دانشگاه آمریکایی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۴°۳۱′۴″ شمالی ۶۹°۷′۴۱″ شرقی / ۳۴.۵۱۷۷۸°شمالی ۶۹.۱۲۸۰۶°شرقی / 34.51778; 69.12806

دانشگاه آمریکایی افغانستان
تأسیس 1383
نوع خصوصی
رئیس دکتر شریف فایض, دکتر مایکل اسمیت(رئیس فعلی این دانشگاه)
هیئت علمی دکتر تیمور صفری
دانشجویان ۷۸۹ آمار۱۳۹۰
مکان کابل،  افغانستان
وب‌گاه http://www.auaf.edu.af/

دانشگاه آمریکایی افغانستان (به انگلیسی: American University of Afghanistan)، دانشگاهی آمریکایی است که در سال ۲۰۰۶ میلادی در کابل در افغانستان تاسیس شد.

این دانشگاه ۳۵۰ دانشجو دراولین سال تاسیس پذیرفته‌است، و دروس دانشگاهی در این دانشگاه به زبان‌های انگلیسی تدریس می‌شوند. این دانشگاه دارای ۳ رشته فناوری اطلاعات با گرایش برنامه نویسی و امور مخابراتی و علوم سیاسی با گرایش روابط بین‌الملل و امور رهبری اداری، و مدیریت و بازرگانی با گرایش حسابداری، بانکداری، بازاریابی، اقتصاد، مدیریت می‌باشد که این رشته‌ها تحت نظر استادان امریکایی و انگلیسی زبان تدریس می‌شود. این دانشگاه همچنین دارای کلاس‌های اموزشی از راه دور می‌باشد. در این کلاس‌ها دانشجویان در کلاس می‌نشینند و از طریق یک کامپیوتر با استادی که در یک دانشگاه دیگر قرار دارد ارتباط بر قرار می‌کنند.

پیشنه[ویرایش]

دورنما و چالش ها[ویرایش]

معاون هیئت امناء دانشگاه امریکایی افغانستان می گوید که شماری از دختران افغان که برای فراگیری تحصیل به ایالات متحده و اروپا می روند، بنا بر مشکلات موجود دو باره به کشور شان بر نمی‌گردند.

لیزلی شویتزر می گوید که توجه بیشتر به جذب دختران و زنان افغان در دانشگاه امریکایی افغانستان متمرکز شده و تلاش جریان دارد تا گزینه هایی ایجاد شود که دیگر دختران علاقه‌مند ترک کشور شان نباشند.

خانم شویتزر افزود که پوهنتون امریکایی با استفاده از ۴۵ سکالر شیب یا کمک هزینۀ تحصیلی که سفارت ایالات متحده و دول اروپایی به آن نهاد برای پنج سال فراهم ساخته بود توانست تعداد زیاد دختران و پسران را جذب کند.

معاون دانشگاه امریکایی افغانستان از ایجاد مرکز بین‌المللی انکشاف اقتصادی زنان یاد کرد که به کمک مالی ایالات متحده تکمیل شده و در اواخر ماه مارچ به فعالیت آغاز می کند. او ابراز امیدواری کرد تا این مرکز در ارتقای توانمندی های زنان در عرصه های مختلف اقتصادی نقش عمده یی را ایفا کند.

داره انشکاف بین‌المللی امریکا مبلغ چهل میلیون دالر را جهت تطبیق برنامه‌های جدید پنج ساله دانشگاه امریکایی افغانستان (AUAF) کمک کرد. این اداره به تاریخ 15اسد با نشر اعلامیه‌ای گفت که به خاطر برنامه‌های جدید دانشگاه امریکایی افغانستان، چهل میلیون دالر امریکایی را کمک کرده است. بر اساس اعلامیه، حمایت از دانشگاه امریکایی در افغانستان یک بخش از برنامه جدید نقویت تحصیلات عالی، تحت نام همکاری با دانشگاه‌ها در این کشور است. هدف از این کمک، بهبود کیفیت سیستم آموزشی و اعتبار سیستم تحصیلات عالی و مساعدت برای انکشاف اقتصادی و اجتماعی در افغانستان خوانده شده است. گفته می‌شود که برنامه کمک به دانشگاه‌های اداره انکشاف بین‌المللی امریکا با راهبردهای دولت افغانستان مطابقت دارد. این برنامه، وزارت تحصیلات عالی افغانستان را از کیفیت تحصیلات عالی در کشور با معیارهای بین‌المللی و نیازمندی‌های بازار، آگاه می‌سازد.

در اعلامیه آمده است که به منظور بالان بردن کیفیت سیستم آموزشی و فراهم کردن امکانات بیشتر، اداره انکشاف بین‌المللی امریکا مبلغ 92.7 میلیون دالر دیگر را به وزارت تحصیلات عالی و ده دانشگاه دیگر در افغانستان نیز کمک خواهد کرد. این مبلغ به منظور افزایش دادن تعداد محصلان دختر، سیستم آموزشی جدید، اصول مدریت، کورس‌های آموزشی، در طول پنج سال به دانشگاه امریکایی کمک شده است. همچنان دانشگاه امریکایی از طریق این مبلغ قادر خواهد بود تا همکاری‌های جدید و کسب اعتبار در افغانستان و کشور امریکا را به وجود آورد.

هزینۀ گزاف تحصیلی[ویرایش]

اما از آنجاییکه افغانستان یک کشور فقیر تلقی می شود، پرداخت مبلغ ده هزار دالر هزینۀ تحصیلی در سال از توان بسیاری از خانواده ها بیرون می باشد.

مایکل سمیت رئیس دانشگاه امریکایی افغانستان در مصاحبه با رادیوآشنا گفت که آنان با درک این موضوع که همه مردم افغانستان ثروتمند نیستند، تلاش دارند تا به همکاری اجتماعات محلی در ولایات، هزینۀ تحصیلی دانشجویان را فراهم سازند.

سمیت می گوید که اکنون شماری از پسران و دختران جوان از ولایت هرات و بلخ به کمک بازرگانان ر و افراد سرمایه دار آن ولایات، در دانشگاه امریکایی افغانستان سرگرم فراگیری تحصیل اند. او از تلاش ها برای گسترش این روند به سایر ولایات نیز خبر داد.

در حال حاضر بیش ۱۰۰ دانشجو که در آن میان دختران نیز شامل اند، هزینۀ مکمل تحصیلی خود را در دانشگاه امریکایی افغانستان از سفارت ایالات متحده در کابل به دست می آورند و قرار است در سال های آینده ۱۵۰ محصل از این مساعدت های تحصیلی بهره مند شوند.

مدارک لازم جهت پذیرش[ویرایش]

۱. پرکردن فرم پذیرش ۲. اصل ریزنمرات دبیرستان ۳. اصل دیپلم دبیرستان ۴. اصل تذکره ۵. اصل ریپورت رسمی تافل یا ایلتس toefl 510/65 ielts 6.0 ۶. یک صفحه مقاله ۷. توصیه نامه از شخصی غیر از خویشان

حوادث حاشیه ای[ویرایش]

نعمت سادات، مرد افغانی الاصل امریکائی و پروفسور اسبق دانشگاه امریکائی در افغانستان از علایق همجنسگرائی اش پرده برداشت و این رازش را از طریق رسانه ها فاش ساخت. آقای سادات در یک پیام فسبوکی اش نوشته است: ”خیلی خرسندم ازینکه موفق شدم فرایند بیرون شدن از پشت پرده همجنسگرائی را تکمیل کنم و بار سنگینی را از روی شانه‌های بردارم.” سادات افزوده است: “میخواهم به کسانیکه هنوز در مورد من نمی‌دانند بگویم، بلی من افتخار میکنم که یک همجنسگرا، یک افغان و یک مسلمان هستم. حالا میتوانم بدون سوال‌های اذیت‌کننده خاله‌ها و کاکاهایم که می‌گفتند (نعمتی تو چرا زن نکدی ... ؟)، زندگی کنم و حالا هیچ کسی نخواهد پرسید که چرا ازدواج نکرده‌ام.” نعمت سادات اکنون سمتی در دانشگاه آمریکایی افغانستان ندارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]