غلامعلی فریور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

غلامعلی فریور تهرانی(۱۲۸۸-) استاد دانشگاه تهران، سیاستمدار، نماینده مجلس شورای ملی و سفیر ایران در سوئیس و وزیر صنایع و معادن در دولت علی امینی بود.[۱] وی از بنیانگذاران حزب ایران است.

تولد و تحصیلات[ویرایش]

فریور در سال ۱۲۸۸ در تهران به دنیا آمد و تحصیلات متوسطه و دانشگاهی خود را در انسیتیتو پلی تکنیک تهران انجام داد. فریور شاگرد اول دوره متوسطه در سطح کشور شده و جزء نخستین دانشجویان اعزامی به خارج از کشور بود.[۲][۳] او در اروپا به تحصیل در رشته‌های ماشین آلات مکانیکی و کشاورزی در آلمان و فرانسه پرداخت و در رشته کشاورزی از دانشگاه گرنوبل آلپز فارغ‌التحصیل شد.

فعالیت‌های سیاسی[ویرایش]

فریور در سال ۱۳۲۱ به همراه سایر استادان دانشکده فنی و … انجمن مهندسین را بنیانگذاری کرد. این انجمن در انتخابات دوره سیزدهم توانست یک نماینده را وارد مجلس کند بعد از این ماجرا فریور به همراه احمد زیرک‌زاده، کاظم حسیبی، حسین مکی، نظام‌الدین موحد، مرتضی مصور رحمانی، حمید زنگنه، علیقلی بیانی، امیر پایور، محسن عطایی، شمس‌الدین جزایری کمال‌الدین جناب، احمد زنگنه، صادق رضازاده شفق، ارسلان خلعتبری پایه‌گذاری کرد[۴] و خود نیز در دوره چهاردهم به سمت نمایندگی مجلس شورای ملی از حوزه تهران انتخاب شد.[۵] فریور یکی از افرادی بود که در ائتلاف بین حزب ایران و حزب توده مؤثر بود و بعد از فروپاشی و این ائتلاف از حزب خارج شد[۶] و به فعالیت‌های اداری و دانشگاهی رو ی آورد. در کابینه علی امینی مدتی سمت وزارت صنایع و معادن را بر عهده داشت. فریور بعد از انقلاب ۱۳۵۷ و در دولت موقت مهندس بازرگان سفارت ایران در سوئیس را به مدت ۱۹ ماه (تیر۱۳۵۸-دی۱۳۵۹) عهده‌دار شد.[۱]

فعالیتهای اداری[ویرایش]

فریور بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی در فرانسه و بازگشت به ایران به عضویت در هیئت علمی دانشکدهٔ فنی درآمده و به تدریس در دانشگاه تهران پرداخت و همزمان نیز دروزارت وزارت پیشه و هنر و بازرگانیاستخدام شد. وی پس از مدتی به ریاست برق تهران و ریاست کل معادن منصوب شد. مهندس فریور همچنین نمایندگی خریدهای خارجی کشور سوییس برای وزارت صنایع و بازرگانی را در برخی از ماموریت‌ها بر عهده داشت. وی پس از دوره نمایندگی مجلس چهاردهم به دنبال تأسیس ذوب آهن در ایران به اروپا رفت و سالها در این مسوولیت باقی ماند.[۲] وی مدتی نیز ریاست هیئت مدیره بانک رهنی را بر عهده داشت.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ http://iranembassy.ch/fa/88
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ https://rasekhoon.net/mashahir/show/596847/غلامعلی-فریور-تهرانی
  3. http://ensani.ir/file/download/article/20101013123330-328.pdf
  4. هندس علیقلی بیانی، مهندس نظام الدین موحد (مهر ۱۳۸۳). «تاریخچه حزب ایران: به مناسبت شصتمین سالروز تأسیس». حافظ. HAFIZ MONTHLY (7).
  5. http://rc.majlis.ir/fa/parliament_member/show/766184
  6. http://rch.ac.ir/article/Details?id=11807