کوچه‌باغ (محله)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۳۸°۰۴′ شمالی ۴۶°۱۶′ شرقی / ۳۸٫۰۶۷°شمالی ۴۶٫۲۶۷°شرقی / 38.067; 46.267 کوچه‌باغ، نام یکی از محلات قدیمی شهر تبریز است. این محله از سمت شمال به قره‌آغاج، از سمت جنوب به کوی فیروز، از سمت شرق به گجیل و از سمت غرب به آخونی محدود شده‌است.

میدان اصلی محله، مقابل مسجد قدیمی «میرمحمدعلی» است.[۱] بنابه تصریح درویش کربلایی حسین در ذکر مرقد و مزار مغربی تبریزی، محلهٔ کوچه‌باغ در سابق ظاهراً جزء محلهٔ نوبر به‌شمار می‌فته‌است.[۲] البته احتمال دارد که این کوچه‌باغ، ارتباطی به کوچه‌باغ امروزی که خود، محله‌ای جداگانه است، با شرحی که در بالا داده شد، نداشته و کوچه‌ای از کوچه‌های محلهٔ نوبر بوده‌است.[۳]

امروزه این محله به دسته‌های بزرگ و پرشور عزاداری ماه محرم در سطح شهر زبانزد است. کوچه باغ دارای بیش از ده مسجد می‌باشد که معروف‌ترین آن‌ها مسجد حاج آقابالا، آقا میرمحمدعلی، حاج قیمعلی، الله وردی‌خان و حاج اسد می‌باشد. مسجد الله وردی خان در سال نود به عنوان میراث فرهنگی باقیمانده از دوران قاجار ثبت ملی گردید[۴]. در نزديكی این مسجد حمامی نيز وجود داشته كه اكنون تغيير كاربری داده است.

کوچه‌های مشهور این محله عبارتند از قاسم بویاق‌چی، باغ دربندی، زرگرلر دربندی، سرچشمه، حمام دربندی و شاهرضا(احمدیان) و طالار. از خاندان‌های قدیمی این محله می‌شود به خانواده‌هایی هم چون امانی قدیم،مشگین باغ، شاه واروقی ،صابون‌چی، کاردان کوچه باغی و صباغ و چائی کوچه‌باغی اشاره کرد. حاج میرزا محمد کاردان کوچه باغی از علمای مشهور کوچه باغ به شمار می‌روند.

آثار تاریخی[ویرایش]

  • مسجد قدیمی «میرمحمدعلی»
  • مسجد قدیمی «الله وردی خان» (معروف به مسجد خان)

منابع[ویرایش]

  1. تاریخ تبریز مشکور؛ صفحهٔ ۱۵۷
  2. روضات‌الجنان؛ جلد ۱؛ صفحهٔ ۶۹
  3. نادر میرزا
  4. قرآن، iqna ir | خبرگزاری بین المللی (۱۳۹۰/۱۱/۲۴ - ۱۰:۱۳). «مسجد الله‌وردی‌خان تبریز ثبت ملی شد». fa. دریافت‌شده در 2020-11-10. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)