فرودگاه شهرکرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرودگاه بین‌المللی شهرکرد
Shahrekord airport jpg.png
خلاصه
مکانشهرکرد
فرازا از سطح دریا۶۷۲۳ فوت / ۲۰۴۹ متر
مختصات۳۲°۱۷′۵۰″ شمالی ۰۵۰°۵۰′۳۲″ شرقی / ۳۲٫۲۹۷۲۲°شمالی ۵۰٫۸۴۲۲۲°شرقی / 32.29722; 50.84222
باندهای فرود
جهت درازا سطح
فوت متر
۱۴/۳۲ ۱۰۸۱۹ ۳۲۹۸ آسفالت
منبع: World Aero Data [۱]

فرودگاه بین‌المللی شهرکرد، فرودگاهی در شهرکرد است. این فرودگاه به عنوان مرتفع‌ترین فرودگاه ایران[۱][۲] در جنوب شهرکرد در ارتفاع ۲۰۵۰ متر از سطح دریا به مساحت ۳۵۰ هکتار واقع شده‌است. اولین پرواز داخلی در تاریخ اول تیرماه سال ۱۳۷۸ توسط شرکت ایران ایرتور به مقصد تهران و اولین پرواز بین‌المللی در تاریخ سوم مهرماه سال ۱۳۸۱ به کشور کویت انجام گردید.

فرودگاه بین‌المللی شهرکرد مجهز به تجهیزات ناوبری NDB,DVOR/DME و یک سیستم روشنایی و دارای یک باند به طول ۳۰۰۵ متر و عرض ۴۵ متر با دو شانه ۷/۵ متری آسفالته و یک تاکسیوی به ابعاد ۲۸۵*۲۳ می‌باشد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۳۶۶ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۳۰٬۱۷۹ نفر مسافر و ۱۶۵٬۱۵۲ کیلوگرم بار از طریق آن جابجا شدند. در سال ۱۳۹۵ تعداد ۲۸۵۶ نشست و برخاست از این فرودگاه صورت گرفته‌است. سهم نشست و برخاست از این فرودگاه در آذرماه ۱۳۹۶ یک دهم درصد (۰٫۱٪) فرودگاه‌های کشور بوده‌است.[۳][۴][۵]

تاریخچه

طرح مطالعاتی احداث فرودگاه بین‌المللی شهرکرد در سال ۱۳۷۲ آغاز و در سال ۱۳۷۳ پس از تملک اراضی و تکمیل مطالعات در سال ۱۳۷۴ عملیات اجرایی شروع و در در نهایت در سال ۱۳۷۸ با تکمیل عملیات اجرایی، فرودگاه عملیاتی و آغاز بکار گردید.

شرکت‌های هواپیمایی و مقصدهای پروازی

شرکت‌های هواپیماییمقصدهای پروازی
هواپیمایی ماهانمهرآباد
هواپیمایی زاگرسشهید هاشمی‌نژاد مشهد
هواپیمایی پارسمهرآباد

جستارهای وابسته

فهرست فرودگاه‌های ایران

منابع

  1. http://www.mehrnews.com/news/2085744/مرتفع-ترین-فرودگاه-کشور-در-حسرت-پرواز-نماینده-شهرکرد-اهمال
  2. http://hamshahrionline.ir/details/220973
  3. «آمار عملکرد فرودگاه‌های کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی و مقایسهٔ آن با سال۲۰۱۵ میلادی». شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران. ۳۰ بهمن ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶.[پیوند مرده]
  4. سالنامه آماری سال 1395. سازمان هواپیمایی کشوری. ۱۳۹۵.
  5. شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی https://web.archive.org/web/20170428183412/http://statistics.airport.ir/. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ آوریل ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۷ مه ۲۰۱۷. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)