راهداری (طایفه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از راهداری)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

طایفه راهدار یا رهدار، یکی از طوایف سیستان وهرمزگان و است.

طبق نظریه جی.پی. تیت ریشه عرب بودن این طایفه را ضعیف می‌داند.راهدار تیره ای ازطایفه بزرگ شهرکی است، یک نظریه دیگر که چندان نامعقول جلوه نمی‌کند، اینکه طایفه راهدار را بازماندگان جماعتی از راهبانان آزاده معرفی می‌کند که راه را، برای حرکت کاروان‌های عبوری از سرزمین سیستان و جاده ابریشم، امنیت می‌بخشیدند و با این کار دست راهزنان توسط این گروه از کاروان‌ها قطع می‌شده‌است؛ و همچنین جد بزرگ راهدارها به نام حسین خان بخشی، رئیس قورخانه ملک بهرام و ملک جلال الدین کیانی بوده و به علت رابطه حکومتی بین ملک جلال الدین و شاه کامران (پادشاه هرات) موظف بوده که جهت حم

سکونت[ویرایش]

محل سکونت فعلی این طایفه در ده اسماعیل قنبر، ده درویش علی و ده ملا علی، ده جعفر و ده کرمی از منطقه شیب آب زابل و ده راهدار از منطقه پشت آب زابل و شهرستان زابل، شهرستان سرخس و استان گلستان وهرمزگان و شهر تهران است.البته آنچه آورده شده بیشتر مربوط به طایفه راهدار است ومحل سکونت فعلی طایفه راهداری در پشت آب ،شهر زابل وروستای راهدار روهمچنین تعدادی از خانواده‌های آنان برخی روستاهای هرمزگان و اطراف از جمله دهستان بزی است .

4%D8%A7%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%A8%D8%A7.jpg]

[۱]

[۲]

کد خدا حمزه.jpg

منابع[ویرایش]

غلامعلی رئیس الذاکرین (چاپ ۱۳۷۰ مشهدزادسروان سیستان تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)[ویرایش]

  • جی. پی. تیت (آبان ۱۳۶۲ مشهدسیستان جلد دوم، اداره کل ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)