روسای دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
روسای دوم
سنگ یابود روسای‌دوم
اطلاعات کلی
نام روسای دوم
عنوان پیشوا
دوران ۶۷۹ (پیش از میلاد)
ملیت اورارتو
سایر اطلاعات
زاد روز نامشخص
پس از روسای یکم
دیرینگی آغاز هزاره یکم
آیین ناشناخته
خانواده
دودمان اورارتوییان

روسای دوم پادشاه اورارتو در حدود دهه هفتم قرن هفتم پ. م. با کیمریان پیکار کرد و بطور خلاصه می‌توان گفت کیمریان بودند که در قرن هشتم آنسوی جبال قفقاز به بخش غربی و شاید مرکزی قفقاز نفوذ کردند و نخست با ارارتو درگیر شده سپس با روسای‌دوم عهد اتحاد بستند.

مدارک شرق باستان[ویرایش]

مدارک شرق باستانی بطور غیر مستقیم مراتب فوق را گواهی می‌کنند و گزارش‌های جاسوسان آشوری از اورارتو مربوط به سال‌های ۷۲۲ تا ۷۲۵ پ. م. قدیم‌ترین اطلاعات را در دسترس می‌گذارند. جاسوسان مزبور از شکست فاحشی که در طی لشکرکشی روسای یکم پادشاه اورارتو به کشور گامریان به وی وارد آمد، سخن می‌گویند. بنا به توضیح گزارش دهندگان کشور گامریان را سرزمین گوریانی از اورارتو جدا می‌کرد. بزعم برخی محققان سرزمین (ناگیو) گوریانی زیستگاه قبایل کیمری بود.

به استناد منابع بابلی کیمریان در سال ۶۷۹ پ. م. وارد خاک آشور شدند ولی تئوشپا رهبر کیمریان از اسرحدون پادشاه آشور شکست خورد و این شکست در آسیای صغیر به وی وارد آمد. به مدد منابع اورارتویی معلوم شده در حدود سال‌های ۶۷۴ تا ۶۷۶ اتحاد میان روسای‌دوم پادشاه اورارتو و کیمریان و فرمانفرمایانی دیگر چندی بعد موجب نگرانی آشور و اسرحدون گشت. آشوریان بیم داشتند اورارتوییان و کیمریان از قرارگاه خویش به ناحیهٔ سوبارو در کوههای ساسون در بخش غربی تاور ارمنستان حمله کنند [۱].

چنانکه گ. آ. ملیکی‌شویلی ثابت کرده روسای‌دوم در سال ۶۷۶ یا ۶۷۵ به اتفاق کیمریان علیه فریجیه لشکر کشید و در سال ۶۷۲ - ۶۷۳ اسرحدون بهترین مناسبات دوستانه ر با روسای‌دوم داشت. این وقایع وجود صلح و آشتی را در آن زمان میان اورارتوییان با کیمریان را تأیید می‌کند. ولی چیزی از عقد اتحاد روسای‌دوم با کیمریان نگذشته بود که این دوستی در نظر آشوریان خطرناک جلوه نمود و سئوالی از هاتف به عمل آمده که آیا این اتحاد خطری متوجه متصرفات آشور در سوبارو واقع در مرز اورارتو خواهد کرد، یا نه.

پانویس[ویرایش]

  1. این ناحیه در سال ۶۷۳ پ. م. بدست آشوریان افتاده بود.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]