رادامیستوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رادامیْستوسْ
Sabatelli - Rhadamistus killing Zenobia 1803.jpg
رادامیستوس در حال کشتن زنوبیا، اثر لویگی ساباتلی نقاش ایتالیایی
پادشاه ارمنستان
سلطنت۵۱-۵۵ میلادی
خاندانپارناوازیانی‌ها
پدرپارسمان یکم
دین و مذهبپاگانیسم

رادامیسْتوسْ یا رادامیسْتْ (گرجی: რადამისტი) یک شاهزادهٔ گرجی از دودمان پارناوازیانی‌ها بود که از سال ۵۱ تا ۵۵ میلادی بر پادشاهی ارمنستان حکمرانی کرد. از او به عنوان غاصب و جبار یاد شده است. سلطنت او بر پادشاهی ارمنستان، توسط شورشیان تحت حمایت اشکانیان پایان یافت.

زندگی[ویرایش]

رادامیستوس یکی از پسران پارسمان یکم پادشاه گرجستان بود که از مادری ارمنی زاده شده بود. مادر او شاهزاده‌ای از دودمان آرتاشسی و حاصل ازدواج تیگران چهارم با خواهر خود ملکه اراتو بود. رادامیستوس دختر عمویش زنوبیا (دختر میتریدات پادشاه ارمنستان) را به همسری خود درآورده بود.

رادامیستوس که به جاه طلبی، خوش شانسی و شجاعت زبانزد بود، توسط پدرش پارسمان یکم ترغیب به جنگ با عمویش میتریدات شد. گرجی‌ها با سپاهی بزرگ، برای تحمیل جنگ به میتریدات به سمت قلعهٔ گارنی ارمنستان هجوم آوردند. قلعهٔ گارنی پادگانی متشکل از سربازان امپراتوری روم بود که به فرماندهی شخصی به نام کالوینوس پولیو در آن مستقر شده بودند. رادامیستوس با کالوینوس پولیو به توافق رسیدند که بر طبق آن کالوینوس پولیو متقاعد شد تا سربازان رومی را در قلعهٔ گارنی تسلیم کند. در نتیجه میتریدات مجبور به تسلیم در برابر برادرزاده اش رادامیستوس شد. با وجود اینکه قرار بر عدم خشونت بود، رادامیستوس عمویش میترادات و پسران او را اعدام کرد و پادشاه ارمنستان شد. (در سال ۵۱ میلادی)

روم تصمیم به عدم مساعدت هم پیمانان ارمنی اش گرفت. فقط لفظاً از پارسمان یکم خواستار اخراج سربازان گرجی از خاک ارمنستان شد. پس از کشمکش‌های فراوان و مداخلات امپراتوری‌های روم و اشکانیان، و پس از یک وقفه در حکومت رادامیستوس به ارمنستان، وجود یک شرایط سخت پارت‌ها را مجبور کرد تا از ارمنستان دست بکشند و به رادامیتوس اجازهٔ بازگشت بر مسند قدرت را بدهند. در سال ۵۵ میلادی رادامیتوس به دلیل تسلیم شهرهای ارمنستان به پارت‌ها مجازات شد، و با طغیان شورشیان تحت حمایت اشکانیان، تیرداد یکم به جای او بر تخت نشست و رادامیستوس مجبور به فرار از دست پارت‌ها شد.

رادامیستوس به همراه همسر باردارش زنوبیا در حال فرار بودند و زنوبیا وقتی که دید تحمل نشستن روی اسب را ندارد و قادر به همراهی رادامیستوس نیست، و از آنجایی که نمی‌خواست به دست شورشان بیفتد از رادامیستوس خواست تا او را بکشد. نهایتاً رادامیستوس همسرش زنوبیا را با خنجر کشت و به رود ارس انداخت. اما او زنده ماند و به وسیلهٔ چند چوپان پیدا شد، چوپان‌ها او را به دربار تیرداد یکم بردند و تیرداد یکم نیز با او همانگونه رفتار کرد که درخور شاهزادگان بود. رادامیستوس هم به گرجستان بازگشت و به دست پدرش پارسمان یکم کشته شد.

منابع[ویرایش]