فرودگاه لامرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فرودگاه بین‌المللی لامرد
یاتا: LFMایکائو: OISR
خلاصه
مکان لامرد، ایران
ارتفاع ۱۳۳۷ پا / ۴۰۸ متر
مختصات ۲۷°۲۲′۲۱٫۸۸″ شمالی ۰۵۳°۱۱′۱۹٫۶۶″ شرقی / ۲۷٫۳۷۲۷۴۴۴°شمالی ۵۳٫۱۸۸۷۹۴۴°شرقی / 27.3727444; 53.1887944
باند
باند طول سطح
پا متر
۱۱/۲۹ ۱۰۰۲۰ ۳۰۵۴ آسفالت
Source: World Aero Data[۱]

فرودگاه بین الملی لامِرد فرودگاه شهر لامرد استان فارس ایران است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی 511 نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۱۸٬۷۲۲ کیلوگرم بار و ۲۳۶٬۴۷۲ نفر مسافر از طریق آن جابجا شدند.[۲]

مشخصات[ویرایش]

طول باند فرودگاه لامرد ۳۱۵۰ متر است و هر ماه ۱۲۰ پرواز در آن انجام می‌شود. پروازهای داخلی فرودگاه لامرد به مقصد تهران، اهواز، اصفهان، شیراز، بندر عباس جزیره سیری مشهدو پروازهای خارجی به مقصدهای کویت، دوحه، قطر و دوبی سوریه انجام می‌شود. به‌طور میانگین هر ماه ۵ هزار نفر مسافر از طریق فرودگاه لامرد سفر می‌کنند. هواپیماهای فوکر ۱۰۰ و فوکر ۵۰ از جمله هواپیماهای در حال تردد در این فرودگاه هستند.

فرودگاه بین‌المللی لامرد یکی از فرودگاه‌های استان فارس می‌باشد که در فاصله ۱۲۰ مایلی (۱۹۳ کیلومتری) فرودگاه شیراز و در موقعیت «۲۳ ' ۲۲ º۲۷ شمالی و» ۱۷ ' ۱۱ º۵۳ شرقی و به ارتفاع ۴۰۷ متر (۱۳۳۶ پا) از سطح دریا و در شمال شهر لامرد در ۶ کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته‌است. در سال ۱۳۳۶ توسط دولت وقت با توجه به شناسایی و پی بردن به نیاز احداث فرودگاه در منطقه جنوب استان فارس پس از شناسایی موقعیت مناسب عملیات راه اندازی این مجموعه در پهن دشت لامرد آغاز شد. در ابتدای احداث، این فرودگاه بیشتر به عنوان فرودگاه کمک‌رسان مطرح بود ولی با بعدتر فرودگاه لامرد تغییرکاربری داد و به یک پایانه مسافربری تبدیل شد، اولین نشست و برخاست هواپیما در سال ۱۳۵۳ به مقصد شیراز انجام شد. از فروردین ماه 1396مدیریت فرودگاه لامرد از فرودگاه شیراز جدا شد و به صورت مستقل و زیر نظر تهران به صورت مستقیم اداره میگردد.

شرکت‌های هواپیمایی و مقصدهای پروازی[ویرایش]

شرکت‌های هواپیماییمقصدهای پروازی
هواپیمایی آسمان حمد، دوبی، کویت، شهید دستغیب شیراز، مهرآباد
هواپیمایی نفت ایران شهید بهشتی اصفهان، شهید دستغیب شیراز، مهرآباد

منابع[ویرایش]

خبرگزاری مهر