مؤتمر علماء بغداد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مؤتمر علماء بغداد کتابی است که به مباحث اختلافی بین شیعه و سنی پرداخته و در قرن 5 ق روی داده است.

نویسنده[ویرایش]

نویسنده اثر مُقاتِل بن عطیَّة البکری، .ز مُقاتِل بن عطیَّة که در سال 505 ق درگذشت وادیب وشاعر سلجوقی و داماد خواجه نظام الملک طوسی است.

محتوا[ویرایش]

کتاب در رابطه با مناظره مشهوری که در منابعی معروف است در عهد سلطان ملکشاه سلجوقی بین حسین بن علی علوی، عالم بزرگ شیعه و عباسی،[نیازمند منبع] عالم بزرگ اهل سنت شکل گرفت. در خلال این مناظره حسین بن علی با آوردن مدارک و شواهد و ادله‌ای که در مناظره مورد قبول واقع شد، سلطان ملکشاه سلجوقی و نظام الملک طوسی را دربارهٔ حقانیت تشیع قانع نمود. او در این مناظره از وقایعی چون داستان غرانیق، بدعت‌های عمر بن خطاب، زنای خالد بن ولید، واقعه بیت بضعه الرسول، واقعه فدک، نماز تراویح، و سنت متعه یاد کرده و باعث شد که سلطان ملکشاه سلجوقی و خواجه نظام الملک طوسی از عقیده به مذهب سنت، دست بردارند.

نتیجه مناظره مذکور در کتاب[ویرایش]

در پی این مناظره خواجه نظام الملک طوسی و سلطان ملکشاه سلجوقی هر دو شیعه شدند و عباسی را مورد عتاب قرار دادند.[نیازمند منبع] مدتی بعد نیز در فاصله کوتاهی نظام الملک و شاه سلجوقی توسط توطئه اهل سنت و برای بدنام کردن اسماعیلیان و شیعیان و نیز از بین بردن اثر مناظره به قتل رسیدند.

تا کنون بیش از ۷۰ هزار نسخه از این کتاب در ایران به فروش رسیده است[۱] و چندین ترجمهٔ فارسی دارد.[۲][۳]

دانلود کتاب[ویرایش]

شما می توانید ترجمه فارسی این کتاب به عنوان راهی به سوی حقیقت را در لینک زیر دریافت کنید:

دانلود نسخه pdf کتاب

منابع[ویرایش]

  1. رضا حقایق‌نگار. «کتاب ماه دین». مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی. بازبینی‌شده در ۴ فروردین ۱۳۹۱. 
  2. «راه‍ی ب‍ه س‍وی ح‍ق‍ی‍ق‍ت، ت‍رج‍م‍ه ک‍ت‍اب م‍وت‍م‍ر ع‍ل‍م‍اء ب‍غ‍داد». موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان. بازبینی‌شده در ۴ فروردین ۱۳۹۱. 
  3. حسن انصاری. «مناظره دو دانشمند شیعی و سنی در محضر ملکشاه سلجوقی و خواجه نظام الملک در مدرسه نظامیه بغداد». kateban.com، ۲۲ تیر ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۴ فروردین ۱۳۹۱.