رادامیستوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رادامیست
Radamisto in atto di spingere Zenobia ferita nel fiume Arasse, Francesco Alberi, 1812.jpg
رادامیست زنوبیای زخمی را به رود ارس می‌افکند فرانسیسکو آلبییری، ۱۸۱۱
پادشاه ارمنستان
سلطنت۵۱–۵۳
۵۴–۵۵
پیشینمهرداد یکم ارمنستان
تیرداد یکم ارمنستان
جانشینتیرداد یکم ارمنستان
همسرزنوبیا
فرزند(ها)ناشناس
خاندانخاندان فرناواز
پدرفراسمان یکم ایبری
مادردختر تیگران چهارم
زادروزپادشاهی ایبری
مرگ۵۸
پادشاهی ایبری

رادامیسْتْ یا رادامیسْتوسْ (گرجی: რადამისტი‎) یک شاهزادهٔ گرجی از دودمان فرناواز بود که از سال ۵۱ تا ۵۵ میلادی بر پادشاهی ارمنستان حکمرانی کرد. از او به عنوان غاصب و جبار یاد شده‌است. سلطنت او بر پادشاهی ارمنستان، توسط شورشیان تحت حمایت اشکانیان پایان یافت.

زندگی[ویرایش]

رادامیست یکی از پسران فراسمان یکم پادشاه گرجستان بود که از مادری ارمنی زاده شده بود. مادر او شاهزاده‌ای از دودمان آرتاشسی و حاصل ازدواج تیگران چهارم با خواهر خود ملکه اراتو بود. رادامیست دختر عمویش زنوبیا (دختر مهرداد یکم ارمنستان پادشاه ارمنستان) را به همسری خود درآورده بود.

رادامیست که به جاه طلبی، خوش شانسی و شجاعت زبانزد بود، توسط پدرش فراسمان یکم ترغیب به جنگ با عمویش مهرداد شد. گرجی‌ها با سپاهی بزرگ، برای تحمیل جنگ به مهرداد به سمت قلعهٔ گارنی ارمنستان هجوم آوردند. قلعهٔ گارنی پادگانی متشکل از سربازان امپراتوری روم بود که به فرماندهی شخصی به نام کالوینوس پولیو در آن مستقر شده بودند. رادامیست با کالوینوس پولیو به توافق رسیدند که بر طبق آن کالوینوس پولیو متقاعد شد تا سربازان رومی را در قلعهٔ گارنی تسلیم کند. در نتیجه مهرداد مجبور به تسلیم در برابر برادرزاده اش رادامیست شد. با وجود اینکه قرار بر عدم خشونت بود، رادامیست عمویش مهرداد و پسران او را اعدام کرد و پادشاه ارمنستان شد. (در سال ۵۱ میلادی)

روم تصمیم به عدم مساعدت هم پیمانان ارمنی اش گرفت. فقط لفظاً از فراسمان یکم خواستار اخراج سربازان گرجی از خاک ارمنستان شد. پس از کشمکش‌های فراوان و مداخلات امپراتوری‌های روم و اشکانیان، و پس از یک وقفه در حکومت رادامیست به ارمنستان، وجود یک شرایط سخت اشکانیان را مجبور کرد تا از ارمنستان دست بکشند و به رادامیست اجازهٔ بازگشت بر مسند قدرت را بدهند. در سال ۵۵ میلادی رادامیست به دلیل تسلیم شهرهای ارمنستان به اشکانیان مجازات شد، و با طغیان شورشیان تحت حمایت اشکانیان، تیرداد یکم به جای او بر تخت نشست و رادامیست مجبور به فرار از دست اشکانیان شد.

رادامیستوس به همراه همسر باردارش زنوبیا در حال فرار بودند و زنوبیا وقتی که دید تحمل نشستن روی اسب را ندارد و قادر به همراهی رادامیست نیست، و از آنجایی که نمی‌خواست به دست شورشان بیفتد از رادامیست خواست تا او را بکشد. نهایتاً رادامیست همسرش زنوبیا را با خنجر کشت و به رود ارس انداخت. اما او زنده ماند و به وسیلهٔ چند چوپان پیدا شد، چوپان‌ها او را به دربار تیرداد یکم بردند و تیرداد یکم نیز با او همانگونه رفتار کرد که درخور شاهزادگان بود. رادامیست هم به گرجستان بازگشت و به دست پدرش فراسمان یکم کشته شد.

منابع[ویرایش]