فیدبک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نمایش یک سیستم شامل فیدبک (حلقه بسته)

بازخورد[۱][۲] یا فیدبک (به انگلیسی: Feedback) نوعی برگشت پیام ارتباطی است که در آن، گیرنده به طور عامدانه یا غیرعامدانه به پیام فرستنده واکنش نشان می‌دهد. این پیام‌ها، به فرستنده امکان می‌دهند تا وضعیت ارتباطی خود را با مخاطبانش ارزیابی کند. نظام‌های سالم ارتباطی، فیدبک را غنیمتی برای اصلاح خود قلمداد می‌کنند.

کاربرد فیدبک[ویرایش]

فیدبک به مفهوم بازگرداندن بخشی از خروجی یک سیستم و ترکیب آن با ورودی به منظور کنترل خروجی می‌باشد. فیدبک در بسیاری از سیستمها، از جمله در سیستمهای مکانیکی، الکتریکی، بیولوژیکی، حرارتی و برودتی کاربرد دارد. مثلاً، استفاده از فیدبک در ماشین بخار به قرن نوزدهم میلادی برمی گردد و به کارگیری فیدبک در سیستمهای حرارتی و برودتی با نصب ترموستات، امروزه بسیار متداول است. همچنین در بدن انسان، فیدبک نقش عمده‌ای در تنظیم دما و کنترل ترشح داخلی غدد ایفا می‌کند. به طور مثال در هنگام راه رفتن با مشاهدهٔ مسیر پیش رو و با توجه به موانع افراد به اصلاح مسیر حرکت می‌پردازند.[۳]

فیدبک در الکترونیک[ویرایش]

در الکترنیک موارد متعددی را از کاربرد فیدبک می‌توان نام برد که از جملهٔ آنها می‌توان به استفاده از مقاومت امیتر در تقویت کننده‌های ترانزیستوری و یا مقاومت سورس در تقویت کننده‌ها اثر میدان اشاره کرد.

مزایای فیدبک منفی[ویرایش]

انواع فیدبک منفی[ویرایش]

فیدبک در بیوشیمی[ویرایش]

در بحث آنزیم‌های تنظیمی اگر محصول نهایی (P) خود یک آنزیم تنظیم کننده دیگر باشد در آنصورت به آن مهارکننده پس خور یا مهار کننده فیدبک می‌گویند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. صدری افشار، غلامحسین؛ حکمی، نسترین؛ حکمی، نسرین. واژه‌نامهٔ فنی. چاپ ششم. تهران: نیلوفر، ۱۳۸۲. صفحه ۲۲۲. ISBN 964-448-065-1. 
  2. علاوه بر فیدبک و بازخورد، بدان بازخور، پسفرست، بازفرست، پسخور، و پسخوراند نیز گفته‌اند.
  3. Razavi، Fundamentals of microelectronics، 605.

منابع[ویرایش]

  • شکرخواه، یونس. واژه‌نامهٔ ارتباطات، چاپ سوم. تهران: سروش (انتشارات صدا و سیما)، ۱۳۸۶. ISBN ۹۶۴-۴۳۵-۷۳۱-۰
  • ویکی‌پدیای انگلیسی