱۰ م. تا ۲۰۱۲ م. وبگاه مقدار |پیوند= را بررسی کنید (کمک)

منابع[ویرایش]