فهرست دیوها در آرس گویتیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در کتاب آرس گویتیا نام ۷۲ دیو سلیمان به همراه تواناییها و ویژگی هریک ذکر شده‌است. به دلیل چندین ترجمه گوناگون نامها گاهی دچار دگرگونی جزیی شده‌اند.[۱][۲]

محتویات

پادشاه بعل[ویرایش]

تصویر ترسیم شده پادشاه بعل

بر پایه le Grand Grimoire پادشاه بعل در راس نیروهای اهریمنی است. او نخستین پادشاه دوزخ با مناطقی در شرق است. او سه سر دارد:وزغ، انسان و گربه. او صدای ناهنجاری دارد ولی به خوبی سخن می‌گوید و بر ۶۶ منطقه حکومت می‌کند. او هنر ناپدید شدن را آموزش می‌دهد. ممکن است بعل معادل یکی از هفت شاهزادگان دوزخ باشد.[۳]

دوک آگارس[ویرایش]

آگارس از کولین د پالاسی, پاریس، ۱۸۶۳.

آگارس (یا آگرئاس) بر منطقه شرقی دوزخ حکمرانی می‌کند و ۳۱ سپاه از دیوها به او خدمت می‌کنند. او می‌تواند باعث شود کسانی که گریخته‌اند بازگردند[۴] و کسانی که هنوز ایستاده‌اند، بگریزند با یافتن لذتی در آموزش بیان بدسیرتی. همچنین او دارای نیروی شکستن حرمت و شئونات هم طبیعی و هم فراطبیعی است.[۵][۶]

او به شکل مرد پیر و رنگ پریده‌ای سوار بر یک کروکودیل تجسم می‌شود.[۶][۷]

پرنس واساگو[ویرایش]

واساگو شاهزاده نیرومند دوزخ است. او بر ۲۶ سپاه از دیوها فرمانروایی می‌کند. او می‌تواند به صورت جادویی از رویدادهای گذشته و آینده بگوید. می‌تواند چیزهای پنهان یا گم شده را بیابد و طبیعت خوبی دارد.[۷]

مارکی سامیگینا[ویرایش]

گامیگین یا سامیگینا مارکی بزرگ دوزخ است که بر ۳۰ سپاه از دیوان فرمانروایی می‌کند.[۶][۷][۸] او همه دانش‌های مقدماتی را آموزش می‌دهد و به حساب ارواحی که در گناه مرده‌اند[۷][۸] و کسانی که در دریا غرق شده‌اند، می‌دهد.[۶] با صدایی خشن سخن می‌گوید.[۶][۷][۸] او همچنین به چیزی که از وی خواسته شده‌است پاسخ می‌دهد و تا زمانی که فرد خشنود باشد بر او ظاهر می‌ماند.[۶]

گامیگین به شکل یک اسب کوچک[۶][۷][۸] یا یک الاق[۷][۸] تجسم می‌شود که زمانی که احضار می‌شود به شکل یک مرد تغییر شکل می‌دهد.[۶][۷][۸]

پرزیدنت مارباس[ویرایش]

مارباس یا بارباس رئیس بزرگ دوزخ است که بر ۳۶ سپاه از دیوها فرمانروایی می‌کند. او صادقانه دربارهٔ چیزهای پنهان و اسرارآمیز پاسخ می‌دهد، بیماریها را درمان می‌کند، هنرهای مکانیکی را آموزش می‌دهد و مردم را به دیگر اشکال تغییر شکل می‌دهد. او به شکل یک شیر بزرگ تجسم می‌شود که زمان احضار به شکل یک مرد درمی‌آید.

دوک والفر[ویرایش]

والفار (یا Malaphar, Malephar, Valafar, Valefor) دوک دوزخ است.[۹] او مردم را برای دزدی می‌فریبد و مسئول روابط خوب میان دزدهاست. او فرمانده ۱۰ سپاه از دیوهاست.[۱۰] He commands ten legions of demons.[۱۱]

او به شکی یک شیر یا سر انسان یا با سر یک الاق تجسم می‌شود.[۱۱]

مارکیس آمون[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از مارکیس آمون

آمون[۵]مارکیز دوزخ است که بر ۴۰ سپاه از دیوهای دوزخی فرمان می‌راند. او به شکل یک گرگ با دم مار مانند با دمی آتشین یا یک انسان با سری کلاغ مانند پدیدار می‌شود. گاهی نیز با دندان سگسانی تجسم می‌شود. او همه چیز را دربارهٔ گذشته و آینده می‌گوید. او آشتی یا دشمنی میان دو دوست و دشمن می‌اندازد.

دوک بارباتوس[ویرایش]

بارباتوس کنت و دوک دوزخ است. وی بر سی سپاه از دیوان فرمان می‌راند و چهار پادشاه وی را در فران راندن بر این سپاهیان همراهی می‌کنند. او فهم زبان جانوران را می‌دهد، گذشته و آینده را می‌گوید، دوستان و حاکمان را آرام می‌کند همچنین او می‌تواند آدمها را به سوی گنج‌هایی که توسط جادگران با سحر و جادو پنهان شده‌اند، رهنمود سازد.

به نظر می‌رسد نام او از زبان لاتین و کلمه barbatus به معنی پیرمرد، ریشو و فیلسوف گرفته شده باشد. از وی در کتاب کوچکتر سلیمان نام برده شده‌است.

پادشاه پایمون[ویرایش]

ترسیم پایمون.

پادشاه پایمون یکی از پادشاهان دوزخ است که بیشتر از دیگران فرمانبردار لوسیفر است. وی بر ۲۰۰ سپاه از دیوان فرمان می‌راند. او صدایی قوی دارد و زمانی که می‌آید می‌خروشد و برای مدتی به همین شیوه سخن می‌گوید تا زمانی که جادو وی را وادار سازد تا پاسخ پرسش‌هایی که از او خواسته شده‌است را روشن بدهد. زمانی که وی را احضار می‌کنند باید به سمت شمالغربی نگاه کنند جایی که خانه اوست و زمانی که پایمون پدیدار می‌شود، او باید اجازه دهد که از او پرسش شود که چه آرزویی دارند.

پایمون همه هنرها را می‌آموزد، فلسفی و علمی و چیزهای پنهان. او می‌تواند همه رموز زمین و باد آب را آشکار سازد؛ و هر آنچه در ذهن است و هرچیزی که احظارکننده می‌خواهد بداند.

پایمون به شکی یک مرد با صورت زنانه ترسیم می‌شود که یک تاج گرانبها بر سر دارد و سوار بر یک شتر یک کوهانه است. پیشاپیش وی اغلب یک دیو با شکل یک مرد می‌رود که ترومپت، سنچ و دیگر ابزار موسیقی را می‌نوازد.

پرزیدنت بوئر[ویرایش]

بوئر جنی که به تدریس «اخلاق و فلسفه طبیعی» می‌پردازد (از نسخه ۱۹۹۵ کتاب).

پرزدینت بوئر روحی است که در سده شانزدهم در کتاب Pseudomonarchia پدیدار می‌شود و به عنوان رئیس جمهوری بزرگ دوزخ معرفی می‌شود و پنجاه سپا از دیوان زیر فرمان او هستند. او زمانی که خورشید در صورت فلکی قوس است پدیدار می‌شود. او فلسفه طبیعی و اخلاق، منطق و خواص گیاهان دارویی را آموزش می‌دهد. او ناتوانایی‌ها را به ویژه از مردان بهبود می‌بخشد و به آنان ارواح خوبی را می‌دهد.

او به شکل برج قوس ترسیم می‌شود که یک قنطروس با یک کمان و پیکان است؛ ولی بعدها لوئیس برتون تصویری از وی ترسیم می‌کند که دیوی است با سر شیر و پنج پای بز که پیرامون وی هستند.

نام شناسی این دیو نامشخص است.

دوک گوسیون[ویرایش]

گوسیون دوک بزرگ و نیرومند دوزخ است و بر چهل سپاه از دیوان فرمان می‌راند. او همه چیز را از گذشته و آینده و اکنون می‌گوید. معنای همه پرسشهایی که از وی می‌شود را نشان می‌دهد. دوستان را با هم آشتی می‌دهد و افتخار و بزرگی می‌بخشد.

او به شکل یک بابون یا بر پایه برخی به شکل یک بیگانه تصویر می‌شود.

پرنس سیتری[ویرایش]

سیتری[۵] شاهزاده بزرگ دوزخ است؛ و فرمانروای ۶۰ سپاه از دیوان. او باعث می‌شود مردان و زنان به یکدیگر عشق بورزند؛ و می‌تواند مردم را اگر بخواهد کاملاً برهنه کند. او با چهره یک پلنگ و بال‌های یک شیردال به تصویر کشیده می‌شود؛ ولی در شرایط احضار به شکل یک مرد بسیار زیبا دگرگون می‌گردد.

پادشاه بلت[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از پادشاه بلت

یکی از قدرتمندترین و مخوف‌ترین پادشاهان دوزخ است که فرمانده ۸۵ سپاه از شیاطین قدرتمند است. اون سوار بر یک اسب جنگی است که از پیشاپیش او صدای انواع موسیقی شنیده می‌شود. گفته شده هام پسر نوح بعد از طوفان از او کمک خواست و نجات پیدا کرد و با آموزش بلت اولین کتاب ریاضیات را نوشت. باعث عشق بین زن و مرد می‌شود.

== مارکیس لراجه ==یکی از لران بزرگ از ایل بختیاریست او که فرمانروای ۲۰۰ تک تیرانداز برنو ب دست است قدرتمندترین فرد دوزخ است

دوک الیگوس[ویرایش]

دوک زپار[ویرایش]

کنت بوتیس[ویرایش]

دوک باتین[ویرایش]

دوک سالوس[ویرایش]

کنت ماراکس[ویرایش]

کنت ایپوس[ویرایش]

دوک ایم[ویرایش]

مارکیس نابریوس[ویرایش]

کنت گلاسیا لابولاس[ویرایش]

دوک بونه[ویرایش]

مارکیس رونووه[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از مارکیس رونووه

دوک بریت[ویرایش]

دوک استاروس[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از دوک استاروس

مارکیس فورنئوس[ویرایش]

پرزیدنت فوراس[ویرایش]

پادشاه اسمودی[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از پادشاه اسمودی

پرنس گاپ[ویرایش]

کنت فورفور[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از کنت فورفور

مارکیس مارکوسیاس[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از مارکیس مارکوسیاس

پرنس ستولاس[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از ستولاس

ستولاس پرنس بزرگ جهنم و فرماندهٔ ۲۶ سپاه دیو است و ستاره‌شناسی، دانش گیاهان سمی، گیاهان دارویی و سنگ‌های گران‌بها را آموزش می‌دهد. همچنین با نام‌های ستولوس و سولوس نیز شناخته می‌شود. تصویر او به صورت یک جغد تاج‌دار با پاهای دراز، یا یک غراب یا یک مرد نشان داده شده‌است.

مارکیس فنکس[ویرایش]

کنت هالفاس[ویرایش]

پرزیدنت مالفاس[ویرایش]

کنت رائوم[ویرایش]

دوک فوکالر[ویرایش]

دوک وپار[ویرایش]

مارکیس سبناک[ویرایش]

سبناک چهل و سومین شیطانیست که در این کتاب معرفی شده و فرمانده ۵۰ سپاه از دیو هاست. ب صورت سربازی با سر شیر که کنار اسبی سفید ایستاده یا به صورت گاوی با تاجی بر سرش تجسم می‌شود. شهرت سبناک بخاطر ایجاد امپراطوری‌های بزرگ و ساخت شهرهای باشکوه است، از توانایی‌های سبناک می‌توان ب ایجاد زخم‌های چرکین برای زجر دادن و نابود کردن دشمنانش نام برد، زخم‌هایی ک نهایتاً بدن فرد را پوسانده و باکرم و حشرات پر می‌کند.

مارکیس شکس[ویرایش]

پادشاه وینه[ویرایش]

کنت بیفرونس[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از کنت بیفرونس

دوک وئال[ویرایش]

پرزیدنت هاگنتی[ویرایش]

دوک کروکل[ویرایش]

شوالیه فورکاس[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از شوالیه فورکاس

پادشاه بالام[ویرایش]

او بیش از پنجاه سپاه دیو را فرماندهی می‌کند و جواب‌های مناسبی به سوالاتی در مورد گذشته، حال و آینده می‌دهد، و همچنین می‌تواند مردان را نامرئی کند. او دارای سه سر است، سر گاو نر، سر انسان و سر گوسفند. روی شانه‌اش یک قوش حمل می‌کند و سوار بر یک خرس است.

دوک آلوکس[ویرایش]

پرزیدنت کایم[ویرایش]

کایم در ظاهر پرنده

دوک مورمور[ویرایش]

پرزیدنت اوروباس[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از اوروباس

اوروباس دارای دانش در مورد اتفاقات گذشته و آینده است.

دوک گرموری[ویرایش]

او معمولاً به شکل زنی زیبا با عصایی پادشاهی در دست و موهایی قرمز آتشین دیده می‌شود. او همچنین ملکهٔ عشق می‌باشد.

پرزیدنت اوس[ویرایش]

پرزیدنت امی[ویرایش]

مارکیس اوریاس[ویرایش]

دوک واپولا[ویرایش]

پادشاه/پرزیدنت زاگان[ویرایش]

یکی از پادشاهان بزرگ دوزخ است که بر ۳۳ سپاه از شیاطین فرمانروایی می‌کند. او قادر از شراب را به آب و آب را به شراب تبدیل کند. هنر ساخت سکه از فلزات را به انسانها آموزش داده است. به شکل انسانی با سر اسب تک شاخ ظاهر می‌شود.

پرزیدنت والاک[ویرایش]

مارکیس آندراس[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از مارکیس آندراس

دوک هائوراس[ویرایش]

مارکیس آندرالفوس[ویرایش]

مارکیس سیمیس[ویرایش]

دوک آمدوسیاس[ویرایش]

تصویر ترسیم‌شده از دوک آمدوسیاس

پادشاه بلیال[ویرایش]

منبت‌کاری بلیال و همراهانش اثر یاکوبوس د تیرامو

مارکیس دکارابیا[ویرایش]

پرنس سیره[ویرایش]

دوک دانتالیون[ویرایش]

کنت آندرومالیوس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Crowley, Aleister; Mathers, Samuel Liddell MacGregor (1995), The Goetia: the lesser key of Solomon the King: Lemegeton--Clavicula Salomonis Regis, book one (2 ed.), Red Wheel, ISBN 978-0-87728-847-3 
 2. Peterson, Joseph H. (2001), The lesser key of Solomon: lemegeton clavicula Salomonis, Weiser, ISBN 978-1-57863-220-6 
 3. Deliriumsrealm.com
 4. Goetia, Mathers/Crowley
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ Mathers, S. L. MacGregor; Crowley, A. (1995) [1893], The Goetia: The Lesser Key of Solomon the King, ISBN 0-87728-847-X, OCLC 9032192  (Full text)
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ ۶٫۳ ۶٫۴ ۶٫۵ ۶٫۶ ۶٫۷ Weyer, Johann. "De praestigiis daemonum". Pseudomonarchia Daemonum. Retrieved 2007-04-15.  خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «pseudo» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ ۷٫۳ ۷٫۴ ۷٫۵ ۷٫۶ ۷٫۷ Peterson, Joseph. "Lemegeton Clavicula Salomonis, or Lesser Key of Solomon". Ars Goetia. Retrieved 2007-04-14.  خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «lemegeton» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ ۸٫۲ ۸٫۳ ۸٫۴ ۸٫۵ Crowley, Aleister. "The Lesser Key of Solomon". Goetia. Retrieved 2007-05-15. 
 9. Waite, Arthur Edward (1913), The Book of Ceremonial Magic, Chapter IV: "The Mysteries of Goëtic Theurgy according to the Lesser Key of Solomon the King: Demons: I. (Baal) to IX. (Paimon), p. 197 at sacred-texts.com
 10. ibid. , footnote #7
 11. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ Mathers, S.L. MacGregor, Crowley, Aleister (Editors - 1904), The Lesser Key of Solomon, "Goetia: Shemhamphorash", p. 23, at sacred-texts.com