لاله (تبریز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

لاله یکی از محله‌های تاریخی و کهن شهر تبریز است. این محله پیش‌تر از روستاهای پیرامون شهر به شمار می‌رفته است.

مختصات[ویرایش]

محلهٔ لاله در جنوب غرب شهر تبریز واقع شده و از سمت شمال به محلهٔ خطیب، از سمت جنوب به محلهٔ رواسان، از سمت شرق به محلهٔ گازران و از سمت غرب به جادهٔ مراغه محدود می‌شود. این محله باغ‌ها و چشمه‌های آب معدنی متعددی را در خود جای داده است که متاسفانه امروزه اکثراً آنها تخریب یا خشک شده‌اند ولی از آنهایی که هم اکنون هم جاری هستند می توان به چشمه‌های "دول دول" (DOL DOL) و خانیم سوئی (KHANIM SUEE) و شفاء گؤلی (SHAFA GOLI) و فرجار (FARAJAR) و دره گؤلی (DARA GOLI) و کت گؤلی یا جک گؤلی (KAND GOLI) و باباخدر (BABA KHDR) و دایچا (DAICHA) و ... اشاره کرد. در مورد حفر چاه ها (KOUL) و منبع اصل این بولاغ ها طبق نظر ریش سفیدان محله مبدا چاه های این چشمه ها به کوه های لاله می رود و تا چندین سال پیش که این چشمه ها به همراه خاصیت خاک این منطقه عامل اصلی رونق کشاورزی بودند هر ساله مسیر آب چاه های این چشمه ها را تمیز می کردند.

آثار تاریخی ثبت شده[ویرایش]

از مساجد محله لاله هم مسجد زاویه دارای قدمت تاریخی منحصری که به789 هجری قمری میرسدکه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.درداخل مسجد به گفته بزرگان محله چاهی وجود دارد که به چاه فرار مشهور بوده ودرزمان حمله دشمنان وقت مردم از آن راه به کنارقبرستان بابالار درکنار قره داش راه داشته فرار میکردندومقبره ای که بنام قره داش درجنب قبرستان اختصاصی محله لاله بنام بابالاروجود دارد وبدلیل به سرقت رفتن سنگ سری توسط سارقان میراث وفرهنگ کشور، که به گفته بزرگان محله دارای طللع خاص وسنگ درخشان بوده وشب های جمعه نور خاصی ازآن منتشر میشد

محصولات کشاورزی[ویرایش]

این محله تا چندین سال پیش از مراکز کشاورزی اطراف تبریز به شمار می‌رفت و گوجه فرنگی (BAMADOR) و فلفل (BUBAR) وکمبزه (kalak) و گوجه سبز (ALCHA) ، کدو و ... از جمله محصولات آن به شمار می‌رفت.

شهرک‌ها[ویرایش]

ازخود چهاراه لاله تاشهرک نور و شهرک اندیشه و کوی لاله شهرک باکری -رسالت-دیزل آباد-شهرک سفیر امید((طالقانی))-الهیه-کوی شهیدصمدی لاله-گلچین -ناظمی-میدان امام حسین(ع)-شهرک رازی -چامچال -نیلوفر-شقایق-قره داش-کوی مختاروند-جلالیه-کوی لاهیجانی-زنگوله باغ-نفت یولی-اسلام آباد-کوی برادران-کوی صنعتی شهید مدنی واتوبان شهید کسائی منطقه لاله را به دونیم جداکرده از جمله مهم‌ترین شهرک‌های ومناطق ایجاد شده در اراضی و کشتزارهایی است که روزی از مهم‌ترین مراکز کشاورزی تبریز به حساب می‌آمدند.[۱].

پانویس‌ها[ویرایش]

[[[۱]]] پارك بزرگ و طبيعي لاله در جنوب غربي تبريز ، در كنار اتوبان تبريز - تهران واقع بوده كه باغات با صفا ، سبزه زارها و كشتزارهاي معروف آن شهرت خاصي داشته اند. لاله يك منطقه و هم يك محله در حاشيه تبريز بوده و اكنون هم از محلات معروف شهر تبريز است. در كتاب تاريخ تبريز تا پايان قرن نهم هجري در مورد محله لاله چنين نوشته اند : اين منطقه ای در جنوب غربي شهر تبريز با باغهاي دلگشا و آبهاي معدني سرشار است كه از شمال به باغات خطيب ، از جنوب به باغات و مزارع راواسان، از غرب به جاده مراغه ، رواسان ، ديزل آباد و شهرك صنعتي تبريز و از مشرق به محله گزران ( گازران) محدود مي شود

منابع[ویرایش]

  • ذوقی، فریبرز و نیکنام لاله، ایوب. تبریز در گذر تاریخ. چاپ اول. تبریز: انتشارات یاران، ۱۳۷۴. 
  • «زندگی در تبریز». دانشگاه آزاد اسلامی تبریز. بازبینی‌شده در ۱۸ نوامبر ۲۰۰۹. 

بزرگترین کتاب مفصل تاریخ قدیم تبریزروضات الجنان و جنات الجنان میباشد که مولف آن کربلائی حسین میباشد.

  1. پرونده:روضات الجنان|بندانگشتی|تاریخ تبریز قدیم