مریم درانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
در حال دریافت جایزه بین‌المللی زنان شجاع (۲۰۱۲)

مریم درانی از اعضای شورای ولایت قندهار، مالک و مؤسس ایستگاه رادیویی «رادیو میرمن» در قندهار افغانستان که بر مسایل زنان تمرکز دارد، و مسوول انجمن فرهنگی بی‌بی خدیجهٔ کبرا است. در سال ۲۰۱۲ مجله تایم او را به عنوان یکی از صد چهره تاثیرگذار دنیا انتخاب کرد. او در ۸ مارس ۲۰۱۲ جایزه بین‌المللی زنان شجاع را نیز دریافت کرده بود، مریم درانی همچنین در ۶ آوریل سال ۲۰۱۳ شبکه دادخواهی زنان ولایت کندهار را ایجاد نمود. مجله تایم دربارهٔ او نوشته است: «مریم درانی به طور اجتناب ناپذیری برای طالبان که به نقش بسیار محدود زنان در جامعه باور دارند، یک هدف است… و تا حال چندین دفعه از سوءقصد جان سالم به در برده است.»[۱][۲][۳][۴]

زندگی‌نامه[ویرایش]

مریم درانی هنگامی که خانواده اش به دلیل مشکلات سیاسی از سال ۱۳۵۸ نخست به پاکستان و سپس به ایران مهاجر کرده بودند. در سال ۱۳۶۴ در شهر زاهدان در استان سیستان و بلوچستان متولد شده است. و تحصیلات خود را تا پایان کلاس دوازدهم در مدرسه ابوریحان بیرونی استان کرمان ادامه داده. و پس از پایان حکومت موقت و اتمام صنف دوازدهم در سال ۱۳۸۲ به قندهار برگشته، و به فعالیت اجتماعی خود شروع نمود.

فعالیت‌های رسمی[ویرایش]

 • وی بعد ازبرگشت به افغانستان به مدت دو سال به وظیفه معلمی پرداخته در این مدت از مشکلات کاری و تبعیضات در مقابل زنان باخبر شده برای رفع این همه تبعیضات طبقاتی کوشید.
 • مریم درانی درانتخابات شورای ولایتی سال ۲۰۰۴ شرکت نمود که با کسب بیش از ۲۵۰۰ رای به شورای ولایتی قندهار راه یافت. در زمینه کاری خود در اوایل با مشکلات زیادی دچار بوده است. زیرا ساختار اجتماعی قندهار اجازه فعالیت برای طبقه زن را آن طوری که باید فعالیت کنند اجازه نمی‌داد. با تمام این مشکلات مریم درانی با شناختی که از اسلام و محیط قندهار داشت توانست در بین همکاران خود برای خود جا باز نماید و در بین مردم از محبوبیت برخوردار شود. و به این طریق توانست تا دیدگاه همکاران خودرا جلب نماید تابه حرفها ونظریات اوگوش دهند. گرچه در این دوره با مشکلات زیادی روبه رو شده است. اما با آن همه توانسته با حوصله و عزم راسخ در مقابل تمام نوآوری‌ها و مشکلات اجتماعی ایستادگی و مبارزه نماید. و در مقابل صاحبان زر و زور از حقوق مردم قندهار دفاع نماید. و در دوره دوم انتخابات بنا به در خواست مردم ولایت قندهار و هواداران خود بار دیگر در سال ۲۰۰۹ کاندید شورای ولایتی قندهار شده. و تا امروز در خدمت مردم قندهار می‌باشد.

فعالیتهای اجتماعی[ویرایش]

مریم درانی زمانی که مشغول وظیفه مقدس معلمی شد. از مشکلات طبقه زن قندهار اگاهی یافته. در جهت کاهش این مشکلات شروع به فعالیت نمود ه وجهت بلند بردن ظرفیت زنان و آگاهی دادن خواهران ولایت قندهار نخست در سال ۱۳۸۴ انجمن فرهنگی اجتماعی خدیجه کبری را تاسیس نمود که این انجمن یک ارگان غیر دولتی و غیرانتفاعی بوده و در راستای ظرفیت سازی طبقه زن در ولایت قندهار فعالیت داشته و ۲۴۰ عضو دارد. این انجمن تا به امروز توانسته در بخشهای فرهنگی و اقتصادی با در نظر داشت اصول اسلامی و افغانی در خدمت ۲۵۰۰ خواهر باشد. که در بخش فرهنگی با ایجاد صنوف اموزش قران شریف وعلوم دینی، سوادحیاتی، زبان انگلیسی و کامپیوتر، مدیریت، حسابدار، بازاریابی، آموزش‌های حقوقی، خوشنویسی و خطاطی و همچنین در بخش اقتصادی با برگذاری کلاسهای خیاطی، انواع بافت و موره دوزی، خامک، قالیبافی، بیکسازی، و چپلیسازی و گلسازی، آرایشگری و.... در خدمت خواهران باشد. و در بخش کمک رسانی برای ۳۲ خانوار از طریق دادن قرضه کوتاه مدت در ساختن سرپناه، و برای اضافه از صد نفر در ساختن مرکز عایداتی (مغازه) قرضه بدون بهره داده است. و همچنان سیصد خانواده بدون سرپرست و بدون نان اورمرد را زیر پوشش کمکهای جنسی دارد.

رادیومیرمن نخستین رادیو ویژه زن[ویرایش]

اولین رادیو ویژه طبقه زن می‌باشد که به امتیاز و سرپرستی خانم درانی در ولایت قندهار از ۸ مارس مطابق با روز جهانی زن سال ۱۳۹۰ شروع به فعالیت کرده و تمام توجه آن بروی مسائل طبقه زن و تحلیل گر مشکلات قشر زن قندهار می‌باشد

شبکه دادخواهی زنان ولایت قندهار[ویرایش]

در تاریخ ۶ آوریل برابر با ۱۷ حمل سال ۱۳۹۲ مریم درانی (شبکه دادخواهی زنان قندهار) را ایجاد نمود. که فعالیت‌های این شبکه در بخش دادخواهی و دفاع از حقوق طبقه زن ولایت قندهار می‌باشد

تحصیلات[ویرایش]

مریم درانی در کنار وظایف رسمی و غیر رسمی از ادامه تحصیلات خود غافل نمانده بلکه در سال ۲۰۱۱ دوره فشرده تجارت را در دانشگاه افغان امریکن به اتمام رسانیده است. و فعلاً" دانشجوی ترم چهارم حقوق و علوم سیاسی دانشگاه پیام نور به صورت آنلاین می‌باشد.

جوایز[ویرایش]

گرچه از فعالیتهای اجتماعی مریم درانی چند سالی نمی‌گذرد. اما در همین مدت کم توانسته است جایگاه خوبی در داخل و خارج کشور بدست آورد. که حاصل این همه تب و تلاشها جوایز و تقدیرنامه‌های بین‌المللی ذیل می‌باشد.

 • جایزه بین‌المللی (زن شجاع) از طرف وزارت امور خارجه ایالات متحده در ۸ مارس ۲۰۱۲. که هر ساله برای ده نفر زن فعال که در راستای حمایت از حقوق زن فعالیت می‌نمایند. از سوی وزارت امور خارجه ایالات متحده عطاء می‌شود. خانم هیلاری کلینتون درباره مریم درانی می‌گوید:

  با وجودی که مریم درانی در حمله انتحاری سال ۲۰۰۹ میلادی به شورای ولایتی قندهار زخمی شده بود. اما باز هم به فعالیتهای خود ادامه داده است. مریم به کوششهای خود ادامه می‌دهد. تا به خانمهای افغان، حقوق شان داده شود.

 • جایزه بین‌المللی (صدفرد تاثیرگذار جهان) سال ۲۰۱۲ از طرف مجله تایم امریکا. این جایزه سالانه برای صدنفرکه کارهای انها دربخش‌های سیاسی اجتماعی وفرهنگی درجامعه تاثیر گذارباشد داده می‌شود. مجله تایمز دررابطه بامریم درانی نگاشته است. (او به عنوان مدیر و مسؤل یک رادیو محلی در قندهار که به مسایل زنان تمرکز دارد و همچنین به عنوان عضو شورای ولایتی قندهار، با شجاعت فوق العاده به خاطر حقوق زنان در این حوزه کار می‌کند و به طور اجتناب نا پذیر برای طالبان که به نقش بسیار محدود زنان در جامعه باور دارند. یک هدف است. چنانچه تا حال چندین بار از سؤقصد جان سالم بدر برده.

تقدیرنامه‌ها[ویرایش]

 • تقدیرنامه (زن شجاع) در ۵ مارس ۲۰۱۲ از جانب شاروال ایالت پنسیلوانیا امریکا.
 • تقدیرنامه (فعال ترین زن سال) ۶ مارس ۲۰۱۲ از طرف جامعه زنان واشنگیتن دی سی.
 • تقدیرنامه (در راستای ظرفیت سازی طبقه زن) ۱۲ مارس ۲۰۱۲ از جانب مجلس ملی ایالت ایندیانا.
 • تقدیرنامه (شرکت درمذاکرات بین زنهای کشور عراق و افغانستان در رابطه با صلح ۲۸ ژوئن ۲۰۱۲ در ترکیه).

منابع[ویرایش]

 1. «مریم درانی به عنوان یکی از" ۱۰۰ فرد تاثیر گذار جهان" در سال ۲۰۱۲ انتخاب شد». مرکز خبرنگاران افغانستان، 30 حمل ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۱ دی ۱۳۹۱. 
 2. صنم دولتشاهی. «گروه‌های فعال حقوق زنان در افغانستان». بی‌بی‌سی فارسی، 2012-04-24. بازبینی‌شده در ۱ دی ۱۳۹۱. 
 3. «The World's 100 Most Influential People». مجله تایم، Apr. 18, 2012. بازبینی‌شده در ۱ دی ۱۳۹۱. 
 4. «Embassy Hosts Maryam Durani for Lunch». Embassy of Afghanistan، March 09, 2012. بازبینی‌شده در December 22, 2012.