آشوت یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آشوت اول
پادشاه ارمنستان
Ashot Medz.png
سلطنت ارمنستان: ۸۸۵–۸۹۱ میلادی
نام کامل آشوت یکم باگراتونی
القاب شاهزاده‌ای از شاهزادگان
پادشاه ارمنستان
درگذشته ۸۹۰ (میلادی) یا ۸۹۱ (میلادی)[۱]
مدفن باگاران
قبل از سمبات اول
همسر کاترانیده
سلسله Bagrotouni.svg باگراتونی

آشوت یکم (به ارمنی Աշոտ Ա به لاتین Ashot I Bagratuni) یا آشوت بزرگ (به ارمنی Աշոտ Մեծ به لاتین Ashot the Great) با جلوس بر تخت سلطنت ارمنستان سلسله پادشاهی جدیدی را بنیان گذاشت که مقدر بود از تاریخ ۸۸۵–۸۹۱ میلادی بر ارمنستان سلطنت کند، و دودمان باگراتونی را بنا نهاد.[۲]

تاریخ[ویرایش]

آشوت تمام کوشش و تلاش خود را صرف بسط و توسعه کشور و افزایش رفاه مادی و معنوی ارمنستان کرد.[۳]او دستور داد تا شهرک‌های تازه‌ای بسازند، کشاورزی را تشویق کرد و با احداث راه‌های ارتباطی تازه تجارت را تسهیل نمود.[۴]آشوت از برقراری روابط کشور جدید ارمنستان با خارج نیز کوتاهی نکرد، چنان‌که شخصاً به قسطنطنیه رفت و یک پیمان سیاسی و تجاری با امپراتور بیزانس امضاء کرد. باسیلیوس یکم ظاهراً اهمیت زیادی برای اتحاد کشور خود با ارمنستان قایل بود.

او در نامه‌ای به عنوان آشوت وی را «فرزند بسیار عزیز خود» می‌نامد و به او اطمینان می‌دهد که همواره به ارمنستان به چشم صمیمی‌ترین متحد امپراتوری بیزانس نگریسته‌است.[۵] در عوض آشوت لشکری از دلاوران ارمنی را برای کمک به امپراتور بیزانس در جنگی که او جهت سرکوبی شورشیان بلغاری لازم داشت فرستاد.

آشوت اول در سال ۸۹۱ میلادی در راه بازگشت از سفر وفات یافت.[۶]ارمنیان جسد او را به سرزمین زادگاهش بازگرداندند و با عزت و احترام در باگاران که در آن زمان پایتخت ارمنستان بود به خاک سپردند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. کتاب تاریخ ارمنستان نویسنده هراند پاسدرماجیان ترجمه محمد قاضی چاپ ۱۳۶۶
  2. هراند پاسدرماجیان. «تاریخ ارمنستان». نشر تاریخ ایران، ۱۳۶۶ خورشیدی. صفحه:۱۸۲. 
  3. تاریخ ارمنستان، مترجم: ا. گرمانیک جلد یکم (از دوران ماقبل تاریخ تا سده هجدهم)، صفحه:۱۹۷
  4. Tournebize, François. "Histoire politique et religieuse de l'Arménie: depuis les origines des Arméniens jusqu'à la mort de leur dernier roi". 
  5. ژان کاتولیکوس، تاریخ ارمنستان. ترجمه: سن مارتن، چاپ ۱۸۴۱ پاریس، صفحه:۱۲۶
  6. Macler, Frédéric. "Armenia: The Kingdom of the Bagratides" in The Cambridge Medieval History:vol. 4, p. 160.