صالح‌علیشاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمّدحسن بیچاره بیدختی گنابادی
«صالح‌علی‌شاه» 
SalehAliShah.jpg
زادروز۲۴ تیر ۱۲۷۰
بیدخت، گناباد.
آرامگاهمزار سلطانی بیدخت
ملیتایرانی
عنوانصالح‌علی‌شاه
دیناسلام
مذهبشیعه دوازده‌امامی
منصبقطب سی و ششم سلسله نعمت‌اللهی سلطان علیشاهی گنابادی
مکتبتصوف
والدیننورعلیشاه ثانی

محمّد حسن بیچاره بیدختی گنابادی ملقب به صالح‌علی‌شاه (زاده: ۲۴ تیر ۱۲۷۰، بیدخت گناباد - درگذشت: ۶ مرداد ۱۳۴۵) قطب سی و ششم سلسله نعمت‌اللهی سلطان علیشاهی گنابادی بود.

وی فرزند ارشد و جانشین نورعلیشاه ثانی است. پس از ایام کودکی، علوم مختلف دینی اعم از نقلی و عقلی را نزد جدّ خود سلطانعلیشاه و پدر و استادان محلّی در بیدخت گناباد فرا گرفت. در سال ۱۳۲۷ قمری پس از مرگ سلطانعلیشاه، به دست پدر وارد سلوک گردید. سپس برای تکمیل تحصیلات به اصفهان رفت و نزد استادان مشهور آن زمان مانندآخوند ملا محمد کاشانی و جهانگیرخان قشقایی تحصیل کرد. پس از بازگشت به گناباد در ۲۰ شعبان ۱۳۲۸ از طرف پدر مجاز به اقامه نماز جماعت فقرا و در ۱۱ ربیع الثّانی ۱۳۲۹ مجاز در دستگیری و ارشاد طالبان راه با لقب صالحعلیشاه گردید. پس از مرگ نورعلیشاه ثانی در سال ۱۳۳۷ ه.ق، به جانشینی او تعیین شد. وی در این مدت علاوه بر رسیدگی به امور پیروان و تربیت معنوی آنها، ضمن اشتغال به کشاورزی در زمینه امور خیریه و احداث بناهای عمومی فعال بود. از او تعدادی مکتوبات و رسالة پند صالح برجای مانده‌است. سرانجام در تاریخ نهم ربیع الثانی ۱۳۷۶ وفات یافته و پس از او فرزند ارشدش رضاعلیشاه بنابه وصیت و فرمان جانشینی به قطبیت رسید. مقبره وی در جوار آرامگاه جدش در مزار سلطانی بیدخت گناباد است.[۱] این شعر از وی نقل شده است:

از نور علی فیض دمامدم داریماز جود علی بین که چه خاتم داریم
ما صالح وقتیم و ظهور سلطاناین دم که به ما رسیده زآدم داریم

آثار و تالیفات[ویرایش]

از آثار و تألیفات محمدحسن بیچاره بیدختی (صالح‌علی‌شاه) می‌توان به رساله شریفه پند صالح و مقالاتی چون: تحیت اسلامی، امتیاز شیعه، جبر و تفویض و خواب و مرگ اشاره کرد.

پانویس[ویرایش]

  1. سلطانی گنابادی، محمدباقر (۱۳۷۹)، رهبران طریقت و عرفان، تهران: انتشارات حقیقت، صص ۱۹۸ و ۱۹۹.

منبع[ویرایش]

  • کتاب رهبران طریقت و عرفان - تألیف: میرزامحمدباقر سلطانی گنابادی. انتشارات حقیقت. شابک : ۹۶۴۷۰۴۰۵۶۳