سنت‌اواس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سِنت‌اواِس
Centos full.svg
CentOS 5.3.png
میزکار پیش‌فرض گنوم در سِنت‌اواِس ۵٫۳
شرکت / توسعه‌دهندهپروژهٔ سِنت‌اواِس
خانوادهشبه-یونیکس
وضعیت توسعهفعال
نوع منبعنرم‌افزار آزاد و متن‌باز
تاریخ اولین انتشار۱ دسامبر ۲۰۰۳
آخرین نسخه پایدار۷٫۴-۱۷۰۸ / ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۷؛ ۲ سال پیش (۲۰۱۷-۰۹-۱۳)
مدیر بستهRPM
نوع هستهیکپارچه (لینوکس)
پروانهجی‌پی‌ال و اجازه‌نامه‌های دیگر

سِنت او. اِس. (به انگلیسی: CentOS) یک توزیع لینوکس مبتنی بر ردهت انترپرایز لینوکس است که از طرف جامعهٔ کاربری حمایت و توسعه پیدا می‌کند. نام سنت او.اس. مخفف (به انگلیسی: Community ENTerprise Operating System) می‌باشد.

بر اساس بررسی وب‌گاه web technology surveys در سال ۲۰۱۱ سنت او.اس. با بیش از ۳۰ ٪ سرورهای لینوکس در رتبه اول بیش‌ترین لینوکس استفاده شده برای وبگاه‌ها قرار گرفت، این بررسی در سال ۲۰۱۲ میلادی سنت او.اس. را با سقوطی یک درصدی و فاصله ناچیزی قبل از توزیع دبیان در مقام دومین توزیع محبوب برای سرورهای وب قرار می‌دهد.[۱]

نامگذاری نسخه های مختلف توزیع های CentOS[ویرایش]

شماره نسخه های توزیع های لینوکس CentOS پیش از انتشار توزیع 7.0 از دو قسمت تشکیل می شود که یک بخش به شماره ی اصلی نسخه ی توزیع  و بخش دیگر به شماره ی جزئی نسخه ی آن توزیع  اشاره می کند که که متناظر با نسخه اصلی و مجموعه ای از به روز رسانی های توزیع لینوکسی  Red Hat Enterprise می باشد. به عنوان مثال CentOS 6.5 بر اساس بسته های منبع RHEL 6 update 5 که با عنوان  RHEL version 6.5 نیز شناخته می شود، ساخته شده است و اصطلاحا گفته می شود که  "انتشار نقطه ای" RHEL 6 است.

با انتشار نسخه ی 7.0  به شماره نسخه ی توزیع های CentOs بخش سومی نیز افزوده شد که نشان دهنده ی سال و ماه انتشار کد منبعی است که توزیع  بر اساس آن ساخته شده است. به عنوان مثال، نسخه شماره 7.0-1406  در عین اینکه تناظر این نسخه CentOS را به مجموعه بروزرسانی صفرم از توزیع   RHEL 7 نشان می دهد، در همان حال عدد  "1406"  نشان می دهد که کد منبع این نسخه بر اساس آنچه از ماه ژوئن 2014 ارائه شده، بناشده است. استفاده از برچسب ماه و سال این امکان را به مخازن جدید و ناشران ابری می دهد که تصاویر نصبی (ایمیج های) این توزیع ها را بر اساس تاریخ انتشار ارائه دهند(به عنوان مثال از تاریخ ژوئیه 2014) و در همان حال ارتباط  آن را با نسخه ی آزمایشی مربوط حفظ کنند.

از نیمه سال 2006 و همزمان با انتشار RHEL 4.4  که پیش از این با نام Red Hat Enterprise Linux 4.0 update 4 خوانده می شد، شرکت Red Hat نیز شیوه ی نامگذاری نسخه های  انتشاری خود را مشابه آنچه توسط توزیع CentOS نامگذاری می شد، تغییر داد(به عنوان مثال RHEL 4.5  یا RHEL 6.5)

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. web technology surveys - جداول بررسی استفاده از توزیع‌های لینوکس برای سرورهای وب‌گاه‌های اینترنتی از سال ۲۰۱۰ م. تا ۲۰۱۲ م. وبگاه مقدار |پیوند= را بررسی کنید (کمک)


منابع[ویرایش]